آجاک - acak آینده پژوهی

چاپ مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در مجله Nature Metabolism

چاپ مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در مجله Nature Metabolism

آجاک: مقاله عضو هیئت علمی گروه پزشکی مولکولی دانشکده تکنولوژی های جدید پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان «نقش پروتئین سرین ترئونین کیناز 3 و 4 مسیر Hippo در کنترل اختلال متابولیکی» توسط در مجله Nature Metabolism به چاپ رسید.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، اول اردیبشهت ۱۴۰۰، مقاله دکتر امین اردستانی ویزیتینگ پروفسور گروه پزشکی مولکولی این دانشکده با عنوان « نقش پروتئین سرین ترئونین کیناز ۳ و ۴ مسیر Hippo در کنترل اختلال متابولیکی» در مجله Nature Metabolism به چاپ رسیده است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این مقاله در مروری کوتاه میگوید: چاقی با سوء عملکرد میتوکندری و اختلال مزمن متابولیکی مرتبط می باشد. مسیر Hippo مسیری است که با افزایش سایز سلول ارتباط دارد. گزارش کرده اند که با افزایش مقدار چربی بوسیله پروتئین سرین ترئونین کیناز ۳ و ۴ مسیر Hippo در افراد چاق و دیابتی، اندازه و ظرفیت اکسیژن رسانی میتوکندری در سلول های چربی کاهش پیدا می کند.
جالب اینکه با مهار این پروتئیین حجم و عملکرد میتوکندری در این سلول ها قابل بازیابی بوده و عملکرد هموئستازی گلوکز را در موش هایی که بر اثر مصرف بیش از اندازه مواد غذایی گرفتار چاقی شده اند، بهبود می دهد. این یافته پیشنهاد می دهد که می توان از این پروتئین برای بهبود عملکرد در بیمارانی که از چاقی مفرط رنج می برند بهره برد.

منبع:

1400/02/02
17:55:13
0.0 /5
542
تگها: پزشكی , فناوری
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی