آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران بررسی كردند

عواملی که بروز حاملگی خارج رحمی را می افزایند

عواملی که بروز حاملگی خارج رحمی را می افزایند

آجاک: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با انجام مطالعه ای روی 288 زن باردار، عوامل موثر بر حاملگی خارج رحمی را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، حاملگی خارج رحمی؛ به لانه گزینی جنین در محلی غیر از حفره رحم گفته می شود. این اتفاق بیشتر مواقع در لوله های رحمی رخ می دهد و در صورتیکه ادامه پیدا کند، ممکنست موجب پاره شدن لوله های رحمی و عوارضی مانند از دست دادن حاملگی و مرگ مادر در سه ماهه اول حاملگی شود. حاملگی خارج از رحمی، یکی از شایع ترین علت های مرگ ومیر مادران حامله است.

مطالعات نشان داده اند که شیوع حاملگی خارج از رحمی رو به افزایش است. این افزایش می تواند ناشی از بهبود تشخیص اولیه و افزایش عوامل خطرناک آن باشد. البته باید توجه داشت که میزان مرگ ومیر ناشی از آن به سبب تشخیص سریع کاهش یافته ولی عوارض جسمی و روانی آن همچنان بالاست.

عوامل خطر متعدی برای بروز حاملگی خارج از رحمی همچون سن مادر، مصرف سیگار، سابقه سقط جنین، نوع زایمان قبلی، سابقه عفونت های لگنی، سابقه مبتلاشدن به حاملگی خارج از رحمی، سابقه جراحی شکم یا لگن، سابقه نازایی و روش های پیش گیری از بارداری، ذکر شده است.

با توجه به این موضوع، عوامل مختلفی در ایجاد حاملگی خارج از رحمی نقش دارند و اطلاع از این عوامل خطر می تواند در پیشگیری، تشخیص بموقع و درمان موثر باشد و شانس مبتلاشدن به حاملگی خارج از رحمی را کم کند. به همین دلیل پژوهشگران با انجام یک مطالعه عوامل خطری که موجب افزایش شانس مبتلاشدن به حاملگی خارج رحمی می شوند را در شهرستان شاهرود مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه در سال ۱۳۹۷ بر روی ۱۴۴ زن حامله با تشخیص حاملگی خارج از رحمی و ۱۴۴ زن حامله با حاملگی رحمی انجام شد. اطلاعات بیماران شامل سن، محل سکونت، تحصیلات، شغل، مصرف دخانیات، تعداد فرزند زنده، تعداد بارداری؛ سابقه سقط جنین، نوع زایمان در حاملگی قبلی، سابقه عفونت لگنی، سابقه حاملگی خارج رحمی قبلی، سابقه عمل جراحی لوله فالوپ، سابق جراحی شکمی، سابقه ناباروری، استفاده از روش های پیش گیری از حاملگی و شایع ترین علامت بیمار، با حفظ مسائل اخلاقی و محرمانه بودن، از پرونده بیماران استخراج شد. داده های به دست آمده با بهره گیری از روش ها و نرم افزارهای آماری، مورد بررسی قرار گرفت.

در بررسی ها سن بعنوان یکی از عوامل افزایش دهنده حاملگی خارج از رحمی در نظر گرفته شده است ولی در این مطالعه بین سن مادر و حاملگی خارج رحمی ارتباط معناداری مشاهده نشد.

در این مطالعه مشخص شد که مصرف دخانیات یکی از عوامل خطرناک قوی در ایجاد حاملگی خارج رحمی است و احتمال آنرا ۱۲ برابر افزایش داد.

همچنین بررسی های این مطالعه حاکی از آنست که سطح تحصیلات زیر دیپلم با بروز حاملگی خارج رحمی ارتباط دارد و زنان با سطح تحصیلات زیر دیپلم نسبت به زنان با تحصیلات دانشگاهی، شانس بالاتری برای مبتلاشدن به حاملگی خارج رحمی داشتند. احتمالاً عدم آگاهی از این بیماری و علائم و شاخصهای ایجاد کننده آن در افراد با سطح تحصیلات پایین تر در به دست آمدن این نتایج موثر بوده است.

سابقه جراحی شکمی بعنوان یکی از عوامل خطر بسیار قوی گزارش شده است. در این مطالعه نیز همین نتایج به دست آمد و سابقه جراحی شکم شانس حاملگی خارج رحمی را سه برابر افزایش داد.

در این مطالعه نیز مانند دیگر بررسی ها مشخص شد سابقه قبلی حاملگی خارج رحمی یک از عوامل خطر در مبتلاشدن به حاملگی خارج رحمی مجدد است. نتایج این بررسی نشان داد که سابقه قبلی حاملگی خارج رحمی، شانس بروز مجدد را ۱۱ برابر می افزاید.

مطالعات نشان داده که شیوع سزارین در میان افراد مبتلا به حاملگی خارج رحمی زیاد است و در این مطالعه نیز مشاهده شد که نوع زایمان قبلی بر بروز حاملگی خارج رحمی موثر است و سزارین شانس بروز آنرا تا ۲.۵ برابر می افزاید.

در این مطالعه بین سابقه سقط جنین و احتمال حاملگی خارج رحمی نیز ارتباط مشاهده شد.

در این بررسی ارتباط معناداری بین محل سکونت، شغل، تعداد حاملگی و سابقه جراحی لوله فالوپ با بروز حاملگی خارج رحمی یافت نشد. در صورتیکه در خیلی از مطالعات جراحی لوله فالوپ یکی از عوامل خطر قوی گزارش شده است.

نتیجه این بررسی حاکی از این است که مصرف دخانیات، سطح تحصیلات، سابقه جراحی شکم، سابقه حاملگی خارج رحمی، نوع زایمان قبلی و داشتن سابقه سقط همچون عوامل خطر افزایش دهنده شانس مبتلاشدن به حاملگی خارج رحمی هستند. بنا بر این بالا بردن سطح تحصیلات، استفاده نکردن از دخانیات و انتخاب روش زایمان طبیعی می تواند نقش موثری در پیش گیری از حاملگی خارج رحمی داشته باشد.

اگرچه در این مطالعه سابقه عفونت لگنی و نازایی شانس مبتلاشدن به حاملگی خارج رحمی را افزایش نداد ولی این مساله می تواند به سبب نادر بودن این عوامل در جامعه مورد مطالعه باشد و نیاز به تحقیقات بیشتری دراین زمینه وجود دارد.

در انجام این تحقیق حمیدرضا برقدوست، اعظم تقوی زاهد کلایی و سارا سعیدنیا؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با یکدیگر مشارکت داشتند.

نتایج به دست آمده از این مطالعه مرداد ماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «ریسک شاخصهای افزایش دهنه شانس حاملگی خارج از رحمی» در دوماه نامه کومش انتشار یافته است.

منبع:

1400/05/13
22:38:20
0.0 /5
781
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی