آجاک - acak آینده پژوهی
محققان كشور تأكید كردند

بی حوصلگی، چراغ سبز اعتیاد برای نوجوانان

بی حوصلگی، چراغ سبز اعتیاد برای نوجوانان

آجاک: در تحقیق جدیدی که توسط پژوهشگران کشورمان انجام شده است، نشان داده شده که افتادن نوجوانان در چاله بی حوصلگی، ممکنست شرایط را برای افتادن آنان در چاه اعتیاد فراهم آورد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بررسی های ملی و بین المللی نشان می دهند که افزایش سطح اعتیادپذیری نوجوانان و شیوع اعتیاد در میان آنها بسیار نگران کننده است، برای اینکه بیشتر نوجوانانی که مصرف مواد را در سالهای اولیه نوجوانی شروع می کنند، به مصرف این مواد در سالهای بعد نیز ادامه می دهند و میزان مصرف مواد و مشکلات در رابطه با آن نیز مرتباً افزایش می یابد. استرس های این دوران خطراتی مانند سیگار کشیدن و مصرف مواد را می افزایند، برای اینکه مواد برای آنها معنایی از ایجاد مسئولیت مشترک با گروه مرجع خاص و طغیان در مقابل اقتدار والدین یا ایجاد هویت فردی را فراهم می آورد.
برمبنای دیدگاه های متخصصان، سنین نوجوانی به سبب قرار دادن فرد در موقعیت های اجتماعی متنوع تر می تواند بیشتر مستعد ارتکاب رفتارهای پرخطر از قبیل مصرف مواد و آمادگی اعتیاد باشد. البته حدود نیمی از خطر مبتلاشدن به اعتیاد به مسائل ژنتیکی ربط داده می شود، به شکلی که ژن ها بر میزان پاداشی که فرد بواسطه مصرف مواد کسب می کند، تأثیرگذار هستند. این مساله می تواند نشانگر آن باشد که چرا برخی افراد تنها بعد از چند بار مصرف، به مواد وابسته می شوند، درحالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. مطالعات انجام شده در زمینه آمادگی اعتیاد در نوجوانان عنوان می کنند که هم اکنون در این قشر، دیدگاه منفی قوی نسبت به مواد مخدر وجود ندارد و از بار ارزشی منفی آن کاسته شده است و پس خیلی از نوجوانان مستعد افتادن در دام اعتیاد هستند.
این موضوع، باتوجه به اهمیت بالایی که دارد، نظر محققی از دانشگاه لرستان را به خود جلب کرده تا درباب آن پژوهشی را انجام دهد. در این پژوهش، رابطه بین بروز حالت بی حوصلگی در نوجوانان با آمادگی آنها به اعتیاد به شکل علمی مورد ارزیابی واقع شده است.
در این پژوهش که روی نزدیک به 400 نفر از دانش آموزان نوجوان پسر منطقه 14 شهر تهران با سن 16 تا 18 انجام شده است، محقق از مقیاس استاندارد سنجش بی حوصلگی، استعداد اعتیاد و بهزیستی معنوی بهره برده و سپس داده های حاصله را با بهره گیری از روش های آماری به کمک کامپیوتر، تجزیه وتحلیل کرده است.
نتایج بررسی های انجام شده در این تحقیق نشان داد که بین میزان بی حوصلگی و آمادگی به اعتیاد در نوجوانان رابطه مثبت و قابل توجهی وجود دارد. این بدان معنا است که هرچه بروز بی حوصلگی در نوجوانان پسر بیشتر باشد، امکان گرایش آنها به سمت مواد مخدر بیشتر است.
در این رابطه، سلمان زارعی، پژوهشگر گروه روان شناسی دانشگاه لرستان می گوید: «نوجوانانی که سطح بی حوصلگی بالایی دارند، در تجربه لذت از کارهای روزانه و اوقات فراغت خود گرفتار مشکل می شوند و به دنبال رفتارها و کارهایی می گردند که خیلی سریع برای آنان پاسخ لذت را فراهم آورد و منجر به کاهش احساس بی حوصلگی در آنها شود».
بگفته این محقق، «پژوهشگران در مقایسه رفتارهایی از قبیل قماربازی، بازی های اینترنتی و مصرف مواد در نوجوانان، معتقدند مصرف مواد برای آنان احساسی را فراهم می آورد که با تجارب معمول در زندگی روزانه آنان متفاوت تر است. بدین سبب می توان استنباط کرد که هرچه سطح بی حوصلگی نوجوانان بالا باشد، احتمال گرایش آنها به مصرف مواد و اعتیاد بیشتر خواهد بود».
برمبنای یافته های این تحقیق، احساس بی حوصلگی به مرور زمان موجب می شود که خودکنترلی نوجوانان کم شود و آنان در برخورد با استرس های ناشی از مدرسه و سایر حوزه های زندگی، به سبب ناتوانی در تعدیل احساسات و شناخت های خود، به برخی رفتارهای تکانشی بمنظور مقابله با بی حوصلگی دست بزنند. یکی از این رفتارها جستجوی لذت فوری در زمان حال بجای پاداش های بزرگ تر در آینده است.
بدین سبب بنظر می رسد که نوجوانان با سطح بی حوصلگی بالا هنگام تجربه استرس شدید و بمنظور تعدیل بی حوصلگی و رهایی از ملالت و یکنواختی ناشی از این احساس به سمت لذت های روانی مانند مصرف مواد گرایش داشته باشند.
زارعی معتقد است: «بااین حال می توان بوسیله تقویت بهزیستی و باورهای معنوی، به نوجوانان کمک کرد که بی حوصلگی روان شناختی خودرا مدیریت کنند و به احتمال کمتری به اعتیاد گرایش داشته باشند. باورها و بهزیستی معنوی مهارت و منبعی است که متخصصین می توانند بوسیله آموزش و مداخلات مشاوره ای آنرا ارتقاء دهند».
این یافته ها را فصل نامه «اعتیادپژوهی» وابسته به دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری منتشر نموده است.
منبع:

1400/04/25
21:28:05
0.0 /5
779
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی