آجاک - acak آینده پژوهی
در اولین روز وبینار توانمندسازی عنوان شد

تاثیر پژوهش های علمی در توانمندسازی زنان

تاثیر پژوهش های علمی در توانمندسازی زنان

به گزارش آجاک مهناز ملانظری؛ رئیس دانشگاه الزهرا در اولین روز وبینار توانمندسازی زنان اظهار داشت: توجه به بحث توانمندسازی زنان و تمرکز بر این موضوع، اساسا یکی از مصادیق و لازمه های تحقق توسعه پایدار در جامعه است که امیداواریم حضور پژوهشگران در این جلسه، فرصتی باشد تا ما بعنوان اعضای دانشگاه ویژه بانوان کشور، قدر و سهم خودرا در اثرگذاری این امر ادا کرده و با پژوهش های علمی و تصویرسازی های دقیق، در تدوین برنامه ها و تصمیم گیری های اساسی کمک نماییم.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، نخستین وبینار از سلسله نشست های توانمندی سازی زنان از طرف پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا با همکاری مراکز اجرائی، دانشگاهی، ملی و بین المللی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه (س) با هدف تبادل تجربه و هم افزایی در زمینه توانمندسازی زنان از امروز (چهارشنبه، ۱۵ بهمن ماه) با موضوع توانمندسازی زنان در حوزه علوم و فناوری با حضور دکتر ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا به صورت آنلاین انجام شد.

دکتر مشکین فام؛ رئیس پژوهشکده زنان دانشگاه در ابتدای این جلسه ضمن خیر مقدم به حاضرین و تبریک ولادت حضرت زهرا (س) توضیحاتی درباب سلسله وبینارهای توانمندسازی زنان ارائه کرد و اظهار داشت: این وبینارها همزمان با ایام ولادت حضرت زهرا (س) و دهه فجر از ۱۵ بهمن تا ۲۲ بهمن با سخنرانی بیش از ۸۰ استاد از کشورهای مختلف از جمله: عراق، عمان، مالزی، اردن و... برگزار می شود.

در ادامه دکتر مهناز ملانظری؛ رئیس دانشگاه الزهرا نیز ضمن تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه (س) و دهه مبارکه فجر، مطرح کرد: اساسا یکی از محل های طرح و بحث در حوزه زنان دانشگاه الزهرا است. دانشگاهی که بیش از ۱۰ هزار دانشجو دختر در آن مشغول به تحصیل هستند و عمده کارهای آن توسط بانوان توانمند اداره می شود.

وی با اعلان اینکه امروزه توسعه پایدار یکی از بسترهای رشد و تعالی انسان است، افزود: توجه به بحث توانمندسازی زنان و تمرکز بر این موضوع، اساسا یکی از مصادیق و لازمه های تحقق توسعه پایدار در جامعه است که امیداواریم حضور پژوهشگران در این جلسه، فرصتی باشد تا ما بعنوان اعضای دانشگاه ویژه بانوان کشور، قدر و سهم خودرا در اثرگذاری این امر ادا کرده و با پژوهش های علمی و تصویرسازی های دقیق، در تدوین برنامه ها و تصمیم گیری های اساسی کمک نماییم.

رییس دانشگاه الزهرا با اشاره به شرایط کنونی جهان و همه گیری ویروس کرونا، اظهار داشت: در این دوران، تصویری جدید از مشارکت و نقش زنان در جامعه و حضور پررنگ آنها در تیم های پزشکی در کمک به بیماران را شاهد می باشیم و زنان ما بار دیگر نشان دادند که در بحران ها حضور جدی دارند و اساسا با حضور و فداکاری های آن هاست که سلامت روانی جامعه نیز در این دوران تامین می شود.

وی در آخر با اعلان اینکه برگزاری چنین نشست هایی با توجه و تعمق بر چالش های پیش رو، در حل معضلات بسیار موثر خواهد بود، اضافه کرد: امیدواریم این جلسه ها و همایش ها، زمینه ساز حضور پررنگ تر زنان در حوزه های مختلف جامعه باشد.

دکتر فریبا نظری؛ مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده، با اعلان اینکه حالا در شرایطی هستیم که جهان درگیر بحرانی همه گیر شده و سبک زندگی خانواده ها را گرفتار تحول و دگرگونی کرده است، اظهار داشت: در وضعیت فعلی زنان با نقش های متفاوتی که قبل از این بحران نیز ایفا می کردند، گرفتار یک فشار و کار مضاعف شده اند.

وی اضافه کرد: حالا در حوزه درمان می بینیم که زنان نمادی از ایثار و فداکاری را از خود به معرض نمایش گذاشته اند و تمام وجود خودرا برای نگهداری از بیماران وقف کرده اند که جهان در مقابل این میزان از مهر، سر تعظیم فرود می آورد.

دکتر نظری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه بانوانی که دوشادوش مردان در این دوران بعنوان کادر بهداشت و سلامت تا آخرین لحظه ایستادگی کردند، به مفهوم کلی توانمندسازی زنان و اقدامات وزارت کشور در این عرصه اشاره و اظهار نمود: وزارت کشور طی چندسال اخیر، در فعالیت ها و رویکردهای کلی خود، بحث توانمند شدن زنان در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و آموزشی را در دستور کار قرار داده برای اینکه جامعه زنان نیاز دارند که کل جامعه نسبت به توانمندی ها و محورهایی که آنها می توانند در آن به مهارت برسند، آگاه باشند.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده افزود: نمی گردد یک سویه زنان را به سمت توانمند سازی سوق دهیم و آموزش های لازم را در زمینه های مختلف به آنها دهیم اما نیم دیگری از جامعه بعنوان مردان، متوجه نباشند یا آگاهی پیدا نکنند که زنان به چه توانمندی هایی می توانند دست یابند و چه حقوقی دارند و چه مسیری را می توانند در این سیر توانمندی طی کنند. پس به همین دلیل از همه مدیران دفاتر حوزه زنان درخواست شد با کمک دستگاه های اجرائی دیگر، هرجا قرار شد زنان گامی بردارند، این را به یک گفتمان تبدیل کنند بدین معنا که گفتمان میان ما و دستگاه های اجرائی دیگر این باشد که بپذیرند زنان در حوزه های مختلف این توانایی را دارند تا در راه توانمند شدن گام بردارند.

وی با اعلان اینکه اگر کلیت جامعه این حق را برای زنان قائل نباشد تلاش یک سویه برای توانمندسازی زنان راه به جایی نخواهد داشت، به اقدامات وزارت کشور در توانمندسازی زنان در حوزه سیاسی اشاره نمود و اظهار داشت: در این چندسال کوشیدیم تا توانمندسازی سیاسی زنان را جدی تر ببینیم که یکی از محورهای اصلی آن، حضور زنان در پست های مدیریتی است که لازمه این امر حضور زنان در رده های پایین تر مدیریتی است که هم اکنون این مساله در دستور کار قرار گرفته است.

نظری اضافه کرد: خوشبختانه برای اولین بار در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران، حالا ۱۵ معاون استاندار زن در سراسر کشور داریم که همین تعداد با تجارب و تخصص هایی که طی این مدت بدست آورده اند، می توانند توانمندی خودرا در رده های بالاتر پیش ببرند.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده با اشاره به اقدامات این وزارت در حوزه اجتماعی و آموزشی اظهار داشت: در این عرصه نیز ایراداتی در ادبیات و نگاه دستگاه های اجرائی ما به زنان وجود دارد و گاهی زنان سرپرست خانوار را بعنوان گروه های لطمه پذیر در نظر می گیرند که حالا ما در جهت اصلاح این معانی و مفاهیم هستیم.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه الزهرا؛ وی درباب اقدامات توانمندسازی زنان در حوزه اقتصادی نیز اظهار داشت: باید نگاه به زنان از دید قالب سنتی و مصرف کنندگی به به تولید در اقتصاد، تولید خدمات مختلف شکسته شود برای اینکه زنان نیاز دارند در حوزه توانمندی اقتصادی نیز رشد کنند برای اینکه زنان در بحث کارآفرینی نسبت به مردان پیشتاز هستند و این رویکرد نیز جزو سیاست های اصلی ما است تا مسیر تسهیلات برای زنان کمی هموار شود.

منبع:

1399/11/18
21:21:08
0.0 /5
527
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی