آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش عنوان شد:

روشی برای پیش گیری از ترك های پوستی در زمان حاملگی

روشی برای پیش گیری از ترك های پوستی در زمان حاملگی

یافته های یک مطالعه نشان داد که زنان حامله می توانند برای پیش گیری از ترک های پوستی، در سه ماهه دوم حاملگی از ژل آلوئه ورا استفاده کنند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، ترک های پوستی یا «استریای حاملگی»، به تغییر فیزیولوژیک پوست به رنگ بنفش گفته می شود که با مختصری خارش هم راه است و خیلی از زنان آنرا در دوره حاملگی تجربه می کنند. بعد از نیمه حاملگی این ترک های پوستی بصورت نوارهای صورتی یا قرمز کم رنگ در پوست نواحی شکم، باسن، لگن، پستان ها و ران ها قابل مشاهده می باشد. استریا پس از اتمام بارداری، تبدیل به اسکارهایی به رنگ نقره ای و اندکی فرورفته و چروکیده می شود.
مطالعات مختلف شیوع استریای حاملگی را بین ۵۰ تا ۹۰ درصد عنوان کرده اند و در زنان ایرانی این تغییرات پوستی نزدیک به ۹۰ درصد شایع است.
مطالعات مختلف عوامل گوناگون مثل سن مادر، وزن هنگام تولد نوزاد، نژاد مادر، نوع پوست و... را در بروز استریا موثر دانسته اند؛ اما هنوز دلیل اصلی بروز این تغییرات پوستی معین نیست.
برای پیشگیری و درمان استریای حاملگی، روش های مختلفی مثل استفاده از کرم ها، لوسیون ها، لیزر درمانی و... مطرح گردیده است. باتوجه به این که بروز این مشکل برای خیلی از زنان مطلوب نمی باشد، پژوهشگران تاثیر ژل آلوئه ورا را در پیش گیری از استریای حاملگی در زنان نخست زا، بررسی کردند.
این مطالعه بعد از گرفتن مجوز اخلاق، در بازه زمانی خرداد تا آذرماه ۱۳۹۸ بر روی ۹۰ زن نخست زا (با سن حاملگی ۱۸ تا ۲۰ هفته) که به دو مرکز بهداشتی درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در منطقه ۱۵ تهران مراجعه نموده بودند، انجام شد.
افراد بصورت تصادفی به سه گروه دریافت کننده ژل آلوئه ورا، دارونما و گروه کنترل تقسیم شدند و افراد دو گروه آلوئه ورا و دارونما روزانه سه سانتی متر از ژل دریافتی را به مدت دو دقیقه بر کل شکم به مدت هشت هفته ماساژ دادند، افراد گروه کنترل نیز از هیچ ماده ای در طول این مدت استفاده نکردند. بعد از هشت هفته شدت استریا مورد بررسی قرار گرفت.
مشاهدات این مطالعه نشان داد که شدت استریا، شدت خارش و شدت اریتم (قرمزی و تغییر رنگ پوست) در گروه مصرف کنندگان ژل آلوئه ورا کم تر از گروه دارونما و گروه کنترل بود. هیچ کدام از مصرف کنندگان ژل آلوئه ورا گرفتار خارش شدید و اریتم شدید نشدند.
نتیجه قابل تامل به دست آمده در این پژوهش این بود که در مصرف کنندگان گروه دارونما نسبت به گروه کنترل نیز شدت استریا، خارش و اریتم کم تر بود. این نتیجه تایید می کند که دریافت هر ماده آب رسان بر پوست، سبب افزایش انعطاف پذیری و کشسانی پوست می شود.
پژوهشگران این مطالعه برمبنای نتایج به دست آمده می گویند: برای ارتقای سلامت مادران باردار، می توان به ماماها و متخصصین زنان و مراقبین بهداشتی مادران حامله سفارش کرد که استفاده از ژل آلوئه ورا در سه ماهه دوم حاملگی را به زنان حامله پیشنهاد کنند.
برای انجام این تحقیق سحر باقریان، دکتر صدیقه امیرعلی اکبری، دکتر نورالسادات کریمیان و دکتر ملیحه نصیری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر زهرا لری گوئینی؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه بهمن ماه سال ۱۳۹۹ با عنوان «بررسی تاثیر ژل آلوئه ورا در پیش گیری از استریای حاملگی» در مجله زنان، مامایی و نازایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، انتشار یافته است.1400/01/20
12:19:17
0.0 /5
360
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی