آجاک - acak آینده پژوهی

فضاپیمای چین اوایل آذر ماه به فضا می رود

فضاپیمای چین اوایل آذر ماه به فضا می رود

چین می خواهد فضاپیمای «چانگ 5» را اواخر ماه نوامبر و احیانا روز 24 نوامبر (4 آذر) به فضا اعزام كند.


به گزارش خبرگزاری شینهوا، انجام ماموریت ارسال این فضا پیما تا حالا چندین بار به تعویق افتاده است، اما روز گذشته سه شنبه (۲۷ آبان) راکت فضاپیمابر بزرگ «لانگ مارچ ۵» از محل نگهداری آن به جایگاه پرتاب در «پایگاه فضایی ون چانگ» در امتداد ساحل «هاینان» چین منتقل شد تا برای نمونه برداری از سطح کره ماه راهی فضا شود.
ماموریت فضاپیمای «چانگ ۵» که در چهار دهه اخیر برای اولین بار انجام می شود، اوایل هفته آتی شروع می شود. در این ماموریت فضایی، کاوشگری بر سطح ماه فرود آمده، از عمق دو متری نمونه برداری می کند و سنگ ها و سایر نمونه ها را جهت بررسی و آزمایش های دقیق تر به زمین باز خواهد گرداند.
سازمان علوم و فناوری چین اعلام نمود: این ماموریت این یکی از پیچیده ترین و چندوجهی ترین ماموریت های فضایی ما است. این فضاپیما بعد از رسیدن به ماه یک لندر (سطح نشین) روی ماه ارسال می کند تا در عمق ۲ متری ماه حفاری کرده و سنگ و خاک جمع آوری کند.
سخنگوی سازمان فضایی چین در این زمینه می گوید: این اولین ماموریت جمع آوری نمونه از ماه و انتقال آن به زمین با بهره گیری از تکنولوژیهای جدید رباتیک و بدون سرنشین است. مقدمات راه اندازی این ماوریت از اواسط ماه سپتامبر در جریان است. در چهارمین و حدودا تازه ترین ماموریت راکت لانگ مارچ ۵ که در ماه ژوئیه انجام شد، فضاپیمای Tianwen-۱ Mars به فضا ارسال شد. شکست پرتاب دومین راکت لانگ مارچ ۵ در ژوئیه سال ۲۰۱۷ موجب شد فضاپیمای چانگ ۵ که قرار بود اواخر همان سال پرتاب شود، سه سال به تاخیر بیفتد.
چین هم اکنون یک ماموریت فضایی در راه مریخ دارد. تابستان گذشته یک کاوشگر چینی راهی این سیاره سرخ شد. سال قبل نیز فضاپیمای «چانگ ۴» توانست در سمت پنهان ماه فرود آرامی را تجربه کند.
چین در سالهای اخیر در علم فضا پیشرفت شایان توجهی داشته است، اما برمبنای قوانین آمریکا، از همکاری ناسا با چین در ایستگاه فضایی بین المللی جلوگیری می شود. همین موضوع سبب شده است چین به دنبال ایجاد یک ایستگاه فضایی برای خود باشد.


1399/09/01
16:16:52
5.0 /5
670
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی