آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه اولیه مطرح شد

مبتلاشدن به کرونا ممکنست موجب عود مجدد بیماری ام اس شود

مبتلاشدن به کرونا ممکنست موجب عود مجدد بیماری ام اس شود

آجاک: نتایج یک پژوهش اولیه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نشان داد که مبتلاشدن به کووید-19 می تواند موجب عود ام اس شود؛ ولی مطالعات بیشتری برای روشن شدن رابطه احتمالی بین کووید-19 و ام اس نیاز است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بیماری «مالتیپل اسکلروزیس» (MS)؛ یکی از اختلالات شایع نورولوژیک حال حاضر جهان است. طی روند درمان، این بیماران داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند، به همین دلیل، آنها در مقابل بیماری کووید-۱۹ لطمه پذیرتر هستند.

با توجه به اینکه در مورد تأثیر این عفونت بر سیر بیماری ام اس اطلاعات کافی وجود ندارد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انجام یک مطالعه پیامد بیماری کووید-۱۹ را در بیماران مبتلا به ام اس را بررسی کردند.

این مطالعه در کلینیک سرپایی بیمارستان کاشانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شد و تمام بیماران مبتلا به ام اس (عودکننده-فروکش کننده) که تست PCR مبنی کووید-۱۹ تایید شده داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند و تعداد عود ام اس و تغییرات آن در دو سال قبل مقایسه شد.

بررسی ها نشان داد که در مجموع ۴۱ بیمار در طول این مدت گرفتار کووید-۱۹ شده بودند. از بین آنها، پنج نفر به علت کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شدند؛ ولی هیچ یک از آنها نیاز به پذیرش در بخش مراقبت های ویژه نداشتند.

طی دو سال بررسی شده در این مطالعه، در مجموع ۳۲ حمله در ۲۲ بیمار (۵۳.۶ درصد) گزارش شده بود. از ۳۲ عود، پنج مورد (۱۵.۶ درصد) در طول دوره، در معرض خطر بودند. این عودها در پنج بیمار رخ داده بود و طبق برررسی، همه عودها با میانگین ۳.۲ هفته بعد از شروع کووید-۱۹، شروع شده بود. دو بیمار دیگر بعد از شروع کووید-۱۹ بدتر شدن عصبی را گزارش کردند، اما هیچ کدام با تعریف عود بالینی مطابقت نداشتند.

در این تحقیق مشخص شد که بعد از تعدیل سایر عوامل موثر؛ خطر عود نسبت به دو سال قبل بالا رفته است. این مطالعه اولیه حاکی از آنست که کووید-۱۹ می تواند موجب عود ام اس شود و عفونت های تنفسی ویروسی مانند کرونا ویروس می تواند ۱۰ تا ۳۰ درصد احتمال حمله را در بیماران ام اس افزایش دهد.

به گفته پژوهشگران این تحقیق، این مطالعه دارای محدودیت هایی مانند تعداد کم ِ بیماران است و همین طور گذشته نگر بودن این مطالعه نیز محدودیت هایی به وجود آورده است. در این مطالعه تعداد کمی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شدید شده اند و اطلاعات در مورد شدت عود و... از دیگر محدودیت های این مطالعه بوده است.

پژوهشگران این تحقیق برمبنای نتایج به دست آمده می گویند که مبتلاشدن به کووید-۱۹ می تواند موجب عود ام اس شود؛ ولی مطالعات بیشتری برای روشن شدن رابطه احتمالی بین کووید-۱۹ و ام اس نیاز است.
در انجام این پژوهش سعید واهب، وحید شایگان نژاد، امید میرمسیب، مهدی برزگر اسکندرکلایی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با یکدیگر مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه تیرماه سال جاری (ژوئیه ۲۰۲۱) بصورت مقاله علمی با عنوان « آیا بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (کووید-۱۹) می تواند موجب تشدید مالتیپل اسکلروزیس شود؟ مطالعه گذشته نگر» در نشریه «Multiple Sclerosis and Related Disorders» انتشار یافته است.

منبع:

1400/08/19
12:24:28
0.0 /5
593
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی