آجاک - acak آینده پژوهی

نشست سردبیران نشریات کشورهای عضو گروه  D8 با ISC

نشست سردبیران نشریات کشورهای عضو گروه  D8 با ISC

آجاک: نشست سردبیران نشریات کشورهای عضو گروه  D8، یازدهمین و دوازدهمین کارگاه بین المللی چگونگی نمایه سازی و راهکارهای ارتقای نشریات در رتبه بندی های جهانی به میزبانی ISC در تاریخ 9 و 10 شهریور یک هزار و چهارصد بصورت مجازی اجرا شد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، این جلسه بین المللی با حضور دکتر محمدجواد دهقانی، رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر داتو کو جعفر کو شعری، دبیر کل گروه هشت کشور اسلامی درحال توسعه (D8) و معاون دوم دبیرکل، دکتر راشا، سردبیران و مدیران مسئول نشریات کشورهای عضو گروه D8 انجام شد که 112 نفر شرکت کننده از 112 نشریه در این کارگاه حضور داشتند.
گروه D8 یا گروه هشت کشور مسلمان در حال توسعه شامل اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه می شود.
در ابتدای این جلسه دکتر دهقانی ضمن ابراز خوشی از گسترش کارهای بین المللی انجام شده ISC، از حضور دبیرکل D8 در این جلسه و همین طور سردبیران نشریات کشورهای عضو تشکر و قدردانی کرد.
وی سپس به معرفی تاریخچه تاسیس و همین طور خدمات و کارهای ملی و بین المللی ISC پرداخت و در ادامه اظهار داشت: همکاریهای علمی ISC و D8 از سال 2017 بطور قابل توجهی تقویت شده است. بعد از امضای تفاهم نامه بین ISC و D8 در سال 2017 و سفر دکتر داتو کو جعفر کو شعری به شیراز در سال 2018، تا حالا چندین فعالیت مشترک برای بهبود وضعیت علمی کشورهای عضو D8 و مشارکت D8-ISC و روابط طولانی مدت انجام شده است.
دهقانی اضافه کرد: تا حالا پنج پروژه توسط ISC و D8 با عنوان "تهیه نقشه علمی برای D8 (D8-MSEC) " تعریف شده است. همچنین، از دیگر کارهای انجام شده می توان سامانهISC Covid-19 Visualizer را نام برد که در وب سایت رسمی D8 انتشار یافته است. علاوه بر این، برگزاری کارگاه های آموزشی تحت عنوان "چگونه نشریات خودرا در ISC نمایه سازی نماییم و چگونه وضعیت نشریه را در رتبه بندی جهانی ارتقا دهیم" برای سردبیران نشریات D-8 برنامه ریزی شده که امروز و فردا شاهد برگزاری دو مورد از آن هستیم.
در ادامه، دکتر داتو کو جعفر کو شعری، دبیرکل گروه هشت کشور اسلامی درحال توسعه (D8) در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: در ابتدا از میزبانی ISC برای "کارگاه مشترک مجازی ISC-D8 درباره خدمات الکترونیکی ISC برای نشریات کشورهای عضو D8" قدردانی می کنم.
وی سپس به معرفی اهداف تاسیس D8 و همین طور خدمات و کارهای آن برای 8 کشور عضو پرداخت.
وی اضافه کرد: علم، فناوری و تحقیقات نقش مهمی در رسیدگی به چالش های امروز جهان برای توسعه اقتصادی همچون مسائل زیست محیطی، کاهش فقر، برنامه های بهداشتی و حمایت اجتماعی و مدیریت کارآمد منابع طبیعی کشورها دارد. موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) نقشی محوری در نمایه سازی تمام نشریات معتبر اسلامی در همه زمینه ها و زبان ها با ایجاد شبکه علمی در میان کشورهای اسلامی ایفا کرده است.
کوشعری اظهار داشت: این سازمان بی وقفه برای ارزیابی و نظارت بر شبکه های علمی کشورهای اسلامی با هدف ارتقاء آنها فعالیت می کند. یکی دیگر از زمینه های اصلی تمرکز ISC، برگزاری کارگاه های آموزشی درباره اثربخشی تحقیقات در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی است. این کارگاه مجازی یکی از آنهاست که مکانی موثر برای دانشمندان برجسته، پژوهشگران و سایر ذینفعان کشورهای عضو D8 برای به اشتراک گذاشتن دیدگاه ها و ایده ها فراهم می آورد. برگزاری چنین کارگاه هایی به دانشمندان و پژوهشگران کشورهای عضو D8 کمک می نماید تا نقاط قوت، ضعف و شکاف های مورد نیاز برای رسیدگی به آنها را شناسایی کنند.
وی افزود: ISC دارای پایگاه داده بسیار غنی است که شامل سامانه های شناسه دیجیتال اشیا (DOR)، گزارش استنادی نشریات (JCR)، لیست استنادهای علمی (SCI)، لیست مجلات ISC Master Journal List (MJL) و فاکتورهای عملکرد مجلات (JPI) و غیره می باشد که با معرفی منابع گسترده مقالات پژوهشی، مجلات و گزارشات استنادی به ذینفعان مربوطه در کشورهای عضو D8 کمک می نماید.
بنا بر اعلام روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دبیرکل D8 در ادامه اظهار داشت: پژوهشگران کشورهای عضو D8 و همین طور جهان اسلام می توانند از این پایگاه های اطلاعاتی بسیار مفید بهره مند شوند. به ویژه، D-8 و کشورهای عضو آن منحصرا از سامانه Covid-19 Visulaizer که توسط ISC طراحی شده می توانند بهره مند شوند.
منبع:

1400/06/11
10:46:59
0.0 /5
573
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی