آجاک - acak آینده پژوهی
در گزاره برگ معرفی سویه اُمیكرون تاكید شد

نگرانی ناشی از امیکرون و افزایش تعداد موارد بستری در پیک ششم همچنان وجود دارد

نگرانی ناشی از امیکرون و افزایش تعداد موارد بستری در پیک ششم همچنان وجود دارد

آجاک: چهل و هفتمین گزاره برگ کمیته تحقیقات و اخلاق کووید 19 با موضوع معرفی سویه اُمیکرون منتشر گردید که در آن تاکید شده که نگرانی ناشی از افزایش تعداد موارد مبتلاشدن و درنتیجه آن، افزایش تعداد موارد بستری در پیک ششم همچنان وجود دارد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، پیام اصلی گزاره برگ چهل و هفتم کمیته تحقیقات و اخلاق کووید ۱۹ به این شرح است:
«اگرچه شدت بیماری زایی واریانت (سویه) اُمیکرون کمتر از واریانت های قبلی است، اما با عنایت به قدرت سرایت بالای آن، درصد واکسیناسیون پایین بخصوص دوز سوم و همینطور رعایت پایین پروتکل ها در کشور ما نسبت به سایر کشورها، نگرانی ناشی از افزایش تعداد موارد مبتلا شدن و درنتیجه آن، افزایش تعداد موارد بستری در پیک ششم همچنان وجود دارد. ازاین رو لازم است تزریق دوز سوم واکسن ها و رعایت پروتکلهای بهداشتی در جامعه و محل کار جدی گرفته شود.»
هم اکنون کشور ما همچون کشورهایی است که واریانت اُمیکرون را گزارش کرده است. با عنایت به این که جنبه های مختلف این واریانت نسبت به دیگر واریانت های کووید۱۹ هنوز ناشناخته است، امکان دارد یک تهدید جدی برای کشور محسوب شود.
مستندات مختلف حکایت از قابلیت سرایت بالای این واریانت نسبت به واریانت های قبلی دارند که می تواند باعث افزایش شیوع بیماری شود و سیستم های بهداشتی را تحت تأثیر قرار دهد، ازاین رو برای پیشگیری از افزایش مبتلا شدن و تجربه پیک بعدی در کشور، مهم ترین و بهترین چاره تزریق دوز سوم یا یادآور واکسن های موجود در کشور و ادامه و تشدید اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی در خانه، جامعه و محل کار به خصوص در جمعیت های خاص مانند سالمندان و افراد با ضعف و سرکوب سیستم ایمنی خواهد بود.
در این گزاره برگ به مواردی مانند تفاوت سویه اُمیکرون با سویه های قبلی، میزان قابلیت انتقال، شدت بیماری زایی، تاثیرگذاری واکسن ها (اهمیت دوز یادآور)، درمان، تست های تشخیصی و روش پیشگیری پرداخته شده است.
علاقه مندان می توانند برای مشاهده متن کامل چهل و هفتمین گزاره برگ کمیته تحقیقات و اخلاق کووید۱۹ با مبحث معرفی سویه اُمیکرون اینجا کلیک کنند.
منبع:

1400/10/22
12:56:41
0.0 /5
536
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی