آجاک - acak آینده پژوهی

نتایج یک تحقیق درباره تاثیر میدان های مغناطیسی بر بدن انسان

نتایج یک تحقیق درباره تاثیر میدان های مغناطیسی بر بدن انسان

یافته های پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک (IBB)دانشگاه تهران نشان داد که میتوکندری ها بعنوان کارخانه تولید انرژی سلولی، محل اثر دقیق میدان های مغناطیسی در درون سلول های بدن انسان هستند. این میدان ها می تواند حاصل از وسایل ارتباط جمعی مانند تلفن همراه و خطوط برق باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سید پیمان شریعت پناهی، عضو هیئت علمی گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک(IBB) دانشگاه تهران با اشاره به اینکه پژوهشگران این مرکز با بررسی تاثیر میدان های مغناطیسی بر روی همه سلول های بدن، به محل دقیق اثر این میدان ها در درون سلول پی بردند، اظهار نمود: نتایج بررسی ها نشان داد که میتوکندری ها(کارخانه تولید انرژی سلولی) محل اثر دقیق میدان های مغناطیسی در درون سلول های بدن انسان است.
وی با اشاره به اینکه این مساله علاوه بر اخطار سلامت در استفاده از ابزارهای الکتریکی مدرن، می تواند نویددهنده استفاده از این میدان ها در درمان بیماریهای مختلف باشد، اضافه کرد: باتوجه به پیشرفت وسایل ارتباط جمعی مانند تلفن همراه و گسترش خطوط برق در سرتاسر دنیا، انسان ها هم اکنون در معرض میدان مغناطیسیِ حاصل از این تجهیزات هستند.
عضو هیئت علمی گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک (IBB) اشاره کرد: باتوجه به شدت کمِ این میدان ها، در دهه های گذشته تصور می شد که این میدان ها بر موجودات زنده تأثیری ندارند. اولین اثرات مربوط به میدان های مغناطیسیِ ضعیف در مسئله مهاجرت پرندگان با بهره گیری از میدان مغناطیسی زمین، مشاهده و این مساله به یکی از مصادیق علمیِ نوین به نام «زیست شناسیِ کوانتومی» بدل شد.
دکتر شریعت پناهی درباره نتیجه تحقیقات جدید در حوزه تاثیر میدان های مغناطیسی بر بدن انسان، اشاره کرد: پژوهش جدید محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران نشان داد که این میدان های مغناطیسی، هرچند ناچیز، بر روی همه سلول ها، کوچک ترین جزء بدن انسان، می تواند اثرگذار باشد.
وی تصریح کرد: با کشف این مکانیسمِ اثرگذاری، نشان داده شد که میدان های مغناطیسی، هرچند با شدت خیلی کم، نه تنها بر پرندگان مهاجر، بلکه می توانند بر روی همه جانداران و همچون انسان اثر بگذارند. این مساله می تواند مصداقی جدید در علم زیست شناسیِ کوانتومی باشد که در آن پدیده های زیستی نه تنها توسط فیزیکِ کلاسیک بلکه به وسیله قوانین غیرمنتظره کوانتومی توضیح داده می شوند.
منبع:

1401/05/07
22:21:10
0.0 /5
386
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی