آجاک - acak آینده پژوهی

فناوران زیستی در بالای جدول صادرات دانش بنیان ها ایستادند

فناوران زیستی در بالای جدول صادرات دانش بنیان ها ایستادند

آجاک: 60 درصد صادرات حوزه دانش بنیانی مربوط به محصولات زیستی است؛ اتفاقی که در دل زیست بوم فناوری و نوآوری رقم خورده و سبب شده محصولات دانش بنیان در این حوزه در بالای جدول صادرات بایستد.


به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در چند سال اخیر تلاش نموده است تا محصولات و خدمات دانش بنیان ها و خلاقیت ها و نوآوری های قابل عرضه سرآمدان علمی و فناوران کشور را به دنیا معرفی کند؛ کاری که با وجود تحریم ها و ناملایمات سیاسی مقابل ایران سخت و دشوار است، اما بازیگران این حوزه با گذشتن از هفت خوان ها و پشت سر گذاشتن همه مشکلات توانستند ایده های فناورانه خودرا به دنیا نمایش دهند.
در این میانه فناوران زیستی گوی سبقت را از دیگران ربودند و برمبنای آمارهای انتشار یافته در بالای جدول صادرات محصولات دانش بنیان ایستاده اند و ۶۵ درصد این آمار را به خود اختصاص داده اند. روسیه، ترکیه، هند، چین، عراق و غیره هم همچون کشورهایی هستند که این محصولات را خریداری می کنند.
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان یکی از بازیگران اصلی این حوزه تلاش می کند تا مطابق با سند چشم انداز ۱۴۰۴ و به استناد نقشه جامع علمی کشور، سهم کشور از سبد جهانی تولیدات زیست فناوری را به سه درصد برساند. تحقق این مساله بنابر مصوبه تشکیل ستاد توسعه زیست فناوری جزء ماموریت های اصلی این ستاد شمرده می شود.
تحقق این هدف نقشی اثرگذار در توسعه صادرات محصولات دانش بنیان زیستی دارد. بنا بر این پررنگ کردن حضور شرکت های زیست فناوری در عرصه بین الملل، توسعه شبکه ارتباطی و بهبود بسترهای صادراتی دنبال می شود.
«استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها بوسیله توسعه یک مدل جدید»، «بهبود بسترهای صادراتی بوسیله تعامل با صندوق توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات»، «تشکیل یک شبکه از شرکت های توانمند در صادراتی در زمینه زیست فناوری» و «تهیه برنامه های اجرائی برای توسعه صادرات بوسیله شرکت ها» همچون اقداماتی است که ستاد برای رونق بازار صادرات محصولات دانش بنیان در نظر گرفته است.منبع:

1400/03/19
10:43:30
0.0 /5
728
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی