آجاک - acak آینده پژوهی
محققان كشور تأكید كردند

چشم، قربانی پنهان عارضه چاقی

چشم، قربانی پنهان عارضه چاقی

آجاک: چاقی امروزه بعنوان یک مشکل عمومی در سطح جهان مطرح است و افراد بسیاری در کوشش برای غلبه بر آن هستند. بررسی های پژوهشگران نشان می دهند که این عارضه در صورت عدم توجه، می تواند مشکلات مختلفی را نیز برای چشم ها به وجود بیاورد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، چاقی یک بیماری مزمن متابولیکی است که امروزه به اپیدمی تبدیل گشته است. سازمان بهداشت جهانی چاقی را بزرگ ترین مشکل بهداشتی مزمن در بزرگسالان معرفی می کند که حتی از سوءتغذیه هم شدیدتر شده است. بر اساس گزارش ها در سال ۲۰۱۴، بیش از ۱.۹ میلیارد از افراد بزرگسال دارای اضافه وزن بوده اند. از این تعداد بیش از ۶۰۰ میلیون نفر چاق بودند. این در حالیست که ۴۲ میلیون نفر از کودکان زیر ۵ سال نیز در سال ۲۰۱۳ اضافه وزن یا چاقی داشته اند. ضمن آن که پیش بینی می شود در صورت ادامه روند فعلی، ۶۰ درصد از جمعیت جهان یعنی ۳.۳ میلیارد نفر، تا سال ۲۰۳۰ دارای اضافه وزن یا گرفتار عارضه چاقی باشند.
بنا بر نظرات متخصصان، تغییرات اخیر در وضعیت اقتصادی اجتماعی، شیوه زندگی، مصرف غذا و همین طور افزایش شهرنشینی موجب افزایش چاقی شده است. این عارضه، دریچه ای برای انواع بیماریها است و به یکی از علل اصلی ناتوانی و مرگ تبدیل گشته است که نه فقط بزرگسالان، بلکه کودکان و نوجوانان را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. چاقی با افزایش مرگ ومیر و خطرات بیماریهای قلبی عروقی، سکته مغزی، دیابت نوع دو و سرطان مرتبط می باشد. بطور کلی ازنظر سازمان بهداشت جهانی، چاقی بعنوان تجمع بیش ازحد یا غیرطبیعی چربی که با افزایش ریسک بیماریها هم راه است، تعریف می شود که می تواند عوارض جسمی و روان شناختی مختلفی را به همراه داشته باشد.
محققانی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان در امتداد بررسی همه جانبه این عارضه جهانی، در یک مطالعه مروری به بررسی ارتباط چاقی با بیماریهای چشم پرداخته اند تا آگاهی عمومی را در این خصوص بالا برند.
در این مطالعه، پژوهشگران مقالات علمی پژوهشی منتشره در پایگاه های علمی مختلف نظیر Pubmed، Scopus و Web of Science از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۱ را استخراج کرده و مورد تجزیه وتحلیل قرار داده اند.
طبق یافته های این پژوهش، چاقی یک مشکل عمده بهداشت عمومی است و تأثیر آن بر سلامت چشم بطور فزاینده ای بالا رفته است.
بگفته حسن بهبودی، دانشیار و محقق مرکز تحقیقات چشم بیمارستان امیرالمؤمنین (ع) و دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سه همکار دیگرش در این مطالعه، «تاکنون ارتباط چاقی با خشکی چشم، آب مروارید، آب سیاه یا گلوکوم، دژنراسیون ماکولای در رابطه با سن و رتینوپاتی دیابتی با درجات متفاوتی از قطعیت گزارش شده است».
این پژوهشگران می گویند: «اگر ثابت شود که کاهش وزن بعنوان درمان تک یا تکمیلی در به تأخیر انداختن، شروع یا کند کردن پیشرفت بیماریهای چشمی در افراد چاق یک روش مؤثر است، پزشکان و بیماران به احتمال زیاد انگیزه بیشتری برای مبارزه با این مشکل سلامت عمومی خواهند داشت».
این مطالعه نشان میدهد که سیستم های بهداشتی باید همانطور که به غربالگری فشارخون، دیابت و بیماریهای سیستمی در افراد چاق توجه دارند، به غربالگری بیماریهای چشمی در افراد چاق نیز توجه ویژه داشته باشند.
به اعتقاد بهبودی و همکارانش، «گرچه اثربخشی درمان چاقی در کاهش خطر بیماریهای چشمی بطور کامل معین نمی باشد، اما مطالعات دراین زمینه ممکنست دید بهتری را در مورد استفاده بالقوه از استراتژی های غربالگری بیماری چشمی در افراد چاق و متعاقب آن کاهش وزن برای کاهش احتمالی بار بیماریهای چشمی در افراد مبتلابه چاقی در برنامه ریزی نظام و اقتصاد سلامت ارائه دهد».
گفتنی است در این مطالعه که نتایج آنرا مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان منتشر نموده است، به بیماریهای کمتر شناخته شده دیگری نظیر سندرم پلک فلاپی و اگزوفتالموس نیز بعنوان عوارض چشمی مشکل چاقی اشاره شده است.


 


منبع:

1400/11/28
12:08:58
0.0 /5
507
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی