آجاک - acak آینده پژوهی

بررسی چگونگی اثر لیتیوم در كنترل بیماری دو قطبی

بررسی چگونگی اثر لیتیوم در كنترل بیماری دو قطبی

گروهی از محققان دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان با هدف درك چگونگی اثر لیتیوم بر بیماران مبتلا به عارضه دوقطبی، به بررسی مقالات و تهیه لیستی از ژن های پاسخ دهنده به لیتیوم پرداختند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا و به نقل از پژوهشگاه رویان، بیماری دو قطبی یکی از بیماری های شدید ذهنی است که منجر به بروز نوسانات شدید خلقی میان شیدایی و افسردگی می شود. برای درمان طولانی مدت این بیماری از لیتیوم استفاده می شود که از عود حالات افسردگی و شیدایی جلوگیری می کند. با وجود آنکه لیتیوم خط مقدم درمان بیماری دوقطبی به حساب می آید، اما پاسخ بیماران دریافت کننده نسبت به آن متفاوت می باشد.
هرچند پژوهش های مختلف، در ارتباط با کارکردهای لیتیوم، ژن ها و مسیرهای پیام رسان متفاوتی را شناسایی کرده اند، جمع بندی کافی در مورد نحوه تاثیر این دارو صورت نگرفته است.
با هدف درک چگونگی اثر لیتیوم بر بیماران مبتلا به عارضه دوقطبی، دکتر نادی نجفی، دکتر مهدی توتونچی، دکتر مجید صادقی زاده و همکارانشان در دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان، به بررسی مقالات و تهیه لیستی از ژن های پاسخ دهنده به لیتیوم پرداختند. سپس به منظور یافتن ارتباطی منطقی میان ژن ها و مسیرهای پیام رسان مختلف درگیر، بررسی شبکه برهم کنش های میان ژنی انجام شد تا وقایع سلولی و مولکولی که در اثر مصرف لیتیوم القا می شود، شناسایی گردد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی CNS Drugs به چاپ رسیده است، نشان داد، ناحیه ۳p کروموزم ۲۶، ناحیه ۴p کروموزوم ۲۱، ناحیه ۵q کروموزم ۳۴ و ناحیه ۷p کروموزم ۱۳، لوکوس های درگیر در اثر داروی لیتیوم بر بیماری دوقطبی هستند.
همینطور بررسی الگوی بیان ژن های پاسخ دهنده به لیتیوم نشان داد، شدت بیان آنان در سنین و رده های سلولی مختلف مانند سلول های مغزی، خونی یا سیستم ایمنی متفاوت می باشد. بیشترین میزان بیان ژن های پاسخ دهنده به لیتیوم در بخش مرکزی مغز انسان شناسایی شد که نشان داده است این ناحیه نقش اساسی در پاسخ به لیتیوم دارد.
با بررسی چندین روند زیستی و مسیرهای پیام رسانی در رابطه با پاسخ به لیتیوم و شبکه برهم کنش میان این رویه ها، پژوهشگران درگیر در این پژوهش دریافتند تنظیم این روند به وسیله مجموعه ای از ریز RNAها (microRNAs) انجام می شود. پروتئین های درگیر در این روند به صورت کلی در گروه عوامل رونویسی و کینازها قرار می گیرند که نقش اساسی در سنتز گلوکاگون دارند.
نتایج این پژوهش می تواند به درک چگونگی اثر لیتیوم در کنترل بیماری دو قطبی کمک شایانی کند.
منبع:

1399/05/04
13:36:25
5.0 /5
1511
تگها: پژوهش , سیستم
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی