آجاک - acak آینده پژوهی
در گفت وگو با آجاك مطرح شد

دفاتر بروکری دانشگاه ها راهکاری برای پیشگیری از هدررفت زمان پژوهشگران در فرآیندهای اداری

دفاتر بروکری دانشگاه ها راهکاری برای پیشگیری از هدررفت زمان پژوهشگران در فرآیندهای اداری

آجاک: به گزارش آجاک، رئیس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه فرآیندهای گرفتن مجوز برای پژوهشگران و نخبگان خسته کننده هستند، اظهار داشت: دفاتر بروکری، کارهای اداری را به عهده می گیرند و کارهای مربوط به مشتری یابی، قراردادنویسی را انجام می دهند و حق و حقوق پژوهشگر را حفظ می کنند. انجام این کارها، در حیطه کاری و تخصصی پژوهشگران نیست و وقت پژوهشگر را می توان حفظ کرد.دکتر محمد عبدالهی در گفتگو با ایسنا، در مورد چرایی توجه کم تر مراکز تحقیقاتی و پژوهشگران به بحث تولید و فناوری؛ توضیح داد: افراد به صورت روتین حمایت نمی شوند که به سمت تولید بروند؛ تولید، نیازمند خط تولید است. برای مثال ساخت یک عدد کیت کار راحتی است ولی ساخت آن در تعداد زیاد خط تولید و بسته بندی، حامی مالی لازم دارد.

وی به فرآیندهای دشوار دریافت مجوز اشاره نمود و اظهار داشت: مسیر سخت و ناهماهنگی برای تایید محصولات وجود دارد. مشکل کشور ما در برخی از موارد، مشکل تحریم نیست؛ مشکل خود ما هستیم. گاهی شاید بتوان اظهار داشت که مشکل از عملکرد ناهماهنگ ما هست. یک انسان اگر حرفه ای باشد، می داند که فرایند تولید یک کیت چگونه است. بهتر هست همه فرآیندهای اداری در یک اتاق صورت گیرد تا این مسیر پژوهشگر را خسته و نا امید نکند.

رییس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران به مشکلاتی که پژوهشگران این مرکز برای طراحی و تولید کیت های مختلف مواجه بودند، اشاره نمود و اظهار داشت: اگر قرار باشد این جوانان نخبه و پژوهشگر بروند در ادارات برای مجوز، گیر کنند و با افرادی بعنوان مسئول مواجه شوند که گاهی خودشان به صورت حرفه ای نمی توانند کمک کنند، آیا این ها ناامید نمی شوند؟ این مشکلات مثل رفتن دنبال وام بانکی و گیر کردن در پیچ و خم کار اداری است.

عبداللهی در رابطه با راهکار حل این مشکلات اظهار داشت: به نظر من باید دفتری در داخل دانشگاه ها وجود داشته باشد که کارهای اداری در رابطه با این طرح ها را انجام دهد. کیت هایی که در مرکز تحقیقات علوم دارویی، ساخته شده، کاربردی و قابل فروش به خارج از کشور هستند، ولی پژوهشگران ما چه کاری باید انجام بدهند؟ فریاد بزنند که ما این محصول را داریم، تا یک نفر بیاید و سرمایه گذاری کند؟! آیا راهش این است؟

وی اضافه کرد: ما در لینکدین (یک شبکه اجتماعی برای فعالیت حرفه ای و کسب وکار)، بنابراین این محصول را به صورت یک فیلم کوتاه معرفی کردیم و دنبال حامی مالی می گردیم؛ ولی هنوز موفق نبودیم. با این وجود امیدواریم یک نفر علاقه مند شود. ولی کماکان نیازمند حمایت بخش های بالاتر هستیم.

نیاز به دفاتر بروکری بعنوان رابط بین پژوهشگران و سرمایه گذاران

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در دانشگاه های خارجی، یک دفتر ویژه به نام «بروکِری» وجود دارد که این کارها را انجام می دهد، توضیح داد: این دفاتر بروکری، باقی کارها را به عهده می گیرند و کارهای در ارتباط با مشتری یابی، قراردادنویسی را انجام می دهند و حق و حقوق پژوهشگر را حفظ می کنند. سهم هر بخش را مشخص می کنند و همه این ها را قانونمند می کنند. انجام این کارها، در حیطه کاری و تخصصی پژوهشگران نیست و وقت پژوهشگر را میتوان حفظ کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که این دفاتر را باید به بخش خصوصی واگذار کرد یا وزارت خانه باید ورود کند؟ اظهار داشت: بهترین کار اینست که بخش خصوصی دفاتر بروکری را در دانشگاه اجاره کنند و برای محصول مشتری پیدا کنند و سهم خویش را بردارند. محصول را به اسپانسر معرفی کنند و اسپانسر پول خودش را بردارد، قرارداد حقوقی را تنظیم کند که سر پژوهشگر ما کلاه نرود و اگر این محصول مقرر است تا ۲۰ سال درآمد بیاورد، پژوهشگر و دانشگاه بتوانند از سود آن استفاده نمایند.

وی تصریح کرد: حتی بعضی دانشجویان می توانند بیایند و در این بخش ها کار کنند. به مراکز مختلف، به بخش های مختلف و حتی به کشورهای دیگر محصول را معرفی کنند.

عبدالهی به کیت تشخیص صدمه DNA ساخته شده در مرکز تحقیقات علوم دارویی اشاره نمود و اظهار داشت: مثلا من می دانم که کشوری مثل ترکیه نیازمند این کیت تشخیص صدمه DNA است. چون آنها در خیلی از پروژه های خود صدمه DNA را بررسی می کنند و اگر ما بتوانیم این کیت را با قیمت کم تری از نمونه خارجی آن بفروشیم، هم اکنون مشتری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در دانشگاه های خارج کشور دفتر بروکری دارند. بروکری مفهوم آژانس مانند و دفتری است که کار شما را خوب یاد می گیرد و مشتری را پیدا می کند و کار را عرضه می دهد و این را به قرارداد فروش منتهی می کند و حق و حقوق مخترع را حفظ می نماید. این کار مهمی است؛ ولی کار پژوهشگر نیست. ما که رشته حقوق نخواندیم؛ ازاین رو نیازمند دفتر فناوری و دفتر بروکری هستیم.

ارتباطات علمی کشورهای جهان اسلام

عضو هیئت مدیره آکادمی علوم جهان اسلام، به همکاریهای کشورهای جهان اسلام از راه دانشگاه های علوم پزشکی مجازی جهان اسلام اشاره نمود و اظهار داشت: در دوران کرونا افتخار ما این بود که در کشورهای جهان اسلام، از راه دانشگاه های علوم پزشکی مجازی جهان اسلام که دبیرخانه آن در تهران است و آکادمی علوم جهان اسلام که من عضو هیئت مدیره آن هستم، هماهنگی آموزشی مجازی داشتیم و از این طریق، اطلاعات ما چندین برابر شد و با چاپ سرمقاله مباحث آموزشی را به اطلاع همه رساندیم.

وی با بیان اینکه کشورهای جهان اسلام، بیش تر از ما از اطلاعات غربی ها استفاده می کنند؛ اظهار داشت: برای مثال ترکیه و امارات، به واکسن سینوفارم اجازه مصرف عمومی دادند و از این طریق، داده های زیادی در مورد آن به وجود آمد. ما اطلاعات آنرا از راه کشورهای جهان اسلام می گرفتیم و به اشتراک می گذاشتیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اعلام این خبر که هم اکنون در کشورهای جهان اسلام پروژه ای برای واکسن سازی مشترک، دنبال می شود، اظهار نمود: اطلاعات از راه دانشگاه های مجازی جهان اسلام به اشتراک گذاشته می شود و خوشبختانه ایران یکی از کشورهای پیشرفته این گروه است و کشورهای دیگر مانند ترکیه، مالزی، عربستان، اردن و... اطلاعات را به اشتراک می گذارند.

عبدالهی در مورد حساسیت هایی که در مورد واکسن های mRNA وجود داشت، اظهار داشت: واکسنی که از قبل برای تومور رحم استفاده شده، یک واکسن mRNA است. همیشه این تردید وجود داشت که امکان دارد این خطرناک باشد و فاز چهار آن احتیاج به بیمار زیادی داشت، اما خوشبختانه آن واکسن هم مشخص شد که خطرناک نیست.

وی تصریح کرد: حساسیت ها روی واکسن های mRNA مخصوص کشورهای ما نبود. حتی در بعضی کشورهای اروپایی بخصوص وقتی سفارش شد که این واکسن روی کودکان هم استفاده شود، جبهه گیری های زیادی کردند و مباحثات زیادی انجام شد.
1401/09/30
13:46:01
0.0 /5
480
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی