آجاک - acak آینده پژوهی

جمع آوری اطلاعات اقیانوس ها با باله هوشمند

جمع آوری اطلاعات اقیانوس ها با باله هوشمند

به گزارش آجاک، دانشمندان وسیله باله شکلی طراحی نموده اند که مجهز به سنسور است و با اتصال آن به تخته موج سواری، می توانند اطلاعاتی درمورد امواج جمع آوری کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری لاهویا لایت (La Jolla Light)، مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو، وسیله ای به شکل باله برای اتصال به تخته موج سواری طراحی نموده اند که آنها را قادر می سازد از محبوبیت موج سواری به نفع تحقیقات علمی استفاده نمایند.
این وسیله که اسمارت فین (Smartfin) نامیده می شود، به سنسورهای دما و مکان مجهز است و روی تخته بلند موج سواری نصب شده است. اسمارت فین دسترسی دانشمندان را به مناطقی از آب که دسترسی به آنها نسبتاً دشوار است، ممکن می کند.
منطقه موج سواری یکی از مناطق ناشناخته در اقیانوس است؛ چونکه قراردادن ابزارها در آنجا بسیار مشکل است. با افزایش دانشوری شهروندی (مجموعه ای از داده ها که افراد یک جامعه جهت استفاده دانشمندان جمع آوری می کنند)، استفاده از موج سواران زیادی که هر روز در لاهویا (شهری در شمال سن دیه گو در آمریکا) موج سواری می کنند، به نظر دانشمندان یک مسیر مناسب برای تحقیق بود.
مشاهده مردمی که هر روز روی موج ها بالا و پایین می روند، دانشمندان را به این فکر انداخت که از آنها برای اندازه گیری امواج در این محیط نزدیک به ساحل استفاده نمایند.


در ابتدا، فیلیپ برِسنان (Philip Bresnahan)، دانش آموخته مؤسسه اقیانوس شناسی اسکریپس دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو، اسمارت فین را ساخت. او حالا استاد دانشگاه کارولینای شمالی ویلمینگتون است.
داده های جمع آوری شده توسط اسمارت فین به دانشمندان اطلاعات زیادی در رابطه با نحوه تعامل جریان های اقیانوسی با بوم شناسی خواهد داد که به آنها در درک تغییرات تنوع زیستی کمک می نماید.
تشویق موج سواران به انجام بیشتر کارهایی که دوست دارند در حین جمع آوری داده ها برای دانشمندان، راه آسانی برای جمع آوری اطلاعات دما است؛ چونکه تنها کاری که موج سواران باید انجام دهند، اینست که باله لانگ برد خویش را با اسمارت فین عوض کنند، به گشت وگذار بروند و سپس دستگاه را شارژ کنند.
اسمارت فین به صورت خودکار دما را ثبت می کند و هنگامی که درحال شارژ است، اطلاعات آن در سرورهای دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو بارگذاری می شود.
دانشمندان قصد دارند در آینده از اسمارت فین برای اندازه گیری ارتفاع امواج، میزان شوری آب و کلروفیل استفاده نمایند.


منبع:

1401/06/09
09:15:16
0.0 /5
587
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی