آجاک - acak آینده پژوهی
در كنگره بین المللی علوم ورزشی عنوان شد

کم تحرکی جوامع شهری در دوران کرونا

کم تحرکی جوامع شهری در دوران کرونا

آجاک: نخستین کنگره بین المللی علوم ورزشی و پژوهش های بینارشته ای روز گذشته (پنج شنبه 20 آبان ماه) با پخش پیام دکتر سیدمحمد مقیمی، سرپرست دانشگاه تهران راه اندازی شد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سیدمحمد مقیمی، سرپرست دانشگاه تهران در پیامی به نخستین کنگره بین المللی علوم ورزشی و پژوهش های بینارشته ای آورده است: "دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران بعنوان بزرگترین و تأثیرگذارترین دانشکده های تربیت بدنی کشور از حیث تولیدات علمی بین المللی و تأثیر گذاری ملی و اجرائی در بدنه ورزش کشور، دارای قراردادهای مشترک برای همکاریهای بین المللی علمی با دانشکده های تربیت بدنی در آسیا (از جمله کره جنوبی)، اروپا (از جمله لهستان و چک و اسلواکی)، کشورهای منطقه (از جمله عراق و ترکیه) و آمریکا و غیره است.

سرپرست دانشگاه تهران با یادآوری این که دانشکده تربیت بدنی این دانشگاه، در میان ۳۰۰ دانشکده برتر تربیت بدنی جهان در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است، اضافه کرد: "کنگره حاضر با بهره بردن از نظرات اندیشمندان، فرهیختگان و اساتید داخلی و خارجی همچون کشورهای کانادا، برزیل، بلژیک، انگلیس، فرانسه، هلند، قطر، استرالیا، عراق برنامه ریزی شده است تا بتواند فرصتی برای توسعه تحقیقات بینارشته ای در پاسخ به نیازهای پیچیده و بیش از پیش ورزشی جامعه و تبادل آخرین دیدگاه ها، اطلاعات و پیشرفت های حوزه های مختلف علوم ورزشی باشد."

مقیمی همین طور این کنگره را فرصت مغتنمی برای بسط همکاریهای آموزشی و پژوهشی ملی و بین المللی در زمینه علوم ورزشی دانسته و اشاره کرد: "با توجه به هدف برنامه راهبردی دانشگاه تهران در خصوص بین المللی سازی دانشگاه، ما مشتاقانه به دنبال گسترش تفاهم نامه ها و قراردادهای همکاری با دانشگاه های سراسر جهان همچون در زمینه علوم ورزشی هستیم و من دست شما برای همکاری و تعامل بیشتر بین دانشگاهی به گرمی می فشارم."

وی با اشاره به آثار گوناگون اقتصادی، اجتماعی، جسمی و روانی و … ناشی از پاندمی کرونا در دو سال گذشته، اشاره کرد: "امیدوارم در کنگره بین المللی علوم ورزشی و پژوهش های بینارشته ای، با معرفی دیدگاه ها و نظرات متخصصان حوزه فعالیت ورزشی بتوانیم به مسئولیت اجتماعی خود برای ارائه راه های مدیریت آثار فراگیر بدنی و روانی پاندمی کووید -۱۹ عمل نمائیم و از خطر بی تحرکی و سبک منفعلانه زندگی در این ایام بکاهیم."

سرپرست دانشگاه تهران در این پیام اظهار نمود: "همچنین با شیوع کرونا، اهمیت مشاغل مجازی و فن آوری های نوین در فعالیت ورزشی و ورزش حرفه ای بالا رفته است. امروزه دوران تخصص های تک بعدی اختتام یافته است. مرزهای میان علوم مختلف درحال محو شدن است و جهان بیش از پیش نیازمند دستاوردهای تحقیقات بینارشته ای است. امیدواریم پژوهشگران تربیت بدنی و تمامی رشته های وابسته شامل لطمه شناسی ورزشی، حرکات اصلاحی و ورزش معلولین، روان شناسی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، مدیریت ورزشی و رفتار حرکتی و حتی رشته های دیگری مانند جامعه شناسی، پزشکی و غیره با همفکری و همکاری بیش از پیش باهم، بتوانند با گسترش فنآوری در زمینه ورزشی و ترویج مشاغل مجازی، بر محدودیت های موجود فایق آیند."

مقیمی در بخش دیگر این پیام آورده است: "از دیرباز فعالیت ورزشی از جنبه فردی بعنوان فعالیتی مؤثر بر افزایش عزت نفس، کیفیت زندگی و طول عمر بوده است. ورزش می تواند همدلی و هم بستگی اجتماعی را در سطح جوامع محلی تقویت نموده و در سطح جهانی پیام آور همکاری، عدالت، احترام متقابل، مدارا، نوع دوستی و صلح باشد. فعالیت ورزشی و ورزش حرفه ای می تواند بهترین پادزهر مقابله با خشونت در دنیای پردرد و پرچالش امروزی باشد. به این جهت از همه اساتید و همکاران ارجمند دعوت می گردد تا با ارائه نظرات باارزش خود در این کنگره، ما را در انجام این مسئولیت مهم یاری نموده و موجبات موفقیت نخستین کنگره بین المللی علوم ورزشی و تحقیقات بینارشته ای را در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده فراهم آورند."

کم تحرک شدن جوامع در دوران کرونا

همچنین دکتر محمود گودرزی روز گذشته (پنج شنبه، ۲۰ آبان) در آئین افتتاح کنگره بین المللی علوم ورزشی و پژوهش های بینارشته ای، با اشاره به دستاوردهای دانشکده تربیت بدنی در سالهای اخیر و تربیت فارغ التحصیلان برجسته در زمینه علوم ورزشی، از رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی بعنوان رشته بینارشته ای و پیشتاز یاد کرد و اظهار داشت: دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران با کارهای علمی، تربیت متخصصان و فارغ التحصیلان توانمند و برگزاری این کنگره و برنامه های مشابه به سمت جلو در حرکت است و دستاوردهای وسیعی در سراسر کشور ارائه کرده است.

رئیس کنگره بین المللی علوم ورزشی و پژوهش های بینارشته ای با اعلان اینکه پاندمی کرونا سبک زندگی انسان را به شدت تحت تأثیر قرار داده است، اضافه کرد: در پی پاندمی کرونا، جوامع شهری کم تحرک تر شده و شیوع این بیماری، بیماریها و مشکلات دیگری برای انسان به وجود آورده است.

استاد دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به تحقیقات پژوهشگران و استادان رشته تربیت بدنی در دوران پادمی کرونا، اظهار داشت: این پژوهشگران با تحقیقات خود توانستند نسخه هایی ارائه نمایند تا از تشدید کم تحرکی بکاهند و به صورتی در حوزه پیشگیری و درمان که زمانی مختص به پزشکی بود، تأثیرگذار باشند.

گودرزی اشاره کرد: با وجود محدودیت های ناشی از کرونا اما دانشکده تربیت بدنی با حداقل هزینه مالی، زمانی و مکانی توانست با همه دنیا ارتباط برقرار کند و شرکت کنندگانی از سراسر دنیا داشته باشد و تجربیات جهانی در حوزه مقابله با آثار جسمی و روانی ناشی از کرونا و همین طور دستاوردهای جدید علوم ورزشی را به اشتراک بگذارد.

کنگره ای برای به اشتراک گذاری تحقیقات علوم ورزشی

بر طبق این گزارش، دکتر رضا رجبی، دبیر علمی این کنگره بین المللی نیز در ادامه آئین افتتاحیه، هدف از برگزاری این کنگره را به اشتراک گذاردن تحقیقات انجام شده در زمینه تخصصی و پژوهشی در حوزه علوم ورزشی عنوان نمود.

استاد دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران با یادآوری ماهیت بین رشته ای بودن رشته تربیت بدنی، بر لزوم گسترش این رشته و استفاده از پتانسیل دروس و رشته های دیگر همچون روان شناسی، جامعه شناسی، مدیریت، اقتصاد و حقوق برای ایجاد رشته های بین رشته ای جدید در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی اصرار کرد.

رجبی در این زمینه اضافه کرد: خوشبختانه سرفصل های تعدادی از این رشته ها مانند روانشناسی ورزشی و جامعه شناسی ورزشی در وزارت علوم تصویب شده و برنامه های دیگری مانند حقوق ورزشی و اقتصاد ورزش هم درحال بررسی هستند.

وی با اشاره به حوزه ها و محورهای مختلف کنگره همچون لطمه شناسی ورزشی، ورزش معلولان، حرکات اصلاحی روان شناسی و مدیریت ورزشی و مشاغل و تکنولوژی های جدید خصوصاً در حوزه کووید ۱۹، اعلام نمود: در پی استقبال گسترده از کنگره، بیش از ۳۷۰ مقاله در دو روز در قالب شفاهی، پوستر، ورک شاپ و … ارائه خواهد شد.

دبیر علمی کنگره بین المللی علوم ورزشی و پژوهش های بینارشته ای، حضور دانشمندان و اندیشمندان برجسته در حوزه های تخصصی مختلف از داخل و خارج از کشور را فرصتی برای استادان خصوصاً دانشجویان دانست تا از آخرین دستاوردهای علمی دنیا در حوزه های مورد نظر کنگره استفاده کنند و از ۱۷ کارگاه آموزشی بصورت رایگان بهره ببرند.

وی اظهار داشت: متخصصان و پژوهشگران ورزشی از کشورهای مختلف همچون آمریکا، کانادا، بلژیک، هلند، استرالیا، انگلیس و سایر کشورها در این کنگره شرکت دارند و این فرصت مناسبی است تا پژوهشگران داخلی با دیدگاه های متخصصانی از سراسر دنیا آشنا گردند.

اولین کنگره بین المللی علوم ورزشی و پژوهش های بینارشته ای و دارای نمایه ISC، توسط دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران در ایام پنج شنبه و جمعه ۲۰ و ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۰ بصورت حضوری و مجازی برگزار می گردد.

فراهم آوردن فرصت ظهور و توسعه تحقیقات بینارشته ای در امتداد پاسخ به نیازهای پیچیده و بیش از پیش ورزشی جامعه و تبادل آخرین دیدگاه ها، اطلاعات و پیشرفت های حوزه های مختلف علوم ورزشی با بهره بردن از نظرات اندیشمندان، فرهیختگان و اساتید داخلی و خارجی از اهداف برگزاری این کنگره بین المللی است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران؛ مشاغل مجازی و تکنولوژی های جدید ورزشی، کووید ۱۹ و فعالیت ورزشی و ورزش حرفه ای، لطمه شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، بیومکانیک ورزشی، روان شناسی ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، مدیریت ورزشی و رفتار حرکتی، محورهای اختصاصی و عمومی این کنگره هستند. مقاله های برتر کنگره در نشریه علمی-پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران به زبان انگلیسی چاپ خواهند شد.منبع:

1400/08/22
22:11:53
0.0 /5
610
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی