آجاک - acak آینده پژوهی
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تاكید كرد

توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه از دغدغه های مهم وزیر علوم

توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه از دغدغه های مهم وزیر علوم

به گزارش آجاک معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه مبحث ارتباط بین صنعت و دانشگاه از موضوعات پر اهمیت کشور است، اظهار داشت: خوشبختانه این مورد از دغدغه های اصلی و مهم وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری است و ایشان بارها بر اهمیت این مساله تاکید کرده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در نوزدهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی اظهار نمود: دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور هم باید در دولت جدید این مساله را به صورت جدی دنبال کرده و به دنبال ارتقا و بهبود عملکرد خود در این عرصه باشند.
وی افزود: توجه به نیازها و مشکلات فعلی در حوزه پژوهش و فناوری بخصوص ارتباط با صنعت باید مورد توجه باشد، اما این مساله کافی نبوده و به صورت همزمان باید در حوزه پژوهش و فناوری نظر به آینده داشت، بنابراین دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه باید یک نقش پذیری مناسب و خوبی را در برگزاری هفته پژوهش و فناوری داشته باشند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه اظهار نمود: بحث تمایز و تفاوت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور با فعالیتهای دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه هم از مسائلی است که دانشگاه ها و مسئولین باید به آن توجه نمایند. پارک های علم و فناوری اصولاً ماهیتی به غیر از دانشگاه دارند، هرچند منشا آنها دانشگاه است. پارک های علم و فناوری میزبان شرکتهای فناور هستند، در صورتیکه دانشگاه ها چنین ماموریتی ندارند و میزبانی از شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور جزو مأموریت ذاتی آنها نخواهد بود. البته باید توجه داشت دانشگاه منشا، مادر و مبدا پدید آمدن خیلی از این واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان است. دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری باید نقش مکمل یکدیگر بوده و همواره باید تلاش کنند با یکدیگر داد و ستدی دائمی داشته باشند.
دکتر رحیمی بیان نمود: فعالیت دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت در مورد مراکز نوآوری و خلاقیت و یا مراکز تجاری سازی در دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت می باشد. بعنوان مثال وقتی از مراکز نوآوری و تجاری سازی صحبت می نماییم، به این مفهوم است که این نوآوری معطوف به تجاری شدن است و تجاری شدن لاجرم ارتباط دانشگاه با بیرون از دانشگاه را لازم دارد. ازاین رو برای تجاری شدن دستاوردهای تحقیقاتی و برنامه های نوآورانه دفاتر ارتباط با صنعت می توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.
به نقل از وزارت علوم، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در انتها اضافه کرد: خوشبختانه برنامه های بسیار خوبی در حوزه ارتباط با صنعت از جانب ستاد وزارت پیگیری می شود که همچون آنها میتوان به مأموریت گرایی اشاره نمود که مستقیماً به دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برمی گردد. یکی دیگر از فعالیتهای مفید و موثر درحال انجام جهت بهبود فعالیت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، پایش عملکرد آنها است که اطلاعات حاصل از آن می تواند به ارتقای جایگاه دانشگاه در این عرصه کمک های فراوانی کند. توجه به برنامه های هفته پژوهش و فناوری و تبیین برنامه های جدید و موثر از دیگر مسائلی است که هم در دانشگاه ها و هم در ستاد وزارت علوم باید به صورت جدی دنبال شود.
منبع:

1400/06/26
14:50:34
0.0 /5
648
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی