آجاک - acak آینده پژوهی

کاهش اضطراب پدران از راه تماس پوستی با نوزاد

کاهش اضطراب پدران از راه تماس پوستی با نوزاد

به گزارش آجاک پژوهشگران در یک مطالعه تأثیر تماس پوستی پدران با نوزادان نارس را در کاهش اضطراب آنها بررسی کردند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، نوزادی که پیش از هفته ۳۷ حاملگی متولد شود، نوزاد نارس به حساب می آید. تولد نوزاد نارس، شوک زیادی به والدین وارد می نماید. باآنکه پدران هم اضطراب بالایی را تجربه می کنند؛ ولی کم تر مورد توجه و تحقیق قرار گرفته اند.

با توجه به اهمیت نقش پدر در خانواده و ارتباط با فرزندان، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با انجام یک مطالعه تأثیر نخستین تماس پوستی پدران با نوزاد نارس بستری را در میزان اضطراب آنها بررسی کردند.

این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان یکی از بیمارستان های یزد انجام شد و طی آن ۷۲ پدر نوزاد نارس انتخاب شدند و به دو گروه کنترل و مداخله یا آزمون تقسیم شدند.

در گروه کنترل تنها اعمال مراقبت روتین بخش، شامل حضور و دیدن نوزاد داخل بخش بدون در آغوش گرفتن نوزاد انجام شد. ولی در گروه مداخله، تماس پوستی پدر و نوزاد برقرار شد. به این صورت که نوزاد به مدت ۳۰ دقیقه به صورت برهنه بر روی پوست شکم پدر قرار گرفت. این مداخله در یک اتاق مجزا و بدون حضور خانواده انجام شد. در طول تماس پوستی نوزاد، پرستار جهت کنترل علایم نوزاد با مشاهده حضور داشت. پارامترهای میزان اشباع اکسیژن خون، تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس توسط پرستار ارزیابی می شد. بلافاصله بعد از انجام تماس پوست با پوست، باردیگر پرسش نامه توسط افراد تکمیل شد. پیش از انجام مداخله و پس از آن، اضطراب پدران با استفاده از پرسش نامه مورد ارزیابی قرار گرفت.

بررسی میزان اضطراب در دو گروه پدران نوزادان نارس نشان داد که ایجاد نخستین تماس پوستی، سبب کاهش میزان اضطراب پدران نوزادان نارس می شود و میتوان برای کاهش اضطراب پدران، تماس پوستی با نوزاد را سفارش کرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تأثیر ایجاد نخستین تماس پوستی پدران با نوزاد نارس بستری بر میزان اضطراب آنها در بخش مراقبت ویژه نوزادان بیمارستان شهدای کارگر» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و خدیجه دهقانی از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، مجری اصلی این طرح تحقیقاتی بوده است.

منبع:

1400/08/30
23:35:33
0.0 /5
649
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی