آجاک - acak آینده پژوهی
معاون وزیر علوم تأكید كرد

تعریف و گسترش گرنت ها در حوزه پژوهش و فناوری از سیاست های مهم وزارت علوم

تعریف و گسترش گرنت ها در حوزه پژوهش و فناوری از سیاست های مهم وزارت علوم

به گزارش آجاک معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: یکی از سیاست های مهم وزارت علوم، تعریف و گسترش گرنت ها در حوزه پژوهش و فناوری است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در آیین آغاز برنامه گرنت فناوری و تقدیر از خیرین فناوری استان سمنان که امروز (یکشنبه) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، اظهار داشت: در دو سه سال اخیر بحث خیرین در حوزه توسعه فناوری کشور مطرح گردیده است که نشان دهنده رشد و تکامل کشور از آموزش صرف به حوزه علم و پژوهش و فناوری و صنعت است. در حقیقت این امر، تکامل رویکرد را در بینش خیرین نشان میدهد که همراه و هم جهت با توسعه فناوری کشور است.

وی با اشاره به حضور خیرین روحانی در حوزه علم و فناوری و در جلسه برنامه گرنت فناوری، اشاره کرد: در حدیثی که از حضرت امام صادق (ع) نقل شده است با باخبر «فی الصناعات» که یک صفحه و نیم حضرت درباره صنعت سخن می گویند. فارابی نیز در قرن چهارم و پنجم هجری مفهوم صنعت را از فناوری تفکیک کرده است. همین طور در کتابی با عنوان مفهوم صنعت و فناوری در منابع علمی تمدن اسلامی، تعریفی که میرفندرسکی، حکیم قرن یازدهم از صنعت ارائه می کند هم کامل است و هم جامع است و هم کماکان قابل اطلاق به صنعت فعلی است.

رحیمی درباب تفاوت بین گرنت و حمایت مالی، اظهار داشت: گرنت، حمایت مالی و تامین مالی جهت مند و هدفمند است؛ یعنی بعنوان مثال بگویم استاد فیزیک اگر شما در شاخه مکانیک کوانتوم دانشجو گرفتید، به شما گرنت تعلق می گیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به اینکه این نوع گرنت تحقیق و فناوری در کل دنیا متداول می باشد، افزود: مقداری دیر در این عرصه وارد شده ایم؛ اینگونه است که به علم و تحقیقات و همین طور حوزه های صنعت و فناوری خودشان جهت می دهند. به همین جهت یکی از سیاست های مهم وزارت علوم، تعریف و گسترش گرنت ها در حوزه پژوهش و فناوری است.

رحیمی در ادامه اظهار داشت: وقتی گرنتی به پژوهشی می دهیم، دیگر پژوهش فقط برای تولید مقاله نیست؛ البته ممکنست در حوزه نظری خاص در ریاضی گرنت بدهیم که در دنیا سرآمد باشیم. گرنت این ماهیت را دارد که هدفمند و جهت مند است.

برمبنای اعلام وزارت علوم، او در آخر اضافه کرد: زمانی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بحث این بود که چگونه خیرین جذب شوند که در دانشگاهی مسجد بسازند. حالا حضور خیرین در دانشگاه های ما مشهود است.
منبع:

1399/10/22
13:37:12
0.0 /5
369
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی