آجاک - acak آینده پژوهی

اپیدمی کرونا و افزایش اعتیاد به تلفن همراه

اپیدمی کرونا و افزایش اعتیاد به تلفن همراه

در وبینار «ارگونومی محیط کار در دوران کرونا: ملاحظات فیزیکی، شناختی و طراحی»،  شواهد علمی در زمینه نقش ارگونومی در محیط کار و ملاحظات مرتبط در دوران کرونا مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، اعضای هیات علمی گروه آموزشی ارگونومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، با برگزاری وبینار «ارگونومی محیط کار در دوران کرونا: ملاحظات فیزیکی، شناختی و طراحی»، شواهد علمی در زمینه نقش ارگونومی در محیط کار و ملاحظات مرتبط در دوران کرونا را مورد بررسی قرار دادند.

دکتر مهرداد فرخی، متخصص بهداشت محیط و مسئول دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید 19، طی سخنانی در بخش آغازین این سمپوزیوم، ضمن اشاره به شیوع بیماری کرونا در ایران و جهان که زندگی شخصی و اجتماعی همه جوامع را تحت تأثیر قرار داده است، توجه به یافته های علمی برای کنترل و مدیریت این پاندمی را ضروری دانست.

وی با ابراز خشنودی از این که به علت پوشش وسیع واکسیناسیون، شیوع کووید در کشورمان، در وضعیت پایداری قرار گرفته است، اظهار داشت: پاندمی کرونا دارای نتایج سیندمی تلفیقی است و نابرابری های شغلی، اجتماعی و نابرابری ها در دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی، از نتایج این بیماری است.

وی با توضیح در مورد این پیامدها، اضافه کرد: وبینار «ارگونومی محیط کار در دوران کرونا: ملاحظات فیزیکی، شناختی و طراحی»، نتایج کرونا با ملاحظات ارگونومی را مورد بررسی قرار می دهد و از راهکارهای ارگونومی برای کاهش عوارض آن استفاده می نماید.

وی ضمن اشاره به مطالعات انجام شده طی دو سال گذشته توسط متخصصان ارگونومی در جهان، سه راهبرد برای محافظت از خود در مقابل عوارض کرونا را بیان کرد که "رعایت فاصله فیزیکی از یکدیگر تا دو متر، آگاهی از ضررهای مواد گندزدا و ضدعفونی کننده در رویارویی با آنها، و رعایت ملاحظات ارگونومی در استفاده همزمان از وسایل حفاظت فردی و وسایل محیط کار"، هستند و میتوان تاثیرات و صدمه های کرونا را از این طرق، به حداقل رساند.

مسئول دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید 19 در انتها سخنانش، ابراز امیدواری کرد که پاندمی کووید 19 به خوبی مدیریت شود و همه مردم جهان از نتایج مضر آن در امان باشند.

در ادامه، دکتر حمیدرضا مختاری نیا، متخصص فیزیوتراپی، عضو هیات علمی گروه ارگونومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و دبیر علمی این وبینار، سخنرانی خود تحت عنوان " بار فیزیکی کار، محدودیت های حرکتی و تغییرات پوسچرال حین کار با گوشی هوشمند در دوران پاندمی کرونا " را ایراد کرد.

وی با عرضه آمار فروش انواع PC ها، تبلت ها و گوشیهای هوشمند طی سالهای اخیر و مقایسه آماری آنها با نمودارهای مربوطه، خاطرنشان کرد که فروش گوشیهای هوشمند طی دو سال 2019 و 2020 میلادی، افزایش چشم گیری نسبت به موارد دیگر داشته، ضمن آن که این افزایش فروش در سال 2020 میلادی نسبت به 2019، چشم گیرتر داشته و بیشترین فروش هم به ترتیب در ارتباط با کشورهای ژاپن، انگلستان و سوئد است.

وی همینطور با عرضه نتایج بررسی محققان روی زمان های استفاده کاربران از گوشیهای هوشمند و مجموع میزان زمان مصرف شده، اضافه کرد: نتایج نشان می دهند که درصد بالایی از افراد، استفاده طولانی مدت از گوشیهای هوشمند دارند که بعنوان " اعتیاد به گوشی هوشمند " مطرح بوده و در طبقه اختلالات رفتاری در حوزه سلامت روان قرار می گیرد.

مختاری نیا ضمن اشاره به این که نتایج مطالعات نشان داده که 45 تا 50 درصد این رفتار اعتیادگونه، در بین دانشجویان مشاهده شده، خاطرنشان کرد: این وابستگی که از میزان بالایی برخوردار است، در دوران کرونا بیشتر شده و متاسفانه عوارض مختلفی را برای کاربران به دنبال دارد، که " کاهش تمرکز و توجه در محیط کار، و اختلالات اسکلتی و عضلانی " از مهم ترین آنها به شمار می روند.

وی، اندازه و قابلیت گوشیها را در میزان صدمه های آنها به سلامتی کاربران موثر دانست و اظهار داشت: چون استفاده از گوشی در وضعیت های مختلف، فشار به قسمت های متعدد بدن شخص می آورد، ملاحظات ارگونومی در طراحی و استفاده از گوشیهای هوشمند، مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته این متخصص، چگونگی گرفتن گوشی در دست، میزان استفاده از آن و وزن گوشی می تواند در میزان صدمه آن بر افراد موثر باشد که تنظیم گوشی به لحاظ زاویه دید و تمرینات تقویت کننده مچ دست، انگشتان، کشش عضلات ران، کشش عضلات ناحیه ستون فقرات، نواحی پشت، سر و گردن، می تواند در جلوگیری از عوارض آن به لحاظ ارگونومی موثر باشد.

وی همینطور طولانی کردن فواصل زمانی استفاده از گوشیهای هوشمند و لپ تاپ و حرکت اصلاحی در محیط کار را در کاهش صدمه های شغلی ناشی از استفاده این وسایل، موثر دانست.

در ادامه، مباحث تخصصی حوزه ارگونومی با عنایت به محدودیت های دوران کرونا تحت عناوین " ملاحظات بهداشتی محیط کار "، " استفاده از بیوفیدبک در توانبخشی ارگونومی از راه دور "، " خود ارزیابی تناسب اندام در شرایط دورکاری در دوران پاندمی " و " بار ذهنی کار کارمندان و شاغلان در دوران کرونا، ارزیابی و ملاحظات ارگونومیکی در تعامل انسان در محیط کار "، از جانب اعضای هیات علمی گروه ارگونومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی عرضه شد که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی وبینار « ارگونومی محیط کار در دوران کرونا: ملاحظات فیزیکی، شناختی و طراحی »، با هدف " بررسی نقش ارگونومی در شرایط پاندمی کرونا در محیط کار افراد و بررسی ملاحظات شناختی و فیزیکی محیط کار افراد " برگزار شد و متخصصان برگزارکننده آن معتقدند که محدودیت های بوجود آمده در اثر شیوع ویروس کرونا، نحوه انجام کارها و موقعیت انجام کارها، میزان بار فیزیکی و بار ذهنی کار که در این دوره افزوده شده است، می توانند اثرات منفی روی کارکرد و بازدهی افراد داشته باشند و حوزه تخصصی ارگونومی و سه حیطه عمده آن (فیزیکی، محیطی و شناختی)، برای بهبود این شرایط، راهکار دارد.


1400/08/30
11:45:39
0.0 /5
644
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی