آجاک - acak آینده پژوهی

سفر معاون رئیس جمهور به قم با پیام پشتیبانی از توسعه فناوری های بومی

سفر معاون رئیس جمهور به قم با پیام پشتیبانی از توسعه فناوری های بومی

سفر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به قم در حالی به پایان رسید که می توان مهم ترین پیام آنرا در تاکید بر حمایت عملی و همه جانبه دولت از توسعه فناوری های بومی در بخش های مختلف صنعتی، دانشگاهی و حوزوی خلاصه کرد.



روز گذشته قم میزبان سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، بود که با حضور خود در این استان بار دیگر اهتمام دولت بر حمایت گسترده از حرکت علمی و فناوری مورد نیاز کشور را برجسته ساخت، حمایتی که در دولت تدبیر و امید از همان روز اول با جدیت برداشته شد و در ماه های پایانی دولت با تلاش بیشتر ادامه دارد به نحوی که امید و شوق در دل جامعه نخبگان تقویت و مسیری باز شد تا محصولات مورد نیاز کشور با وجود تحریم های ظالمانه دشمنان در کشور تولید و چراغ خودکفایی پرنورتر شود.

در سفر روز سه شنبه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به خاستگاه انقلاب اسلامی نیز، پیام روشن استقامت دانش محور ملت ایران با اتکا به ظرفیت های علمی خود به گوش رسید تا مشخص شود راهی که برای استقلال علمی کشور گشوده شد تا رسیدن به هدف نهایی و پیشرفت همه جانبه در مرزهای دانش ادامه خواهد یافت.

سورنا ستاری در مسافرت به قم، برنامه های متنوع و گسترده ای را به انجام رساند که هر کدام از آنها نمایان گر اهتمام عملی دولت به پشتیبانی از جریان علمی و فناوری استان و کشور بود و توجه به هرکدام از آنها این حقیقت را در ذهن تداعی می کند.

در جریان این سفر، ستاری علاوه بر دیدارهای جداگانه با مدیر حوزه های علمیه، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و رئیس جامعه مدرسین، مراکز گوناگون خلاقیت، نوآوری، رشد و فناوری را در مجموعه های علمی و آموزشی قم افتتاح نمود.

بازدید از چند واحد صنعتی دانش بنیان و حضور در مراکز دانشگاهی استان همچون دانشگاه قم و افتتاح مرکز نوآوری دانشکده فنی مهندسی آن در کنار گفت و گو با نخبگان استان و اطلاع از ظرفیت های علمی آن همچون برنامه های معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مسافرت به قم بود.



پنج مرکز فناوری با حضور معاون رئیس جمهوری در قم افتتاح شد

پنج مرکز خلاقیت، نوآوری و تکنولوژی روز سه شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در قم به بهره برداری رسید.

افتتاح شعبه پارک علم و فناوری پردیس فارابی دانشگاه تهران، افتتاح مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری استان، افتتاح ساختمان مرکز فناوری و رشد (حجره نوآوری)، افتتاح مرکز خلاقیت و نوآوری مبتدا و همین طور افتتاح مرکز نواوری اشراق دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم همچون طرح هایی است که با حضور معاون علمی ریاست جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت.

همچنین ستاری در این سفر فاز ۲ پلت فرم پخش زنده دروس مدرسه فقاهت را در مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور رونمایی نمود.

معاون علمی ریاست جمهوری در مسافرت خود به قم امضای تفاهم نامه تاسیس پردیس خلاقیت و نوآوری جهان اسلام با مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور را در دستور کار داشت.

بازدید از شرکت های دانش صنایع شیمیایی و تولید کننده ابزار پزشکی در شهرک صنعتی شکوهیه، بازدید از نمایشگاه محصولات شرکت های دانش بنیان و فناور استان، بازدید از مرکز نوآوری مجتمع کوثر پارک علم و فناوری، بازدید از محل پیشنهادی کارخانه نوآوری قم و همین طور بازدید از مجموعه خانه ماهد همچون برنامه های معاون رئیس جمهوری در قم بود.



دیدار معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با رئیس جامعه مدرسین

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این دیدار اظهار داشت: خیلی از نخبگان با جامعه مدرسین در ارتباط هستند و انتظار می رود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت جدی و بیشتری از نخبگان کشور داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بحث علم و فناوری نشانه اقتدار کشور است اظهار داشت: یکی از راه های امتیازدهی هر کشور علم است؛ اگر در دنیا صحبت از ایران است به سبب جنگ افزار نیست، بلکه آنچه ایران را در دنیا به قله رسانده و مطرح کرده است، علم و تکیه بر قدرت علمی جوانان کشور بوده است.

حسینی بوشهری اضافه کرد: یکی از امتیازاتی که شما دارید و برای آن تلاش می کنید، پیشرفت، اقتدار و مطرح کردن کشور در سطح بین الملل بوده که از اهمیت بالایی برخوردارست چونکه دانش بیشتر، سبب اقتدار بیش از پیش می شود.

امام جمعه قم اضافه کرد: گاهی اوقات جوانان روستایی دارای ذوق و استعدادهای خوبی هستند و بسیاری از جوانان که به عرصه های بالا رسیده اند شهرنشین نبودند که این امر نشان میدهد جوانان روستایی توانایی خوبی دارند، ولی باید مورد حمایت و توجه قرار گیرند تا زمینه رشد آنها فراهم گردد.

حسینی بوشهری با اشاره به اینکه تاکید رهبر معظم انقلاب بر روی توانایی داخلی کشور است، افزود: در هشت سال دفاع مقدس همه دیدند که کشور با وجود همه تحریمها به چه اقتداری رسید و همین مسئله سبب احترام به ایران و ایرانی شد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به تلاش همه جانبه دشمن برای وضع تحریم های ظالمانه گفت: همین محدودیت ها سبب شد تا روی پای خود بایستیم و جمهوری اسلامی باوجود تحریم ها به استقلال و خودکفایی در خیلی از عرصه ها رسیده است.

امام جمعه قم بر شناسایی استعدادها در کشور تاکید و اظهار داشت: استعداد، هنگامی که شناسایی نشود، از بین می رود و این مقوله در بین نوجوانان از اهمیت بیشتری برخوردارست.

حسینی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود از انحصار در صنعت خودروسازی انتقاد نمود و گفت: چرا باید صرفاً عده خاصی در صنعت خودرو حضور داشته باشند؟ چرا دیگران نباید وارد شوند؟ کشوری که این همه لطف و توانایی به او داده شده، نباید در بعضی عرصه ها گرفتار کاستی شود و باید این گره برای همیشه باز شود.

رئیس جامعه مدرسین همین طور گفت: امروز باید تغییراتی در سیستم آموزش و پرورش ایجاد کرد تا از میزنشینی به مهارت افزایی ارتقا و تحول پیدا نماییم و در این راستا باید با بومی سازی تجربیات سایر کشورها نهایت بهره برداری را نماییم تا شاهد اتفاقات خوبی درعرصه آموزش و پرورش باشیم.



برای رفع نیازهای کشور گره زدن آموزش با اقتصاد ضروری است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این دیدار با اشاره به اینکه حوزه علم و فناوری، حوزه علم و اقتدار کشور است و اتفاقات خوبی در همین عرصه در کشور افتاده است، اظهار داشت: با اهمیت ترین برنامه و هدف معاونت علمی ریاست جمهوری این است که چگونه می توانیم آموزش را به اقتصاد و فرهنگ گره بزنیم و از همه مهمتر آموزش را وارد این عرصه های تأثیرگذار نماییم تا کشور بیشتر از آن بهره ببرد.

وی اضافه کرد: الان پول های زیادی برای عرصه آموزش هزینه می شود و باید با توجه به این هزینه شاهد رفع مشکلات کشور باشیم و اگر این تحول ایجاد نشود، نشان میدهد که آموزش ما با مشکلاتی مواجه می باشد و باید در این حوزه هم تغییراتی ایجاد کرد.

وی توسعه شرکت های دانش بنیان در علوم پیشرو هوا و فضا و غیره را از اتفاقات خوب در عرصه علمی فنآوری کشور برشمرد و بیان داشت: همین مورد سبب شده در منطقه بزرگترین شرکتها را داشته باشیم که نمونه آن که در بحث همین کرونا و تولید واکسن است که کشور در این حوزه هم خوش درخشیده است.

ستاری اضافه کرد: در همین رابطه یکی از موارد اثر گذار صنایع و شرکت های خلاق آور است. در این صنایع سخن و بحث از تولیداتی است که وارد عرصه علوم انسانی می شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری کشور با اشاره به اینکه در حوزه علمیه هم نخبگانی خوبی وجود دارد که در کنار توسعه علمی درحوزه های دانشگاهی، شرکت های خلاق آور می توانند اثرگذار باشند، افزود: می دانیم که حوزه علم فناوری، حوزه اقتدار و اقتصاد کشور است و این امر مورد تاکید رهبر انقلاب است و همین مساله هم می تواند به کشور کمک نماید.

وی نقش جامعه مدرسین را هم در پشتیبانی از حوزه علم فناوری که می تواند سبب اقتدار و اقتصاد کشور باشد مهم ارزیابی و خواهان آن شد.





کارهای بزرگی در مرکز رشد و نوآوری حوزه صورت گرفته است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم افتتاحیه ساختمان مرکز فناوری و رشد (حجره نوآوری) و رونمایی از فاز ۲ پلت فرم پخش زنده دروس مدرسه فقاهت (شرکت صدای بهار) که با حضور آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد، هم اظهار داشت: موجب خوشی است که بار دیگر در خدمت مدیر حوزه های علمیه هستم و این معاونت در تلاش است این ایده های جوانان نخبه را تبدیل به واقعیت کند.

ستاری بیان داشت: واقعیت این است که باید کوشش کرد در بخش آموزش سرمایه گذاری کرد. تا کنون این کار صورت گرفته است. در این رابطه۱۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای بحث آموزش جوانان نخبه و ایده پرداز در عرصه بهداشت، فنی و حرفه ای و... هزینه شده است و هزینه های زیادی در این رابطه می شود باید اثر این آموزش در زندگی مردم دیده شود.

وی اظهار داشت: اگر این آموزش اثرگذار نباشد و دردی از جامعه و کشور را برآورده نکند، باید در روش آموزش اصلاحاتی انجام داد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: کار ما این است که آموزش ها چگونه می تواند با اقتصاد گره بخورد و در نهایت سبب اثرگذاری اقتصادی در جامعه شود و دردی از مشکلات مردم را برآورده کند.

وی افزود: باید روی ایده های جوانان با حضور بخش خصوصی سرمایه گذاری کرد. در این رابطه باید زیر ساخت ها تقویت شود و اگر در این موارد روی دولت بخواهیم حساب بازکنیم، چندان نمی توان شاهد اثر بخشی و تحول برای رفع نیازها بود.

ستاری با اشاره به اینکه در این مرکز رشد و نوآوری کارهای خوبی از طرف جوانان نخبه حوزوی صورت گرفته و مشاهده شده، اظهار داشت: در حوزه هم جوانان فوق العاده ای برای تأثیرگذاری هستند. باید از این جوانان حمایت و برای ایده آنها سرمایه گذاری کرد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهارداشت: تلاش این است این اتفاق بزرگ با حمایت این معاونت در این مرکز بیفتد تا شاهد کارهای اثر بخش در جامعه باشیم.

وی عنوان کرد: باید به این جوانان میدان داد و مشکلات سر راهشان را برداشت تا بتوانند کارهای بزرگ در حوزه و جامعه انجام دهند.

ستاری اظهار داشت: کارهای بزرگی در این مجموعه حوزوی در حال انجام می باشد، بااینکه در شروع راه است، ولی همه باید تلاش نماییم تا از این جوانان و ایده ها حمایت و تلفیق آن با حوزه های تکنولوژی را هم توسعه دهیم.

آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه هم در این آیین با تقدیر از اقدامات معاون علمی رئیس جمهور اظهار داشت: در همین رابطه در شورای عالی انقلاب فرهنگی شاهد گزارشی از نوآوری در عرصه نانو بودیم که سبب شگفت انگیزی ما شده است. امید است در همه مراحل علمی شاهد اینگونه پیشرفت و رشد باشیم.

عضو شورای عالی حوزه اظهارداشت: حوزه گنجینه عظیمی از علم، معرفت و دانش است؛ وقتی این گنجینه می تواند کارآمدی خودش را نشان دهد که بتواند با شیوه های تبدیلی به سمت خدمات اجتماعی و فرهنگی و... در عرصه بین الملل و جامعه برود، تأثیرگذار خواهد بود.

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به اینکه این حرکت الان شروع شده بیان داشت: حوزه امروز در آستانه تحولی از نظر حجم بالای نیروی خوشفکر و جوانی که دارای تحصیلات دانشگاهی است و می توانند در تبدیل و تحول علمی در جامعه و نظام مؤثر باشند و خدمات شایسته و بایسته ای هم عرضه کنند.

مدیر حوزه های علمیه اضافه کرد: حوزه بخشی به نام نخبگانی دارد که در این بخش حدود ۲ هزار نفر نیرو نخبه شناسایی شد. امروز حوزه ای واقعی است که اجتماعی، گره گشا و پاسخ گوی نیازهای کشور و جامعه باشد.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: حوزه در تلاش است دانش، اندیشه و معرفتی که دارد را در عناوین جدید گره بزند و در شکل های نو در خدمت نظام و کشور باشد. این راهبرد کلانی است که حوزه به دنبال آنست.

مدیر حوزه های علمیه اضافه کرد: این مرکز هم رسالت پشتیبانی از نسل نو که در حوزه و ذوق فنی دارند و در دانشگاه و حوزه برای تحصیل حضور پیدا کرده اند و دارای افکار نو هستند، برعهده دارد.

آیت الله اعرافی افزود: تلاش است با همت همین نیروهای جوان خوشفکر نوآور شاهد این باشیم که رشته های جدید در حوزه پی ریزی شود برای این که محصول حوزه بتواند گره ای از کار نظام باز کند تا بتواند خدمت فرهنگی و اجتماعی عرضه نماید.

عضو شورای عالی حوزه اظهارداشت: با شکل گیری این مجموعه شاهد راه اندازی بانک جامع و منشور حرکتی حوزه خواهیم بود.





معاون رئیس جمهوری: فرهنگ با اهمیت ترین وجه توسعه یافتگی کشور است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور در آیین افتتاحیه مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق و خانه فناوری های اصفهان و مشهد، در قم، اظهار داشت: در میان فاکتورهای توسعه یافتگی فرهنگ با اهمیت ترین نقش را ایفا می کند و اگر کشوری در بعد فرهنگی رشد کند سایر جنبه های توسعه یافتگی را هم می تواند پشت سربگذارد.

سورنا ستاری اشاره کرد: تصورم این بود که توسعه یک امر سخت افزاری است؛ سپس به این باور رسیدم که توسعه یک مقوله نرم افزاری است اما امروز به این نتیجه رسیدم که توسعه در درجه اول تغییر رویکرد و از جنس فرهنگ است.

وی اضافه کرد: این که مشاهده می نماییم آموزش های ارائه شده در مراکز آموزش عالی و سایر نهادهای علمی خروجی خودرا در سفره مردم نشان نمی دهد از این حکایت دارد که یک جای کار در شیوه ها یا روشهای آموزشی ایراد دارد.

ستاری اظهار داشت: هدف ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این است که سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه آموزش را تا سفره های مردم و اشتغال نهایی دنبال نماییم و بستر چنین موردی را هم فراهم نماییم.

به گفته وی، اینکه ما نتوانسته ایم در این سالها یک عروسک بومی ساخته و تجاری سازی نماییم تا کودکانمان بجای "باربی" یا سایر عروسک های خارجی با آن سرگرم شوند؛ یعنی یک جای کار در مساله فرهنگ می لنگد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: ما بعنوان یک کشور علمی سالانه به تعداد بسیار بالایی مقاله می نویسیم ولی در دست آخر وضعیت بازار خودرو و مسکن ما در این شرایط نامطلوب قرار می گیرد.

ستاری تصریح کرد: ما در عرصه آموزش سالانه میلیاردها تومان بودجه مصرف می نماییم تا مردم زندگی بهتری داشته باشند و از سطح فرهنگی بالاتری برخودار شوند.

وی اشاره کرد: سالانه ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در آموزش و پرورش و ۲۴ هزار میلیارد تومان در مراکز آموزش عالی وغیره مصرف می شود و باید نتیجه این هزینه ها یک جایی خودش را نشان دهد.

ستاری گفت: تعداد صفحات فارسی در حوزه فناوری های آی تی و هایتک فارسی در مقایسه با کشورهای عربی تا ۴ برابر بیشتر است ولی همچنان نیاز به تولید محتوا در این حوزه احساس می شود.

وی در ادامه، بیان کرد: اقدام دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در ورود به عرصه های نوین خلاقیت و نوآوری در تبلیغ دین و فرهنگ یک پیشرانی مهم در این حوزه می باشد و معاونت علمی ریاست جمهوری از آن حمایت خواهدنمود.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم هم در این آیین، گفت: طی سال های گذشته میلیاردها تومان صرف تبلیغ نوین و خلاقیت در حوزه فرهنگ دینی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی تصریح کرد: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از گزارش های اخیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از کوشش های نوین در عرصه تبلیغ و سایر پیشرفت های حوزه نانوتکنولوژی به وجد آمده اند.

وی اظهار داشت: به عقیده کارشناسان؛ اگر شرکت های دانش بنیان و خلاق در سطح کشور به درستی تجاری سازی شوند از درآمدهای نفتی بی نیاز خواهیم شد.

واعظی اظهار داشت: حضور شرکت های دانش بنیان در عرصه فرهنگ اقدام مبارکی است که معاونت علمی ریاست جمهوری از آنها حمایت می کند.

رییس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم اشاره کرد: عرصه کودک و نوجوان، زن و خانواده و فضای مجازی اولویت های اصلی دفتر تبلیغات اسلامی و همین طور مرکز نوآوری و خلاقیت اشراق خواهد بود.

به گفته وی، به زودی یک مرکز تخصصی کودک و نوجوان در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم راه اندازی می شود و این عرصه را با قدرت بیشتر دنبال خواهدنمود.

وی تصریح کرد: فقه و فلسفه تکنولوژی مربوط به امور دانش بنیان باید توسط اساتید حوزوی تولید شود چونکه خیلی از فناوران ابهامات و سوالاتی درباره فناوریهای جدید دارند و محتوایی برای آنها وجود ندارد.

در مرکز نوآوری و خلاقیت اشراق، ایده های خلاق و نوآورانه که قابلیت ترویج ارزش های فرهنگی به صورت تاب آور را داشته باشد پذیرش شده و بوسیله حمایت های مادی و معنوی شامل آموزش، مشاور، امکانات و غیره تلاش می شود شرایطی فراهم شود که ایده های پذیرش شده به بلوغ رسیده و بتوانند در قامت یک خدمت یا محصول فرهنگی در گستره جامعه اسلامی زمینه ساز نشر و توسعه ارزش های فرهنگی و دینی شوند.



سامانه جامع نقشه های ساختمانی نظام مهندسی قم توسط معاون ریاست جمهوری رونمایی شد

فعالیت رسمی سامانه جامع ارسال و کنترل الکترونیک نقشه های ساختمانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، با رونمایی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از این سامانه شروع شد.

در این مراسم که در شرکت نرم افزاری آفاق پارک علم و فناوری قم برگزار شد، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم با اشاره به برنامه های این سازمان در امتداد گسترش و توسعه خدمات الکترونیک، گفت: یکی از علل طولانی شدن پروسه صدور پروانه های ساختمانی، طولانی شدن طراحی نقشه ها در بخش های مختلف سازه، معماری، مکانیک و برق است.

امین مقومی بیان داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در امتداد تکریم مراجعین، تسهیل در روند صدور پروانه ساختمانی و کنترل دقیق زمان بندی طراحی، همین طور کنترل فنی دقیق تر نقشه های طراحی شده، برقراری ارتباط مستقیم و بدون واسطه مهندسان با سازمان و همین طور جلوگیری از خدشه دار شدن نقشه های طراحی شده و صرفه جویی در کاغذ و زمان و بمنظور جلوگیری از تردد مراجعین به سازمان، سامانه کنترل الکترونیکی نقشه های ساختمانی را طراحی و اجرائی کرده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم افزود: در این سامانه، کلیه الزامات مربوط به تهیه و کنترل نقشه در رشته های مختلف، برق، مکانیک، سازه و معماری دیده شده که بعد از طراحی نقشه ها توسط طراحان، در مرحله بعدی بررسی نقشه ها توسط کنترل کننده در سازمان نظام مهندسی ساختمان قم و همین طور بررسی نقشه های سازه و معماری توسط کنترل کننده شهرداری به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد.

مقومی اظهار داشت: الان امکان تهیه و کنترل نقشه های ساختمانی در شهرهای استان و همین طور در شهرک های صنعتی هم به صورت الکترونیک فراهم گشته است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری هم در این آیین از کوشش های صورت گرفته از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم و همین طور شرکت دانش بنیان آفاق در امتداد راه اندازی سامانه جامع ارسال و کنترل الکترونیک نقشه های ساختمانی قدردانی و ابراز امیدواری کرد: به طور قطع این اقدام برای متقاضیان بهره مندی از خدمات مهندسی در این شرایط مفید خواهد بود./



منبع:

1399/11/02
23:15:49
0.0 /5
537
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی