آجاک - acak آینده پژوهی
در راستای پروژه شیرین سازی آب خلیج فارس صورت گرفت

همكاری پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه ماینتس آلمان

همكاری پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه ماینتس آلمان

پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه ماینتس آلمان در انجام یک پروژه تحقیقاتی بین المللی شیرین سازی آب خلیج فارس با یکدیگر همکاری می کنند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سید عبداللطیف هاشمی فرد، عضو هیئت علمی این دانشگاه و همکار این پروژه مشترک درباب چگونگی روند اجرای آن اظهار نمود: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس (JGU) درحال انجام یک پروژه تحقیقاتی بین المللی است که توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان (BMBF) راه اندازی شده و هدف آن ارتقای امنیت آب در خاورمیانه است.
وی ادامه داد: دراین راستا پروژه های مختلف تحقیق و توسعه فرامرزی همچون استفاده از فن آوری های نوآورانه در زمینه آب گرفته تا رویکرد های کارآمد مدیریت بخشی آب صورت خواهد گرفت.
هاشمی فرد در ادامه اظهار داشت: تیم های دانشگاه ماینتس به سرپرستی پروفسور سباستین زایفرت و پروفسور مایکل ماسکوس از JGU و رییس موسسه فراند هوفر میکرو مهندسی و میکروسیستم IMM، در پروژه BMBF شرکت خواهند کرد.
وی با اعلان اینکه در این پروژه سه شریک از ایران و عراق همکاری خواهند داشت، اظهار داشت: این گروه تحقیقاتی در حوزه سنتز غشای اسمز مستقیم و طراحی و راه اندازی سیستم آزمایشگاهی نقش خواهد داشت و باتوجه به پیش بینی های صورت گرفته مقرر است دستگاه مذکور در پردیس غربی دانشگاه در ساحل خلیج فارس نصب و راه اندازی شودکه این یک نقطه عطف شمرده می شود.
هاشمی فرد در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از اهداف اصلی این پروژه کمک های منطقه ای در حل مشکل جهانی کمبود آب است که خصوصاً کشورهای خاورمیانه را تحت تأثیر قرار می دهد وهمکاری بین المللی با شرکای کشورهای خلیج فارس راهی مناسب برای جلوگیری از درگیری منابع احتمالی بر سر آب شرب است که ممکنست در نتیجه تغییر اقلیم بوجود آید.
وی ادامه داد: یکی دیگر از مزایای این پروژه، همکاری چندجانبه است. بااینکه کشورهای منطقه همچون ایران و عراق از توانایی های علمی و صنعتی خوبی در حوزه نمک زدایی برخوردار می باشند، اما دو کشور تا حالا فعالیت نسبتاً کمی به پیشرفت برنامه های نمک زدایی در خاورمیانه کرده اند.
پروفسور سباستین زایفرت استاد شیمی فیزیکی پلیمرها از JGU نیز در این خصوص اظهار نمود: هدف ما استفاده از ژل های پلیمری حساس به دما برای تبدیل آب دریای خلیج فارس به آب شرب در منطقه است و در این راستا وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان طی سه سال آینده با ۶۰۰۰۰۰ یورو بودجه از این پروژه حمایت خواهدنمود.
وی ادامه داد: هدف دیگر از انجام این پروژه، توسعه فرآیندهای نمک زدایی با بهره گیری از پدیده اسمز مستقیم مبتنی بر غشا و یا بدون غشا، بعنوان یک روش جداسازی مایع است. این توسعه در دو مرحله عمده انجام خواهد شد: در مرحله اول، تمرکز بر توسعه هیدروژل های بهینه شده و سنتز غشای جدید خواهد بود. در مرحله دوم، با بهره گیری از بخش های توسعه یافته مرحله قبل، یک دستگاه آب شیرین کن آزمایشگاهی طراحی و ایجاد می شود و متعاقباً توسط یکی از شرکای پروژه در محل آزمایش می شود.
زایفرت تاکید کرد: ما امیدواریم که این امر زمینه های تولید کارخانه های آب شیرین کن ساده را فراهم آورد که می توانند آب شیرین مناطق جدید و کوچک دور افتاده را تامین کنند.
مسئولیت این بخش از پروژه بر عهده دکتر عبدالطیف هاشمی فرد عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس و دبیر گروه تحقیقاتی فناوری غشایی پایدار (SMTRG) است.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، با توجه به این که خلیج فارس منبع آب قابل توجهی در منطقه است و باتوجه به دانش فیزیکی گسترده پژوهشگران آلمانیایی در حوزه شیمی فیزیکی شبکه های پلیمری و هیدروژل های حرارتی و همین طور تجربه های خوب پژوهشگران دو کشور ایران و عراق در حوزه فناوری اسمز معکوس، امید است این پروژه منجر به توسعه در این عرصه شود.1400/03/23
22:31:30
0.0 /5
557
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی