آجاک - acak آینده پژوهی

شایع ترین واكنش های پوستی به ابزار حفاظتی كرونا و راهكارهای درمانی

شایع ترین واكنش های پوستی به ابزار حفاظتی كرونا و راهكارهای درمانی

عضو هیات علمی مركز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به مطالعات مروری این مركز در ارتباط با بروز حساسیت ها و واكنش های پوستی در دوران انتشار كرونا و تهیه گایدلاین های درمانی مربوط به بیماری های خاص پوست، اظهار داشت: نتایج این مطالعات ساماندهی و جمع بندی شده و جهت استفاده عموم و به خصوص كادر درمان و به حداقل رساندن عوارض مربوط به پوشیدن لباس های حافظتی و استفاده مكرر از مواد ضدعفونی انتشار یافته است.


دکتر سحر دادخواه در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تحقیقات مختلف این مرکز در حوزه های مختلف پوست از زمان انتشار کرونا ویروس جدید، اظهار داشت: از آغاز انتشار ویروس کووید 19، با عنایت به ناقص بودن اطلاعات جهانی در ارتباط با این بیماری نوپدید و بروز بیماری های مزمن پوستی مانند پمفیگوس ولگاریس (بیماری تاولی خودایمنی) و همینطور بروز حساسیت ها و واکنش های پوستی به دنبال پوشیدن انواع لباس های محافظتی و شستشوی مداوم دست ها؛ نیازمند جمع بندی و سازماندهی اطلاعات برای ارائه درمان مناسب و کاهش عوارض بودیم.
وی افزود: در این راستا مقالات مروری گوناگونی در مورد بیماری مزمن پوستی مانند پمفیگوس وولگاریس، واکنش های پوستی به ابزارهای محافظتی غیر از دستکش، واکنش های پوستی در رابطه با دستکش، انواع ضدعفونی کننده های دست و عوارض آن به همراه گایدلاین های درمانی در ژورنال های معتبر در رابطه با پوست از جانب اساتید این مرکز تحقیقات منتشر گردید.
این عضو هیات علمی دانشگاه با تشریح نحوه انجام این تحقیقات، اظهار داشت: این مطالعات، بر مبنای مرور تحقیقات دیتابیس هایی همچون پابمد، مدلاین و سایر مقالات مرتبط و هچنین مطالعات پیشین درباره اپیدمی های سارس، مرس، ابولا و غیره جمع بندی و ارائه شد.

شایع ترین واکنش پوستی به ماسک و راهکارهای درمانی
دادخواه با اشاره به اینکه با استفاده از نتایج مطالعات در رابطه با لباس های محافظتی غیر از دستکش، گایدلاین هایی تهیه شد، عنوان کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که شایع ترین واکنش پوستی به ماسک غیر از اثر فشاری، بروز جوش های صورت یا آکنه است که در این راستا راهکارهایی برای کاهش این واکنش های پوستی ارائه شد. همینطور نکات و راهکارهایی برای کاهش عوارض و تبعات پوشش ماسک در افراد مستعد کهیر فشاری و درمان آن عنوان شد.
وی با اشاره به تهیه گایدلاین هایی به صورت تخصصی برای پزشکان و کادر درمان و همینطور راهکارهای ساده تر برای عموم مردم، اظهار نمود: بعنوان نمونه استفاده از کرم های مرطوب کننده پیش از پوشیدن ماسک برای کاهش اصطکاک بین ماسک و پوست، فعالیت در جای خنک تر برای پیشگیری از بروز آکنه ودرمان آکنه، استفاده از یک پارچه یا گاز استریل برای پیشگیری از تماس پلاستیک شیلد و عینک با صورت، بعضی از نکاتی است که می تواند بروز این واکنش های پوستی را کم کند.

کاهش حساسیت و واکنش های پوستی به دستکش
این پزشک متخصص با اشاره به مطالعات صورت گرفته در مورد حساسیت و واکنش های پوستی به دستکش، تصریح کرد: در مورد حساسیت به دستکش هم لاتکس بعنوان حساسیت زا ترین دستکش به علت مواد موجود در پودر لاتکس شناخته شده است، در نتیجه در این مورد هم راهکارهایی جهت کاهش حساسیت ها عنوان شد.
دادخواه افزود: بعنوان نمونه ضمن تاکید بر اینکه هیچ چیزی جایگزین شستن مکرر دست ها نمی شود؛ سفارش شد افراد پیش از پوشیدن این نوع دستکش ها دست ها را کاملا خشک کنند، چونکه رطوبت، پوست را مستعد صدمه و اگزما می کند. همینطور برای افرادی که حساسیت ثابت شده به لاتکس دارند سفارش اکید می شود که از دستکش های نیتریل یا همان دستکش های آبی رنگ استفاده کنند و اگر مجبور به استفاده از دستکش های لاتکس بودند، از دستکش هایی استفاده کنند که در آن پودرهای حساسیت زا به کار نرفته باشد. چرب کردن مکرر دستها با مرطوب کننده های مناسب هم می تواند راهکار مناسبی در کاهش واکنش های پوستی باشد.
این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پوست با اشاره به نتایج تحقیقات صورت گرفته در مورد انواع واکنش های پوستی، عنوان کرد: نتایج نشان داد که برخی افراد دارای حساسیت های درون زاد یا درماتیت اتوپیک، بیشتر از سایرین مستعد بروز هرگونه حساسیت هستند.

چه کسانی بیشتر از دیگران مستعد بروز واکنش های پوستی هستند؟
به گفته وی، کارکنان سلامت و کادر درمان به دلیل استفاده طولانی مدت از ابزارهای حفاظتی و همینطور به علت شستشوی مکرر دست ها و تضعیف سد دفاعی پوست، بیشتر از دیگران مستعد بروز واکنش های پوستی هستند. همینطور در یک مطالعه نشان داده شده است که افراد دارای کودک زیر چهار سال دارند، بیشتر مستعد ایجاد درماتیت هستند که احیانا به علت شستشوی بیشتر این کودکان و وسایل مربوط به آنها بوده است.
دادخواه با اشاره به اینکه بیشترین واکنش پوستی مربوط به پوشیدن دستکش اگزماست، اظهار داشت: در واقع درماتیت تماسی تحریکی است که به خاطر شستشوی مکرر دست ها و تماس با مواد شوینده ایجاد می شود.
وی در ادامه با اشاره به بروز یک درماتیت تماسی آلرژیک یا حساسیتی به علت حساسیت به برخی مواد، اظهار نمود: این مواد در حالت معمول برای آدم های عادی حساسیت زا نیست ولی امکان دارد به خاطر استعداد این افراد و یا داشتن آلرژی درون زاد در بعضی افراد ایجاد واکنش شدید پوستی کند.

بروز کهیر گرمایی و نحوه درمان آن
وی با اشاره به سایر مطالعات جمع بندی شده، خاطرنشان کرد: همینطور یکسری واکنش ها مانند واکنش های کهیری هم به صورت تماسی و فشاری و هم به صورت حساسیت به یک ماده خارجی بروز می کند و در بعضی افراد هم امکان دارد یک نوع کهیربه صورت کهیرگرمایی به علت افزایش دمای بدن در نتیجه استفاده از وسایل حفاظتی ایجاد شود. در این افراد سفارش به مشورت با یک متخصص پوست و درمان مناسب کهیر می شود.
وی با اشاره به بروز واکنش های پوستی در بعضی افراد به علت استفاده از برخی ماسک ها به خصوص ماسک های N95 که باید بروی صورت فشرده شود و همینطور حساسیت به فلز روی ماسک و قسمت های پلاستیکی آن، اظهار داشت: گاهی به دنبال این حساسیت های پوستی بروی بینی افراد لکه های تیره رنگی ایجاد می شود. در همین راستا یک سری مطالعات گزارش کرده بودند که اگزما، آکنه و تیرگی روی پل بینی که در اثر استفاده از ماسک، عینک و شیلد ایجاد می شود، می تواند به دلیل اثر فشاری، حساسیت به مواد موجود در این وسایل و اصطکاک بوجود آمده بین پوست و این ابزارها باشد.
دادخواه در انتها با اشاره به انتشار نتایج این تحقیقات در مجلات معتبری مانند مجله آکادمی درماتولوژی اروپا، اظهار داشت: مقاله مربوط به البسه محافظتی در سرتاسر دنیا جزو مقالات مرجع بود و سایر مطالعات هم جزو مقالات پر استناد بودند. البته نتایج این مطالعات جهت استفاده کادر درمان و به حداقل رساندن عوارض مربوط پوشیدن لباس های حافظتی و استفاده مکرر ازمواد ضدعفونی در اختیار همکاران قرار گرفته است.1399/04/30
14:24:36
5.0 /5
1543
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی