آجاک - acak آینده پژوهی

مبتلا شدن به كرونا در دوران حاملگی چه عوارضی به همراه دارد؟

مبتلا شدن به كرونا در دوران حاملگی چه عوارضی به همراه دارد؟

به گزارش آجاک پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک مطالعه، عوارض مبتلا شدن به کرونا در دوران حاملگی را بررسی کردند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بیماری کووید ۱۹ سبب افزایش نگرانی در مورد گروه های در معرض خطر در جامعه شده است. به علت کاهش مقاومت سیستم ایمنی، زنان آبستن مستعد مبتلا شدن به این بیماری هستند. دانش محدودی در مورد عفونت ویروس کرونا در دوران حاملگی وجود دارد و آنچه که شناخته شده است، در بیشتر موارد نتیجه اپیدمی های ناشی از دو بیماری مرس و سارس است.

تجربیات قبلی با عفونت ویروس کرونا در حاملگی نشانگر این مورد است که مبتلا شدن به بیماری های مرس و سارس در دوران حاملگی امکان دارد نتایج نامطلوب بالینی همچون تهدید زندگی مادر، بستری در بخش مراقبت های ویژه، احتیاج به تهویه مکانیکی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. همینطور کرونا ویروس عوارض و نتایج نامطلوب برای جنین و نوزاد همچون محدودیت رشد داخل رحمی، زایمان زودرس، نیازمندی به مراقبت های ویژه دوره نوزادی، سقط و مرگ و میر پری ناتال دارد.

در بحبوحه شیوع سریع کووید ۱۹، نیازهای زنان آبستن باید در برنامه های آمادگی و پاسخ گنجانده شود. بنابراین ضروریست که اطلاعاتی در مورد وضعیت حاملگی و همینطور نتایج مادر و جنین جمع آوری و گزارش شود. با عنایت به اهمیت این مورد پژوهشگران با انجام یک مطالعه که در سال ۱۳۹۹ انجام شد، نتایج حاملگی را در زنان آبستن مبتلا به کووید ۱۹ در استان قزوین بررسی کردند.

یافته های این پژوهش نشان داد که مبتلا شدن به کرونا در دوران حاملگی می تواند بر میزان مرگ و میر و عوارض مادر و نوزاد اثرگذار باشد. علایم زنان آبستن مبتلا به کووید ۱۹ متنوع بود، علایم اصلی بیماری تب و سرفه بود. همینطور بیشترین فراوانی نتایج مادری شامل زایمان زودرس، پره اکلامپسی و زایمان سزارین بود. عوارض مادری بخصوص مرگ مادری در گروه مورد مطالعه بیش از اندازه انتظار حتی با آمار افراد آبستن غیر مبتلا بود.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که یافته های حاصل از این مطالعه تا حدودی تأثیرات بیماری کووید ۱۹ را بر حاملگی مشخص کرد. این اطلاعات شاید بتواند برای عرضه دهندگان خدمات بهداشتی- درمانی مفید باشد و به تدوین برنامه های مناسب و مؤثر برای ارتقاء سلامت زنان آبستن در زمان طغیان عفونی ویروس کمک کنند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی ارتباط کروناویروس با نتایج حاملگی در زنان آبستن استان قزوین در سال ۱۳۹۹» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فاطمه رنجکش، نضال آژ، مریم رجبی، فاطمه طالبی و مریم سلطانی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.
1400/04/23
19:33:23
0.0 /5
615
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی