آجاک - acak آینده پژوهی

بومی سازی میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال به همت محققان ایرانی

بومی سازی میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال به همت محققان ایرانی

ایرنا- یک شرکت دانش بنیان، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال مبتنی بر تازه ترین روش تصویربرداری محاسباتی را عرضه نمود که در مقایسه با میکروسکوپ های نوری با حفظ دقت از میدان دید بزرگ تری برخوردارست.


به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زینب چناری مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباب این دستاورد اظهارداشت: این شرکت هم اکنون روی توسعه روش های نوین میکروسکوپی متمرکز است، ارائه محصولات سخت افزاری و نرم افزاری برای بالا بردن کیفیت خدمات آزمایشگاهی همچون سرعت، دقت و هوشمندی است.
وی اشاره کرد: این شرکت از سال قبل بر روی ساخت نوعی میکروسکوپ مبتنی بر یکی از تازه ترین روش های تصویربرداری محاسباتی، متمرکز و نمونه آزمایشگاهی این محصول سال قبل بعنوان محصول دانش بنیان نوع ۱ شناخته شد و از اسفندماه گذشته مورد حمایت ستاد فوتونیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت.
این فناور افزود: تا حالا یک نمونه محصول با مشخصات نهایی درحال اتمام ساخت است، محصول تولید شده با نام HX۱ LighTech یک سیستم تصویربرداری برای بازسازی دیجیتالی تصویرجسم پیچیده (دامنه و فاز) از یک تصویر شدتی است که با تابش نور لیزر به جسم ثبت شده است.
چناری، میکروسکوپ LighTech HX۱ را از زیرمجموعه میکروسکوپ های محاسباتی دانست که در آن بجای استفاده از ادوات اپتیکی گرانقیمت و حساسی همچون لنز آبجکتیو از الگوریتم های محاسباتی برای ساخت تصاویر میکروسکوپی با رزولوشن های میکرونی و زیرمیکرونی استفاده شده است.
وی اشاره کرد: این سیستم توانایی ضبط تصاویر شدتی و فازی میکروسکوپی از هر نمونه شفافی مانند مطالعات رشد سلولی، نمونه های پاتولوژی، چیپ های میکروفلوئیدیک را فراهم می آورد، بطور مثال برای نمونه های شفاف پاتولوژی، این تکنیک برمبنای اندازه گیری هایی از چگونگی تغییر فاز نور در حین عبور از سلول عمل می کند و نیازی به هیچ نوع برچسب گذاری یا رنگ آمیزی ندارد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه محصول ایه شده توسط شرکت هولمارک هند ( Holmarc) حدود ۱۰ هزار دلار قیمت گذاری شده است، ولی این محصول در ایران با قیمت بسیار پایین تر قابل ارائه است، افزود میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، نسل جدید میکروسکوپی است که در آینده جایگزین میکروسکوپ های مرسوم به ویژه در حوزه پاتولوژی می شود.

1400/09/12
11:33:44
0.0 /5
827
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی