آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش بررسی شد

تأثیر آلودگی هوا بر مرگ ومیر بیماران قلبی و تنفسی

تأثیر آلودگی هوا بر مرگ ومیر بیماران قلبی و تنفسی

پژوهشگران با استفاده از اطلاعات یک بازه زمانی ۱۰ ساله در شهر اهواز ارتباط آلودگی هوا با میزان مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و بیمارهای تنفسی را بررسی کردند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، آلاینده های هوا عوارض مختلفی همچون تحریکات پوستی، خارش چشم، اختلال در عملکرد ریه و حتی مرگ ومیر را برای انسان ایجاد می کنند.
اهواز بعنوان یکی از شهرهای صنعتی، بزرگ و پرجمعیت ایران، به علت استقرار واحدهای عظیم صنعتی آلوده کننده و همینطور بروز گردو غبار در سالهای اخیر، آلودگی هوای زیادی دارد. درسال ۲۰۱۵ در رتبه بندی جهانی شهرهای آلوده که توسط سازمان جهانی بهداشت انجام شد، شهر اهواز بعنوان آلوده ترین شهر جهان شناخته شد.
با توجه به این مورد پژوهشگران با انجام مطالعه ای تأثیر تغییرات آلودگی هوای شهر اهواز را بر میزان بستری و مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی و تنفسی ناشی از آلودگی هوا را بررسی کردند.
برای انجام این مطالعه داده های در ارتباط با میانگین غلظت روزانه پنج شاخص آلودگی هوا شامل مونواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ازن، دی اکسید نیتروژن و ذرات ۱۰ کوچک تر از ۱۰ میکرون، در یک بازه زمانی ۱۰ ساله از ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ شهر اهواز مورد بررسی قرار گرفت. همینطور با رفتن به بیمارستان های مرجع این شهر داده های در ارتباط با فوت افراد به علت بیماری های قلبی عروقی و تنفسی استخراج شد.
بررسی های این مطالعه نشان داد که بین میانگین غلظت آلاینده های هوای دی اکسید نیتروژن، مونواکسید کربن، ازن و دی اکسید گوگرد با مرگ بیماران با تشخیص مشکلات تنفسی، ارتباط وجود دارد. این ارتباط در مورد آلاینده دی اکسید نیتروژن بیشتر از سایر آلاینده ها بود.
همچنین عنوان شد که میانگین غلظت آلاینده های دی اکسید نیتروژن، مونواکسید کربن و ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرون با میزان مرگ بیماران با تشخیص مشکلات قلبی عروقی، مرتبط می باشد. در این مورد هم اثر آلاینده دی اکسید نیتروژن بیشتر بود.
پژوهشگران این مطالعه می گویند: آلاینده های هوا بخصوص دی اکسید نیتروژن سبب افزایش ریسک مرگ ناشی از مشکلات قلبی عروقی و تنفسی می شود. بنابراین کاهش غلظت این آلاینده های می تواند سبب کاهش موارد مرگ ومیر ناشی از این مشکلات شود.
در این پژوهش غلامرضا ساری زاده، نعمت اله جعفرزاده، فرامرز معطر، مریم محمدی روزبهانی و یاسر طهماسبی؛ پژوهشگران گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «ارتباط سنجی تغییرات آلودگی هوای شهری با میزان مرگ بیماران قلبی عروقی و تنفسی مطالعه موردی شهر اهواز در بازه زمانی ۱۳۸۷ لغایت ۱۳۹۶» در مجله علمی پزشکی جندی شاپور انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/15
11:33:53
0.0 /5
439
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی