آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه دانشگاهی بررسی شد

آب یونیت های دندان پزشكی چقدر آلوده است؟

آب یونیت های دندان پزشكی چقدر آلوده است؟

یافته های به دست آمده از یك مطالعه نشان داد كه میزان آلودگی آب یونیت های دندان پزشكی زیاد است و دندان پزشكان باید به حضور تعداد باكتری در منابع آب یونیت ها توجه داشته باشند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در خیلی از مطالعات آمده که آلودگی میکروبی آب یونیت دندان پزشکی شایع است. باآنکه حجم زیادی از آب تولید شده از راه ساکشن یونیت دندان پزشکی تخلیه می شود، ولی بیمار مقداری از آن آب را می بلعد. در حین انجام اعمال دندان پزشکی امکان دارد ذرات آب توسط بیمار و تیم دندان پزشکی استشمام شود.
باکتری ها می توانند به علت جریان کم و راکد ماندن آب درون یونیت دندان پزشکی «بیوفیلم» تشکیل دهند. بیوفیلم؛ یک توده متراکم از باکتری ها است که به سطوح می چسبند. اغلب باکتری ها و میکروارگانیسم های موجود در آب درون یونیت های دندان پزشکی برای بیشتر بیماران بی خطر است، ولی در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، کودکان و افراد مسن، می تواند منجر به بیماری شود.
با عنایت به این که دانشکده های دندان پزشکی یکی از پر مراجع ترین مراکز درمانی هستند، پژوهشگران دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز با انجام مطالعه ای به بررسی میزان و نوع آلودگی باکتریایی سیستم های آبی یونیت های این دانشکده پرداختند.
آرزو آقا کوچک زاده، استادیار گروه پاتولوژی دهان و فک و صورت دانشکده دندان پزشکی و محمد محمدزاده، پژوهشگر گروه میکروبیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز به همراه دیگر همکارانشان در این مطالعه همکاری داشتند.
پژوهشگران برای انجام این آزمایش ۱۲۵ نمونه از قسمت های مختلف یونیت های دندان پزشکی برداشتند و نمونه ها را در آزمایشگاه از نظر آلودگی باکتریایی بررسی کردند.
با مقایسه میانگین باکتری های قسمت های مختلف یونیت مشخص شد بیشترین میانگین باکتری مربوط به قسمت توربین اولیه پیش از فلاشینگ و کم ترین میانگین مربوط به مجرای لیوان پرکن بود.
در این مطالعه و همانند مطالعات پیشین، آلودگی قسمت های مختلف یونیت بیشتر از مخزن آب بود. با عنایت به این نکته پژوهشگران این مطالعه می گویند: عامل آلوده کننده آب در یونیت دندان پزشکی تشکیل بیوفیلم در مجاری سیستم آب یونیت است و تفاوت میزان آلودگی قسمت های مختلف احیانا به علت میزان استفاده از آن و سرعت جریان آب در هر قسمت از یونیت است.
با بررسی نوع باکتری های درون آب یونیت مشخص شد که بیشتر آلودگی این آب مربوط به باسیل های گرم منفی مانند اشرشیاکلی و کلبسیلا است.
به پیشنهاد موسسه ملی استاندارد آمریکا با روش های زیر می توان میزان آلودگی یونیت های دندان پزشکی را کنترل کرد:
- قرار دادن سوپاپ های جلوگیری کننده از برگشت مایع از دهان بیمار به داخل سیستم آب یونیت؛
- استفاده از فیلتر در راه آب یونیت ها جهت کاهش باکتری های معلق در آب یونیت؛
- استفاده از مواد ضدعفونی کننده مثل گلوکونات کلر هگزیدین، پراکسید هیدروژن، هیپوکلریت سدیم، اتانول، پوویدون یداین؛
- استفاده از منبع آب مستقل از آب شهری.
البته باید توجه داشت که هیچ روش واحدی جهت کنترل کامل عفونت و پیشگیری از انتقال آن به دیگران وجود ندارد.
یافته های به دست آمده از این مطالعه نشان داد که میزان آلودگی آب یونیت های دندان پزشکی بالاست و به قول پژوهشگران این تحقیق، دندان پزشکان باید همواره به حضور تعداد قابل توجهی باکتری در منابع آب یونیت ها توجه داشته باشند و برای کم کردن ریسک عفونت پرسنل مطب و بیماران تلاش کنند.
نتایج این مطالعه به صورت مقاله با عنوان «بررسی آلودگی باکتریایی آب یونیت های دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز به روش کشت و شمارش کلونی در سال ۱۳۹۸» در نشریه علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی البرز انتشار یافته است.
منبع:

1399/06/20
11:25:19
5.0 /5
1091
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی