آجاک - acak آینده پژوهی

عزیمت بالگرد نبوغ به نقطه شروع ماموریت خود در سیاره مریخ

عزیمت بالگرد نبوغ به نقطه شروع ماموریت خود در سیاره مریخ

آجاک: بالگرد مریخی سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به نام «نبوغ» برای پانزدهمین بار در مریخ پرواز کرد تا سفری را به نقطه شروع ماموریت خود برای انجام ماموریت های آتی در مسیری جدید شروع کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، پرواز پانزدهم بالگرد در سیاره سرخ نسبتا کوتاه بود و فقط ۱۲۸ ثانیه طول کشید که علاوه بر حرکت بازگشتی، به شکلی مشابه چهاردهمین پرواز، آزمایش شرایط پروازی هم به حساب می آید. فصل تابستان در مریخ فرا رسیده و با گرم تر و رقیق تر شدن هوا، پرواز بالگرد از قبل هم سخت تر شده است، ازاین رو این ربات کوچک تلاش می کند با افزایش دور ملخ ها همچنان توانایی پرواز را در مریخ حفظ کند.
بالگرد نبوغ در این پرواز که پیش از این، سفرهای بی بازگشت خویش را دنبال می کرد، با طی حدود ۴۲۳ متر به نزدیکی محل فرود در پرواز رکوردشکن نهم رسید تا کم کم به نقطه ای که در ابتدا مأموریت خویش را شروع کرده بود، بازگردد. ناسا با بیان موفقیت آمیز بودن پانزدهمین پرواز در مریخ در توییتر خود اعلام نمود: «نبوغ با استفاده از این فرصت، تصاویری از هدف های علمی بالقوه تهیه کرد که بزودی پردازش خواهند شد.»
ماموران کنترل پرواز یک سری پروازها را در هفته های آینده برنامه ریزی می کنند تا بالگرد مریخی نبوغ را به نقطه ای که ماجراجویی خویش را در نزدیکی محل فرود مریخ نورد «استقامت» شروع کرده بود، بازگردانند.
«تدی تزانتوس»، رهبر گروه بالگرد نبوغ ناسا، پیش تر در وبسایت ناسا نوشته بود: « نبوغ آماده است تا سفر بازگشتی به «میدان هوایی برادران رایت» را در محل فرود Octavia E. Butler شروع کند.»
میدان هوایی برادران رایت، همان منطقه ای است که ناسا پنج پرواز اول بالگرد نبوغ را در فاز «نمایش فناوری» انجام داد تا امکان پرواز در جو رقیق مریخ را بررسی کند. از آن زمان ناسا از نبوغ طی فاز «نمایش فناوری» برای کاوش مناطق و کمک به هم سفر بزرگ تر خود، مریخ نورد «استقامت» بهره برده است.
این بالگرد به صورت کلی جلوتر از مریخ نورد حرکت کرده است تا از مسیرها و صخره های جالبی که می توانند هدف علمی احتمالی پشتکار باشند، عکس برداری کند. مجموع مسافت پیموده شده توسط نبوغ نزدیک به ۳.۲ کیلومتر است، اما همه این مسیر مستقیم نبوده و ازاین رو مسیر بازگشت به نقطه ی شروع مأموریت، بسیار کوتاه تر خواهد بود.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، بالگرد نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
بالگرد نبوغ، ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت نیز مشاهده می شود. این بالگرد از چهار بال کربنی ساخته شده که به دو موتور جداگانه متصل شده اند و در جهت مخالف هم می چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می رسد، در صورتیکه میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همینطور این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود استفاده می نماید.
کاوشگر استقامت روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرد. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تابحال به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک مأموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ رنگ انجام دهد.


منبع:

1400/08/22
11:05:22
0.0 /5
607
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی