آجاک - acak آینده پژوهی

دو محصول دانش بنیان حوزه ژئوماتیک رونمایی شدند

دو محصول دانش بنیان حوزه ژئوماتیک رونمایی شدند

آجاک: دو محصول دانش بنیان حوزه ژئوماتیک در نشست تخصصی چالش ها و راهبردهای حوزه سیستم ماهواره ای تعیین موقعیت جهانی (GNSS) در سطح ملی، در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شدند.


به گزارش خبرنگار آموزش ایرنا، رونمایی از این دو محصول روز چهارشنبه با حضور یاسر ابراهیمیان قاجار رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و عباس زارعی هنزکی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و تعدادی از مسئولان سازمان جغرافیایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان نقشه برداری کشور و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شد.
دو محصول دانش بنیان به شرح زیر است:
گیرنده مولتی فرکانس xima مدل S۲۰ با قابلیت static، ppk، rtk، ppp دارای Web ui با امکان نصب tilt sensor و رادیو
گیرنده مولتی فرکانس مرجع، ابزاری برای ثبت موقعیت دقیق لحظه ای و ارسال تصحیحات به سیستم های گردآوری، توزیع و پردازش اطلاعات
GNSS یک سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای جهانی است که از سیستم های جهانی و منطقه ای بهره می گیرد. سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی GNSS مخفف عبارت Global Navigation Satellite System به مفهوم ترکیب سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای جهانی و منطقه ای برای رسیدن به موقعیت دقیق یک نقطه است.
سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای با بهره گیری از امواج دریافتی از سمت ماهواره های موقعیت یابی موجود در مدارات مختلف، به کمک گیرنده های زمینی، امکان تعیین موقعیت یک نقطه در فضای سه بعدی زمین را در هر لحظه فراهم می آورد. ایده اصلی GNSS اندازه گیری مسافت با کمک محاسبه زمان است.
امروزه گیرنده های GNSS علاوه بر ماهواره های GS، قادر به دریافت سیگنال از دیگر سیستم های تعیین موقعیت نظیر گلوناس، گالیله و بیدو هستند. همین طور به جهت افزایش تعداد کانال گیرنده های GNSS به ۶۰۰ کاناله و ۸۰۰ کاناله، دریافت فرکانس های مختلف از نسل جدید ماهواره های تعیین موقعیت امکان پذیر است.
در نتیجه نقشه برداری با گیرنده های GNSS مولتی فرکانس به سبب کاربری ساده، صرف زمان کمتر و قابلیت استفاده در هر نوع شرایط آب و هوایی، برای تمام نقاط زمین بصورت ۲۴ ساعته، جایگزین مناسبی برای نقشه برداری به روش سنتی با دوربین نقشه برداری، متر و … تلقی می شود. در این بین، آشنایی مقدماتی با سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای جهانی GNSS(GS)، از اهمیت ویژه ای برخوردارست.


منبع:

1400/08/15
11:45:50
0.0 /5
688
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی