آجاک - acak آینده پژوهی

تولید آب مصرفی آزمایشگاه از نزولات آسمانی توسط فناوران ایرانی

تولید آب مصرفی آزمایشگاه از نزولات آسمانی توسط فناوران ایرانی

فناوران ایرانی از طرحی در جهت بهینه­ سازی مصرف آب و انرژی رونمایی کردند که با جمع ­آوری آب باران از سطوح باران ­گیر و تصفیه آن به کمک فیلترهای مختلف، علاوه بر کاهش هزینه ­های صرف­ شده برای تولید آب دیونیزه در آزمایشگاه، به کاهش هدررفت آب شهری هم کمک می نماید.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از معضلات کشور، هدررفت نزولات آسمانی است، معضلی که فناوران کشور را بر آن داشته تا با بهره ­مندی هوشمندانه از باران، گام بلندی در راه بهینه ­سازی انرژی بردارند.
شمال ایران، به علت هوای مطبوعی که حدودا در تمام ایام سال دارد، از باران­ هایی با حجم و کیفیت خوبی برخوردار می باشد. این منابع طبیعی آب شیرین، به علت نبود زیرساخت­ های لازم، از راه روان­ آب­ ها و شیروانی­ ساختمان ­ها وارد دریا شده و تبدیل به آب لب­ شور می­ شود.
فناوران ایرانی از طرحی در جهت بهینه­ سازی مصرف آب و انرژی رونمایی کرده ­اند. این پکیج ­های تولید آب دیونیزه که در آزمایشگاه ­ها و دیگر مراکز مرتبط استفاده می­ شود، شرایطی را فراهم می ­آورد که در هر دو بخش مصارف صنعتی و آزمایشگاهی بتوان به صورت خودکفا، آب مورد نیاز خویش را باکیفیت بالا و هزینه کم تولید کرد.
در این طرح فناورانه، ابتدا آب باران جاری ­شده از سطوح باران­ گیر، با نصب ناودان ­و تاسیسات مربوطه در داخل مخازن پلی ­اتیلنی ذخیره­ سازی می­ شود. سپس ذرات معلق موجود در آن با استفاده از فیلتر شنی و پلی­ پروپیلنی حذف و در مرحله بعدی با استفاده از لامپ فرابنفش گندزدایی می ­شود.
در مرحله آخر با استفاده از فیلتر پلی ­پروپیلنی پنج میکرون، فیلتر پلی ­پروپیلنی یک میکرون، فیلترهای کربنی و فیلترهای رزینی هدایت الکتریکی به کمتر یک میکروزیمنس رسانده می شود. با سپری شدن این مراحل آب دیونیزه در بسته بندی های استاندارد در اختیار مشتریان قرار می گیرد.
از جمله دستاوردهای مهم این طرح، می­ توان استفاده و بهره ­برداری از منابع آب ارزان و پاک، کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی و تولید آب دیونیزه باکیفیت بالاتر و قیمت ارزان­تر نسبت به محصولات مشابه در بازار را نام برد.
هم­چنین فعالان فناور ایرانی موفق شدند با انجام عمل تصفیه و تولید آب دیونیزه بدون هدررفت آن، خط ­تولید آب دیونیزه باکیفیت بسیار بالاتر از نمونه ­های موجود در بازار با استفاده از پکیج تصفیه آب باران طراحی ­شده را راه­ اندازی کنند.
با توجه به نیاز حیاتی کشور در بهینه­ سازی مصرف آب و انرژی، ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اولویت قرار دادن طرح های علمی و دانش بنیان در این عرصه، مشاوره های علمی و تأمین هزینه های اجرایی کردن طرح های فناورانه حوزه آب گام برداشته است که این طرح، یکی از آن طرح ­های فناورانه مورد حمایت محسوب می­ شود.


منبع:

1400/08/11
09:07:47
0.0 /5
783
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی