آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه مروری عنوان شد

احتمال ارتباط رژیم گیاه خواری با افسردگی

احتمال ارتباط رژیم گیاه خواری با افسردگی

آجاک: پژوهشگران در یک مطالعه مروری ارتباط رژیم گیاه خواری و افسردگی را مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعه عنوان شد که رژیم گیاه خواری می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد؛ ولی با این وجود مطالعات بیشتری دراین زمینه نیاز است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در سالهای اخیر تمایل افراد به مصرف غذاهای با پایه گیاهی بالا رفته است. باتوجه به اینکه این نوع رژیم غذایی، در تامین نیازهای افراد محدودیت هایی دارد، لازم است که ارتباط آن با بیماریهای روانی مانند افسردگی بررسی شود.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری سیستماتیک و فراتحلیل، مطالعات انجام شده درباب ارتباط رژیم غذایی گیاه خواری با افسردگی را مورد بررسی قرار دادند و پایگاه های داده بین المللی تا تاریخ اول سپتامبر 2020 جستجو شدند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که رژیم غذایی گیاه خواری می تواند خطر مبتلاشدن به افسردگی را تحت تأثیر قرار دهد. این ارتباط به این صورت است که تبعیت از رژیم غذایی شبه گیاه خواری (که گاهی با مصرف گوشت قرمز یا سفید توأم است)، موجب افزایش ریسک مبتلاشدن می شود ولی رژیم گیاهخواری حاوی شیر و تخم مرغ ارتباطی ندارد.

بررسی های این متاآنالیز نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی گیاه خواری در مقایسه با همه چیزخواری با 53 درصد خطر افسردگی بیشتر هم راه است. تجزیه و تحلیل خطر افسردگی حاکی از آن بود که نتایج به نوع رژیم گیاه خواری و کشوری که مطالعه در آن انجام شده است، بستگی دارد. در مطالعاتی که رژیم غذایی نیمه گیاه خواری را بررسی نموده اند و مطالعات انجام شده در اروپا و ایالات متحده بین رژیم گیاه خواری و افسردگی رابطه مثبت وجود داشت؛ اما در گیاه خوارانی که رژیم غذایی حاوی شیر و تخم مرغ مصرف می کردند و مطالعات کشورهای آسیایی، ارتباطی بین افسردگی و این رژیم غذایی نبود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: بر طبق این نتایج؛ رژیم گیاه خواری بطور قابل توجهی خطر افسردگی را بیشتر می کند. با این وجود، یافته های حاصل از مطالعات قبلی؛ کافی نیستند و مطالعات بیشتری جهت بررسی رژیم گیاه خواری و ارتباط افسردگی مورد نیاز است.

در انجام این مطالعه عرفان صادقی و فهیمه حقیقت دوست؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، سیاوش فاضلیان از دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، به همراه سمیه فیروزی؛ از بیمارستان گرافتون استرالیا با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، فروردین ماه سال جاری (April 2021) بصورت مقاله علمی با عنوان «پیروی از رژیم گیاهخواری ممکنست خطر مبتلاشدن به افسردگی را افزایش دهد: مرور سیستماتیک و متاآنالیز مطالعات مشاهده ای» در ژورنال Nutrition Reviews انتشار یافته است.

منبع:

1400/08/18
21:15:18
0.0 /5
580
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی