آجاک - acak آینده پژوهی

بررسی مقاومت آنتی بیوتیکی یک نوع باکتری روده

بررسی مقاومت آنتی بیوتیکی یک نوع باکتری روده

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در یک مطالعه مقاومت باکتری های «انتروکوک فکالیس» به آنتی بیوتیک را در بیماران مبتلا به عفونت بیمارستانی بررسی کردند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، «انتروکوک ها»؛ باکتری هایی هستند که بعنوان قسمتی از فلور نرمال مدفوع انسان شناخته می شوند. این باکتری ها بطور طبیعی در روده انسان زندگی می کنند و به ندرت موجب ایجاد بیماری می شوند.

ولی طی دهه های اخیر؛ این ارگانیسم ها از یک باکتری روده ای با اهمیت اندک، به یکی از شایع ترین عوامل بیماری زای ایجادکننده عفونت های بیمارستانی منجر به مرگ ومیر، تبدیل گشته و افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی در آنها، در سالهای اخیر موجب ایجاد یک چالش بزرگ برای پزشکان شده است.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام یک مطالعه الگوی مقاومت باکتری «انتروکوک فکالیس» را به آمپی سیلین در عفونت های بیمارستانی بررسی کردند.

ارزیابی های این مطالعه حاکی از مقاومت حدود نیمی از انتروکوک های جداشده از بیماران بستری به آمپی سیلین بود. در مقایسه با سایر مطالعات انجام شده، میزان مقاومت باکتریایی در این مطالعه، بیشتر بود و یافتن علت اصلی این مساله نیازمند انجام پژوهش های بیشتری است.

بر همین اساس این پژوهشگران پیشنهاد می کنند که در آینده مطالعات بیشتر و گسترده تری مشابه با این مطالعه انجام شوند، تا وضعیت مقاومت به آنتی بیوتیک های مختلف در عفونت های بیماران، نه فقط در انتروکوک، بلکه در سایر ارگانیسم ها مورد ارزیابی قرار بگیرد تا با بهره گیری از این نتایج پزشکان بتوانند درمان های موثرتری را برای بیماران انتخاب کنند و شکست های درمان آنتی بیوتیکی به حداقل برسند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی الگوی مقاومت انتروکوک فکالیس به آمپی سیلین در عفونت های بیمارستانی بیماران بستری بیمارستان های امام رضا (ع) و قائم در سالهای 1397و 1398» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و کیارش قزوینی، احسان آریان، مسعود یوسفی، سعید عامل جامه دار و مجید خادم رضائیان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در انجام آن مشارکت داشتند.


1400/07/20
10:54:40
0.0 /5
548
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی