آجاک - acak آینده پژوهی
تازه های علم و فناوری ایران و جهان؛

مشارکت ایران در ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان و پرتاب لابراتوار تحقیقاتی چین به فضا

مشارکت ایران در ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان و پرتاب لابراتوار تحقیقاتی چین به فضا

به گزارش آجاک حوزه فناوری ایران در هفته اول مرداد شاهد دستاوردهای زیادی ازجمله مشارکت پژوهشگران ایرانی در ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان و موفقیت متخصصان کشورمان در ساخت مخازن نگهداری سلول های بنیادی بود. در بخش فناوری جهان هم اخبار متنوعی همچون پرتاب لابراتوار تحقیقاتی چین به ایستگاه فضایی مخابره شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، در ابتدای هفته منتهی به امروز جمعه هفتم مرداد ماه، خبر مشارکت محققان ایرانی در ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان، موفقیت دو دانشمند ایرانی به کسب جایزه کامستک، موفقیت متخصصان ایرانی در ساخت مخازن نگهداری سلول های بنیادی و تولید سوپرفود ایرانی غنی از مواد غذایی به عنوان با اهمیت ترین دستاوردها در زمینه علم و فناوری ایران به ممد رسانه های داخلی خصوصاً خبرگزاری جمهوری اسلامی به سراسر جهان ارسال شد.
در ادامه چکیده ای از این خبرها را می خوانید.
مشارکت محققان ایرانی در ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان
تیمی متشکل از پژوهشگران پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش های بنیادی کشورمان به همراه گروهی از دانشمندان از کشورهای مختلف در پروژه ساخت «بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان» مشارکت کرده اند. تلسکوپی که گفته می شود قدرت تفکیک تصاویر گرفته شده توسط آن تا ۱۰۰ برابر بهتر از تلسکوپ فضایی «جمیزوب» خواهد بود.
دکتر فاطمه طباطبایی عضو هیات علمی پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش های بنیادی http: //www.ipm.ac.ir و عضو کارگروه رصدخانه بین المللی (SKA)، محقق و مدیر یکی از کارگروه های علمی بین المللی ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان است که به تازگی در مطالعاتی گروهی توانایی این رصدخانه را در آشکارسازی و مطالعه کهکشان های مارپیچی معمولی در زمان های کیهانی اولیه بررسی نموده است. نتایج مطالعات این تیم تحقیقاتی در مجله مانتلی نوتیسز متعلق به انجمن نجوم انگلیس به چاپ رسیده است.
رصدخانه یا آرایه کیلومترمربعی (SKA) یک پروژه تلسکوپ رادیویی بین دولتی است که مقرر است در کشورهای استرالیا و آفریقای جنوبی ساخته شود و مساحت کل آن تقریباً یک کیلومتر مربع خواهد بود. این رصدخانه یکی از بزرگترین تأسیسات بین المللی قرن بیست و یکم خواهد بود که بواسطه نوآوری های فناورانه اش قادر به جمع آوری و ثبت اطلاعات از کیهان با سرعتی بیش از ۱۰ هزار برابر و با حساسیتی بیش از ۵۰ برابر تلسکوپ های رادیویی کنونی خواهد بود.
این تلسکوپ مقرر است که در دو ناحیه از کره زمین و در دو فاز ساخته شود. در فاز اول حدود ۲۰۰ دیش ۱۵ متری در فرکانس های ۳۰۰ مگاهرتز تا ۲۰ گیگاهرتز درآفریقای جنوبی و حدود ۱۳۰ هزار آنتن دو متری در فرکانس های ۵۰ تا ۳۰۰ مگاهرتزی در استرالیا ایجاد می شود و در فاز دوم این تعداد ۱۰ برابر خواهد شد. قدرت تفکیک تصاویر گرفته شده ۱۰۰ برابر بهتر از تلسکوپ فضایی جیمز وب خواهد بود و این توانایی ها انقلابی در شناخت ما از عالم هستی به وجود خواهد آورد.

دو دانشمند ایرانی برنده جایزه کامستک
دو دانشمند ایرانی برنده جایزه کامستک (کمیته دائمی همکاریهای علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی) ۲۰۲۱ در مراسمی با حضور معاون پژوهشی و قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل مورد تجلیل قرار گرفتند و جوایز خودرا دریافت نمودند.
دکتر علی اکبر موسوی موحدی و دکتر اسمعیل قوانلو دو برگزیده ایرانی جایزه ۲۰۲۱ کامستک (Standing Committee for Scientific and Technological Cooperation /COMSTECH) بودند.
جوایز کامستک بصورت دوسالانه در ۹ رشته تخصصی شامل یک عمر تلاش در ارتقای رشته زیست شناسی، یک عمر تلاش در ارتقای رشته شیمی، جایزه محقق جوان، جایزه بهترین کتاب علمی، جایزه بهترین پتنت (ثبت اختراع) علمی، جایزه بهترین مقاله علمی در رشته زیست شناسی، جایزه بهترین مقاله در رشته شیمی جایزه بهترین مقاله در ریاضیات و جایزه بهترین مقاله در رشته فیزیک هر دو سال یک دفعه در زمینه علوم پایه و علم و فناوری برای قدردانی از پژوهشگران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی اعطا می شود. هر جایزه شامل یک گواهی، مدال افتخار و جایزه نقدی است.
این کمیته جوایز ویژه ای به دانشمندان مقیم و شاغل در کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی اعطا می کند که کارهای پژوهشی بهادار ای انجام داده باشند. جایزه کامستک یکی از جوایز معتبر علمی برای پژوهشگران کشورهای اسلامی است.
دکتر موسوی موحدی عضو هیات علمی و استاد ممتاز دانشگاه تهران و مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک برگزیده کامستک در بخش یک عمر تلاش در ارتقای رشته شیمی و دکتر اسمعیل قوانلو عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و دانشیار گروه مهندسی مکانیک جامدات دانشکده مهندسی دانشگاه مکانیک برنده جایزه کامستک در بخش بهترین کتاب علمی بودند.

تولید سوپرفود ایرانی غنی از مواد غذایی
یک شرکت فناور داخلی موفق به راه اندازی نخستین گلخانه نیمه صنعتی تولید جلبک اسپیرولینا با فناوری رآکتور بسته برای تولید ریزجلبک مورد استفاده در صنایع دارویی و غذایی شد.
این شرکت فناور سیستم تولید این محصول را کاملا برمبنای فناوری رآکتور بسته انجام داده به صورتی که امکان آلودگی در آن وجود ندارد و خروجی آن فاقد مواد سمی و کاملا خالص است. در نتیجه قابلیت استفاده در صنایع دارویی، غذایی و همین طور آرایشی و بهداشتی را دارد و می تواند جایگزین نمونه خارجی وارداتی این محصول باشد.
این محصول تولیدی یک ریزجلبک به نام اسپیرولینا به حدی غنی از مواد غذایی است که در دنیا آنرا به عنوان غذای آینده و super
food (غذای فوق العاده) می شناسند.

موفقیت متخصصان ایرانی در ساخت مخازن نگهداری سلول های بنیادی
متخصصان ایرانی برای اولین بار موفق به ساخت مخازن ازت مایع برای نگهداری انواع سلول های بنیادی شدند و با دستیابی به این دستاورد ایران در ردیف کشورهای دارای فناوری ساخت مخزن های کرایوژنیک قرار گرفت.
شرکت فناوری بن یاخته های رویان پس از قریب ۲ سال پیگیری با همکاری یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه مخازن کرایوژنیک موفق به ساخت دو نمونه مخزن ذخیره ازت مایع با حجم ۱۸۰۰ لیتر در ایران شد.
مخازن ازت مایع برای نگهداری طولانی مدت محصولات بیولوژیک در دمای منفی ۱۹۶ درجه سانتی گراد کاربرد دارند و با ظرفیت های مختلف در صنایع دارویی، بهداشتی، غذایی، پزشکی و آزمایشگاهی استفاده می شوند.
نگهداری انواع سلول های بنیادی، گامت، جنین و بافت های انسانی و حیوانی و اعضای اهدایی برای پیوند در این مخازن انجام می شود.

کاهش واردات فیلتر هوای کابین هواپیما با بومی سازی توسط دانش بنیان ها
در هفته ای که گذشت، دانش بنیان ها موفق به تولید فیلترهای کاربردی در هواپیما شدند که با بهره گیری از پوشش نانوفناوری عملکرد بهتری دارد و سبب بهبود تهویه هوای کابین هواپیما می شود.
شرکت دانش بنیان آزاد فیلتر با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به تولید فیلترهای کاربردی در هواپیما شد که با بهره گیری از پوشش نانوفناوری عملکرد بهتری دارد و سبب بهبود تهویه هوای کابین هواپیما می شود.
فیلتر هوا برای محافظت قطعات در مقابل ذرات گرد و غبار و آلودگی ها به کار می رود، این محصول در صنایع مختلفی به کار می آید. با فیلتر، جذب ذرات گرد و غبار موجود در هوا میسر می شود اما عملکرد فیلترها با کمک فناوری نانو بهبود یافته و دوام آنها بیشتر می شود.
این مدل از فیلترها طول عمر بیشتری دارند، افت فشار در آنها کمتر است و کارایی بیشتری از خود نشان می دهند. هزینه تولید این محصول هم نسبت به نمونه های مشابه خارجی کمتر است. بنا بر این رغبت بازار داخلی به واردات این محصول کم شده است.

فناوری جهان
در هفته گذشته حوزه علم و فناوری در کشورهای مختلف جهان هم با پیشرفت ها و خبرهای متنوعی همراه بود؛ مواردی همچون مجهز شدن هوش مصنوعی به چشمی شبیه به انسان، ساخت پهپاد نجات غریق، برنامه ریزی چین برای تبدیل ماه به پایگاهی جهت صیانت از زمین در مقابل سیارک ها، کشف ستاره نوترونی با وزنی بیش از ۲ برابر خورشید، کاشت گوجه در بیابان با تکنولوژی جدید کشاورزی، پرتاب لابراتوار تحقیقاتی چین به ایستگاه فضایی، شارژ وسایل الکترونیکی با سطوح سنگی در خانه های هوشمند و استفاده از کاتالیزورها در ساخت پیل سوختی.
در ادامه این گزارش، قسمتی از این خبرها را مرور می نماییم.

هوش مصنوعی صاحب چشمی شبیه انسان می شود
یک تکنولوژی جدید ممکنست به ساختن هوش مصنوعی بسیار پیشرفته ای منجر شود که می تواند فورا آنچه را می بیند درک کند. این فناوری کاربردهایی در رباتیک و خودرو های بدون راننده خواهد داشت.
از «سای تِک دیلی»، پژوهشگران در دانشگاه فلوریدای مرکزی (UCF) دستگاهی برای هوش مصنوعی ساخته اند که شبکیه چشم را همانندسازی می کند. این تحقیقات می تواند منجر به هوش مصنوعی پیشرفته ای بشود که می تواند آنچه را می بیند فورا شناسایی کند. این فناوری می تواند همین طور در ربات ها و ماشین های خودران (خودروهای بدون راننده) استفاده گردد.
این فناوری که در یک مطالعه جدید منتشرشده در نشریه ACS Nano معرفی شده است، همین طور از نظر طیف طول موج هایی که می بیند از ماورای بنفش تا نور مرئی و مادون قرمز، عملکرد بهتری از چشم دارد.

برنامه چین برای تبدیل ماه به پایگاهی جهت صیانت از زمین در مقابل سیارک ها
چین در برنامه ای تلاش دارد سامانه دفاع سیاره ای که در این کشور درحال ساخت است را به کره ماه و فراتر از آن تعمیم بدهد تا از این طریق از زمین در مقابل برخورد سیارک ها محافظت کند.
این طرح جدید شامل قرار دادن سه ماهواره محافظ با مقادیر زیادی سوخت و سلاح های جنبشی (kinetic ) در مدار ماه در اطراف زمین است.
و تلسکوپ اپتیکال در قطب های جنوب و شمال کره ماه ایجاد می شود که این تلسکوپ ها آسمان را برای مشاهده هرگونه تهدیدی ضد زمین رصد می کنند

کشف ستاره نوترونی با وزنی بیش از ۲ برابر خورشید
پژوهشگران آمریکایی در هفته ای که گذشت از مشاهده پرجرم ترین ستاره نوترونی شناخته شده تاکنون، در صورت فلکی «شیر» خبر دادند.
بر اساس مشاهدات جدید، یک ستاره نوترونی به سرعت درحال چرخش در جنوب صورت فلکی شیر، پرجرم ترین ستاره در نوع خود است که تا حالا دیده شده است.
در ۱۱ ژوئیه (۲۱ خرداد)، پژوهشگران در سایت arXiv.org گزارش دادند که این ستاره PSR J۰۹۵۲-۰۶۰۷ نام دارد و وزن آن حدود ۲/۳۵ برابر خورشید است. راجر رومانی (Roger Romani)، اخترفیزیکدان دانشگاه استنفورد، می گوید: این سنگین ترین ستاره نوترونی است که تا حالا دیده شده است.
رکورددار قبلی، یک ستاره نوترونی در صورت فلکی شمالی کاملوپاردالیس (Camelopardalis) بود که PSR J۰۷۴۰+۶۶۲۰ نام داشت، و جرم آن ۲/۰۸ برابر خورشید بود.

کاشت گوجه در بیابان با تکنولوژی جدید کشاورزی
یک شرکت فعال از شرایط آب و هوایی گرم و خشک امارات متحده عربی برای آزمایش تکنولوژیهای جدید کشاورزی برای چنین محیط هایی بهره برده است.
«اسکای کورتس» هم بنیانگذار و مدیر اجرائی شرکت «پیور هاروست اسمارت فارمز» ( Pure Harvest Smart Farms) مستقر در منطقه ای بیرون از ابوظبی – جایی که دمای هوا بطور معمول از ۱۱۳ درجه فارنهایت (۴۵ درجه سانتی گراد) فراتر می رود – و تیم او از این محیط پرچالش برای آزمایش محصولات جدید کشاورزی و فناوری هایی استفاده می نمایند که ظرفیت بالقوه تغییر کشاورزی در مناطق با چالش آب و هوایی را دارند.
شرکت «پیور هاروست» همین طور محصولات کشاورزی برای سوپرمارکت ها و رستوران ها در دبی و در سرتاسر منطقه ارائه می کند. این محصولات با مصرف آب کمتری تهیه می شوند که در یکی از خشک ترین مناطق جهان این مسئله بسیار اهمیت دارد.

آزمایشگاه تحقیقاتی چین عازم ایستگاه فضایی شد
در هفته ای که گذشته موشک «لانگ مارچ ۵بی» حامل ماژول آزمایشگاهی «ونتیان» چین با موفقیت به سمت ایستگاه فضایی این کشور در مدار زمین پرتاب شد.
چین یکشنبه دوم مرداد ماه ۱۴۰۱ شمسی دومین ماژول از سه ماژول آزمایشگاهی را به سمت ایستگاه دائمی فضایی خود پرتاب کرد. این ماموریت یکی از ماموریت های نهایی برای تکمیل ایستگاه فضایی این کشور است.
این ماژول ۲۳ تنی با قدرتمندترین موشک چین در ساعت ۲.۲۲ دقیقه بعدازظهر یکشنبه به وقت پکن از مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در جزیره هاینان در جنوب چین عازم ایستگاه فضایی شد.
۱۰ دقیقه پس از پرتاب موشک، ماژول ونتیان از راکت جدا شد و شبکه تلویزیونی دولتی سی سی تی وی چین این پرتاب را کاملا موفقیت آمیز توصیف کرد.

پهپاد نجات غریق یک نوجوان ۱۴ ساله را از غرق شدن نجات داد
فناوری در لایه های زندگی بشر ریشه دوانده و هر روز خدماتی نو را جهت زندگی بهتر ارائه می دهد. در هفته ای که گذشت خبری منتشر گردید که «پهپاد نجات غریق» وارد عرصه شده و در سواحل اسپانیا یک نوجوان ۱۴ ساله را از غرق شدن در دریا رهایی بخشیده است.
این پهپاد با انداختن جلیقه نجات برای این پسر نوجوان که درحال فرورفتن زیر امواج دریا بود، او را شناور نگه داشت تا آن زمان که تیم نجات غریق سربرسند و او را نجات دهند.

شارژ وسایل الکترونیکی با سطوح سنگی در خانه های هوشمند
پژوهشگران قصد دارند با بهره گیری از میکروابرخازن ها در سطوح سنگی خانه های هوشمند، امکان شارژ وسایل الکترونیکی را با بهره گیری از این سطوح فراهم آورند.
آنها تلاش می کنند امکانی را فراهم آورند تا دستگاه های خانه هوشمند یا سایر وسایل الکترونیکی کوچک را بدون اتصال به شبکه برق و با سطوح اتاق ها شارژ کنند تا زندگی آسان تر شود.

استفاده از کاتالیزورها در ساخت پیل سوختی
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا پژوهشی انجام دادند که احیانا به تسریع استفاده از هیدروژن به عنوان منبع انرژی سازگار با محیط زیست در حمل و نقل و سایر کاربردها کمک می نماید.
آنها روشی را برای پیش بینی قدرت و پایداری آلیاژهای پلاتین طراحی کردند. قدرت و پایداری دو شاخص کلیدی عملکرد کاتالیزورها در سلول های سوختی هیدروژنی است.
پژوهشگران، سپس، با بهره گیری از این روش، آلیاژی را طراحی و تولید کردند که در شرایطی نزدیک به شرایط استفاده در دنیای واقعی نتایج بسیار خوبی در بر داشت.

میکروب های باستانی به کشف حیات فرازمینی کمک می کنند
گروهی از دانشمندان با بررسی پروتئین هایی در نمونه های اولیه ارگانیسم های زنده روی زمین به بررسی شرایط اولیه حیات در زمین پرداخته اند که نتایج آن می تواند به کشف نشانه های حیات در سیارات دیگر یاری رساند.
دانشمندان با بهره گیری از پروتئین های جذب کننده نور در میکروب های زنده، شکل حیات برای تعدادی از نخستین ارگانیسم های زنده روی زمین بازسازی کرده اند. این اقدام می تواند به دانشمندان برای شناسایی علائم حیات در سیارات دیگر با جوی شبیه دوران های اولیه و قبل از اکسیژن زمین، یاری رساند.
بر اساس این گزارش، نخستین موجودات زنده روی زمین که شامل باکتری ها و ارگانیسم های تک سلولی می شوند، روی سیاره ای بودند که در آن زمان فاقد لایه ازون برای صیانت از اشعه های خورشید بود.
این میکروب ها در ادامه پروتئین هایی موسوم به «رودوپسین» (rhodopsins) تولید کردند که توانایی تبدیل نور خورشید به انرژی را داشتند و از آن برای تأمین انرژی فرآیندهای سلولی استفاده کردند.

طراحی مزارع هوشمند
زمین چگونه می تواند ۹ یا ۱۰ میلیارد نفر را سیر کند؟ کشاورزی هوشمند بخشی مهم از پاسخ به این پرسش است؛ کشاورزی که راندمان بسیار بالا در تولید غذا بوسیله کاربرد هدفمند آخرین فناوری با پشتیبانی کامپیوتری و کاملا خودکار را به همراه دارد.
این مطلبی است که سایت اتوماسیون زیرمجموعه انجمن بین المللی اتوماسیون به آن پرداخته است. در کشاورزی هوشمند بذر بطور مجزا و دقیق کاشته می شود، میوه ها با گیره های مکانیکی چیده می شوند و کود و محصولات محافظت گیاه در مقادیر کم و بطور هدفمند مورد استفاده قرار می گیرند. این عملیات نیازمند تعداد زیادی موتورهای الکتریکی کوچک قدرتمند و محکم است.
رایانه های کوانتومی، گردشگری فضایی یا فناوری هیدروژن، تازه ترین تبلیغات فناورانه با تمرکز بر مطالبی است که بطور دائم تغییر می کنند. در این میان به طرز عجیبی با اهمیت ترین بخش یعنی کشاورزی اغلب مورد غفلت قرار گرفته؛ هرچند کشاورزی تا حالا غذای جمعیت بیش از پیش انسان ها را تأمین کرده است.

طرح پژوهشگران ژاپنی برای ساخت جاذبه مصنوعی در مریخ با سازه های شیشه ای
پژوهشگران ژاپنی طرحی برای ساختن ساختمان های شیشه ای چرخنده روی ماه و مریخ را مطرح کرده اند که ممکنست راهی را برای اسکان بلندمدت فضانوردان و حتی مهاجران فضایی آینده روی سیارات دیگر هموار سازد.
گروهی از پژوهشگران دانشگاه «کیوتو» و شرکت «کاجیما» ژاپن پیشنهاد ساخت ساختمان های بزرگ چرخنده روی ماه و مریخ را مطرح کرده اند. چرخش این ساختمان ها باعث ایجاد یک نیروی کشش مشابه جاذبه زمین می شود و خطرات متوجه سلامتی ناشی از «آب به آب شدن» در سفر فضایی و ماندن در سیاراتی با جاذبه های متفاوت را از بین می برد.
مسافرت به کره ماه یا مریخ بسیار جذاب بنظر می رسد اما وجود تشعشات، گرد و غبار و تغییر جاذبه روی این سیارات تاثیرات منفی زیادی روی بدن انسان خواهد داشت. به عنوان مثال، زمانی که فضانوردان ماموریت فضایی با «آپولو-۱۱» (اولین انسان هایی که روی ماه قدم گذاشتند) به زمین بازگشتند، گرفتار مشکلات زیادی از قبیل کاهش فعالیت قلبی و عروقی، صدمات عضلانی، کمردرد و کاهش شدید توده استخوانی شده بودند. شرایط جاذبه ضعیف در کره ماه چنان باعث ضعیف شدن فضانوردان شده بود که بدن آنها روی زمین قادر به حفظ وزن خودشان هم نبود. حالا تصور کنید چنین ماموریتی چند سال ادامه داشته باشد و در این صورت بدن فضانورد ممکنست هیچگاه بهبود پیدا نکند. به همین دلیل پژوهشگران درحال کار روی این مساله هستند.

شتاب انتقال سلول های بنیادی به استخوان با بهره گیری از یک نانوسیم
یک پلت فرم جدید فناوری نانو باعث شتاب دادن به انتقال سلول های بنیادی به درون استخوان شده است که بطور بالقوه راه را برای درمان موثرتر بیماریهای زوال آور استخوان هموار می سازد.
این سامانه از سیم های آهنی ریزی استفاده می نماید که در واکنش به میدان های مغناطیسی خم می شوند. سلول های بنیادی تشکیل دهنده استخوان که روی شبکه ای از این نانوسیم ها رشد یافته اند، روی لایه فرعی متحرک نوعی شکل فیزیکی می یابند.
این سلول ها سپس نسبت به سایر شرایط معمول، بسیار سریع تر به استخوان کامل تبدیل می شوند. پروتکل تفکیک (differentiation) بجای چند هفته تنها چند روز طول می کشد.

تولید سنسورهای پلاسما با چاپ سه بعدی جهت استفاده در ماهواره ها
دانشمندان دانشگاه ام آی تی آمریکا برای نخستین بار سنسورهای پلاسما جهت استفاده در فضاپیماها را بطور کامل بوسیله دیجیتالی و چاپ سه بُعدی تولید کردند که نسبت به نمونه های پیشین دقت بالاتری دارد و با هزینه کمتر و سریع تر ساخته می شوند. این سنسورهای پلاسما که به عنوان تحلیلگرهای بالقوه تاخیری (RPAs) هم شناخته می شوند در ماهواره ها برای تعیین ترکیب شیمیایی و توزیع انرژی یونی اتمسفر به کار می روند.
سخت افزار چاپ سه بعدی و بُرش - لیزری (laser-cut) به همان خوبی سنسورهای پلاسمایی نیمه رسانای پیشرفته کار می کند اما نوع قبلی گرانقیمت بود و ساخت آنها مستلزم چند هفته کار فشرده و دقیق بود. اما سنسورهای چاپ-سه بعدی با هزینه چند ۱۰ دلاری و ظرف مدت چند روز قابل ساخت است.
این حسگرها به سبب هزینه پایین و سرعت ساخت، گزینه مناسبی جهت استفاده از تاسواره ها (ماهواره های مکعبی یا CubeSats) هستند. این ماهواره های کم هزینه و با مصرف پایین انرژی و سبک، بطور معمول برای ارتباطات و نظارت محیطی در اتمسفر بالایی زمین مورد استفاده قرار می گیرند.

ماشین ها چه چیزهایی از افسانه ها می آموزند؟
پژوهشگران آمریکایی با بررسی شیوه استدلال قیاسی در انسان، تلاش نموده اند روشی را طراحی نمایند که با بهره گیری از آن توانایی این نوع استدلال را در هوش مصنوعی هم ایجاد کنند. آنها برای این کار از افسانه ها بهره برده اند.
در واقع اگر یک دوست به شما بگوید دارد از عصبانیت منفجر می شود، آیا شما فکر می کنید که او واقعاً منفجر می شود؟ باآنکه این سؤال ممکنست ظاهری به نظر برسد، اما ورود ساده ای را به دنیای غنی استدلال قیاسی عرضه می دهد؛ ابزاری که انسان را قادر می سازد دانش را از موقعیت های آشنا به موقعیت های بدیع تعمیم دهد. این مساله در زمینه های مختلف از سیاست گرفته تا پزشکی وجود دارد و در حقیقت سنگ بنای شناخت روزانه ما است.
اکنون، پژوهشگران مؤسسه علوم اطلاعاتی یواِس سی در ایالات متحده آمریکا، درحال طراحی این پروسه فکری بمنظور استفاده از آن در ماشین ها هستند. آنها در مقاله ای، مساله آموزش انجام قیاس های خلاقانه به هوش مصنوعی بوسیله هنر باستانی افسانه ها را مطرح می کنند.

مساله ای به نام توفان های خورشیدی و مفقودی ماهواره ها
افزایش شمار ماهواره ها، بقایای آنها و اشیای فضایی در مدار لئو، کارشناسان امنیت فضایی را نگران کرده که وقوع توفان شدید خورشیدی این مدار را برای چند هفته به ‌پریشانی بکشاند و خطر برخورد را میان اشیا افزایش دهد.
توفان خورشیدی اصطلاحی است که برای توصیف تاثیرات جوی احساس شده روی زمین ناشی از تغییرات مغناطیسی خورشید استفاده می شود. خورشید درحقیقت کُره ای بسیار بزرگ از گازهای مذاب همیشه درحال گداختن است.
توفان خورشیدی زمانی به وقوع می پیوندد که خورشید حجم عظیمی از انرژی را از خود به شکل زبانه های خورشیدی و فورانِ پر جرم از باد خورشیدی (Coronal mass ejections) متصاعد می کند.
این پدیده ها جریانی از بارهای الکترونیکی و میادین مغناطیسی را با سرعت ۳ میلیون مایل در ساعت (بیش از ۴۸ میلیون کیلومتر) به سمت زمین ارسال می کند.

رونمایی از سوسیس هلندی تولید شده با گوشت آزمایشگاهی
یک شرکت فناوری زیستی در کشور هلند از نخستین محصول سوسیس تولیدشده با گوشت کِشت شده در لابراتوار رونمایی کرد؛ چنین محصولاتی می توانند به کاهش انتشار گازهای آلاینده ناشی از فعالیت دامداری ها یاری رسانند.
پرورش دام و طیور برای تهیه گوشت یکی از زیان بارترین اقدامات انسان برای محیط زیست است. با اینحال هر چند شاید بتوان خیلی ها را به استفاده از خودروی برقی یا کاهش کلی مصرف انرژی متقاعد کرد اما راضی کردن خیلی از مردم به کنار گذاشتن غذاهای گوشتی دشوار است.
با این حال تکنولوژی های جدید شاید راهی برای تولید گوشت مصرفی بدون نیاز به دامداری پیدا کنند. فناوری این امکان را فراهم ساخته است که بتوانیم محصولات گوشتی ترکیبی (synthetic) را تولید نماییم که تا حد زیادی شبیه گوشت طبیعی است و همان طعم را هم دارد.

کشف ساختار بلوری الماس در شهاب سنگ باستانی
دانشمندان هنگام مطالعه الماس درون شهاب سنگ باستانی یک ساختار میکروسکوپی عجیب و درهم تنیده را کشف کردند که تا حالا دیده نشده است.
این ساختار یک شکل درهم تنیده از گرافیت و الماس است که خصوصیت های منحصربه فردی دارد و می توان از آن در آینده برای تولید شارژ فوق سریع یا انواع جدید ابزارهای الکترونیکی استفاده نمود. این ساختار الماس داخل شهاب سنگ کانیون دیابلو قرار داشت که ۵۰ هزار سال پیش به زمین برخورد کرد و در سال ۱۸۹۱ در آریزونا کشف شد. الماس های داخل شهاب سنگ با الماسی که بیشتر مردم با آن آشنایی دارند، متفاوت می باشد.
بیشتر الماس ها در عمق ۱۵۰ کیلومتری زیرزمین که دما بیش از ۱۰۹۳ درجه سانتی گراد است، تشکیل یافته و اتم های کربن در این الماس ها در اشکال مکعبی قرار گرفته اند.
الماس داخل این شهاب سنگ به نام دیم کاتلین لونسدیل بلورشناس بریتانیایی و اولین استاد زن کالج دانشگاهی لندن، لونسدالیت نامیده شد. این الماس ساختار بلوری شش ضلعی دارد که فقط تحت شرایط دما و فشار فوق العاده بالا تشکیل می شوند.

1401/05/08
11:27:30
0.0 /5
446
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی