آجاک - acak آینده پژوهی
همزمان با هفته بسیج ملی تغذیه سالم، مطرح شد

بررسی سطح امنیت غذایی در كشور

بررسی سطح امنیت غذایی در كشور

به گزارش آجاک مدیرگروه تحقیقات سیاستگذاری و برنامه ریزی غذا و تغذیه انستیتو امنیت غذایی را شامل دسترسی به غذای سالم و کافی در تمام ایام عمر برای داشتن زندگی سالم و فعال تعریف کرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، فاطمه محمدی نصرآبادی ضمن گرامیداشت هفته بسیج ملی تغذیه سالم با اشاره به اینکه امنیت غذایی به معنای دسترسی به غذای کافی و سالم می باشد، اظهار داشت: سلامت تغذیه ای همواره بعنوان یکی از محورهای اصلی توسعه و زیر ساخت های مهم پرورش نسل های آینده کشور بعد از انقلاب مورد تاکید بوده است.
وی ضمن اشاره به اقدامات قابل توجه دولت در قالب سیاست های توسعه روستایی و کشاورزی، اظهار داشت: این سیاست ها بخصوص در سالهای اخیر در افزایش میزان تولید بخش قابل توجهی از محصولات اساسی غذایی موثر بوده است، اما برای فراهم کردن امکان دسترسی پایدار به امنیت غذایی برای همه افراد جامعه جای کار و توسعه بیشتر وجود دارد.
به گفته محمدی نصرآبادی این سیاست ها تا حد زیادی سبب ارتقای امنیت غذایی ملی شده است، اما به دلیل وجود نابرابری های درآمد و ثروت، در توزیع و فراهم کردن بستر موثر و پایدار آن در سطح خرد (خانوار) موفق نبوده است.
وی تصریح کرد: امنیت غذایی به این معناست که مردم در تمامی اوقات به غذای سالم و کافی از نظر فیزیکی و اقتصادی از طریق های مورد قبول اجتماعی و فرهنگی دسترسی داشته باشند.
وی منظور از دسترسی فیزیکی را وجود غذا در محل زندگی دانست و اظهار داشت: درمناطق دور افتاده و محروم، سبزی و صیفی و میوه ها بسیار محدود است و اگر مردم قدرت خرید هم داشته باشند این محصولات که برای سلامت ضروری هستند وجود ندارد.
به گفته وی در اغلب مناطق مذکور دسترسی به لبنیات در فصول خاصی وجود ندارد، درحالی که بحث اصلی امنیت غذایی به مفهوم دسترسی به انواع غذا برای سیری سلول های بدن و در نهایت سلامت کامل است.
محمدی دسترسی اقتصادی را هم داشتن بودجه کافی برای خرید غذا عنوان نمود و اضافه کرد: ازاین رو امنیت غذایی شامل دسترسی به غذای سالم و کافی در تمام ایام عمر برای داشتن زندگی سالم و فعال است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به نگرانی های موجود درمورد باقی مانده های ناشی از آبیاری با فاضلاب، استفاده از علف کش ها و مصرف سموم برای محصولات کشاورزی اشاره نمود و آلودگی های شیمیایی، فیزیکی و میکروبی را بر امنیت غذایی جامعه اثرگذار دانست.
وی ضمن اشاره به این که دسترسی به غذای سالم و ایمن یکی از ابعاد مهم امنیت غذایی به حساب می آید تصریح کرد: در این راستا آلودگی های شیمیایی، فیزیکی و میکروبی، ایمنی و به تبع آن امنیت غذایی جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.
فاطمه محمدی نصرآبادی خاطرنشان کرد: امنیت غذایی ابعاد گوناگونی دارد که فراهم سازی غذا در جامعه یک بخش آن است. سیاست و مداخله های متفاوت مانند سیاست های تولید و تحریم می تواند بر روی این بعد امنیت غذایی اثرگذار باشد.
وی ضمن اشاره به عوامل موثر در دسترسی به غذا در جامعه اظهار داشت: تحریم ها و مشکلات اقتصادی در فراهم آوردن غذای ایمن در یک جامعه و همینطور دسترسی به دارو و مراقبت های بهداشتی تأثیر دارد و در بعد اقتصادی هم به صورت معمول هر چه درآمد افراد بالاتر باشد، دسترسی اقتصادی آنها به غذای کافی یعنی امنیت غذایی بیشتر است.
به گفته مدیرگروه تحقیقات سیاستگذاری و برنامه ریزی غذا و تغذیه انستیتو؛ دوری از انگل ها و بیماری هایی که مانع بهره مندی بدن از مواد مغذی که مصرف می شود را از دیگر ابعاد امنیت غذایی است.
وی با تکیه بر پایدار بودن امنیت غذایی اظهار داشت: این امنیت غذایی نباید در زمان های مختلف نوسان داشته باشد. دسترسی به غذا باید در همه مکان ها و همه زمان ها وجود داشته باشد در غیراین صورت ناامنی غذایی موقت ایجاد می شود.
محمدی نصرآبادی تغییر فرهنگ را از دیگر ابعاد امنیت غذایی برشمرد و اضافه کرد: غذایی که در دسترس می باشد، از نظر فرهنگی هم باید مورد قبول جامعه باشد و به شیوه های پذیرفته شده به دست مردم برسد.
به نقل از انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، وی ضمن اشاره به دو واژه مهم سیری شکمی و سیری سلولی تصریح کرد: گاهی امکان دارد غذا انرژی کافی را به بدن برساند اما مواد مغذی نداشته باشد. در امنیت غذایی فقط سیر شدن شکم مهم نیست، بلکه باید ریزمغذی ها به مقدار کافی متناسب با شرایط سنی و جنسی افراد جامعه به بدن برسند.1399/10/14
22:22:16
0.0 /5
558
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی