آجاک - acak آینده پژوهی

برگزاری وبینار ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی

برگزاری وبینار ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی

آجاك: وبینار ملی «فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی» توسط پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی و با همكاری دانشكده علوم پایه و تكنولوژی های جدید علوم پزشكی این نهاد 22 خرداد ماه انجام می شود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در ضمن دهه های اخیر موضوع رعایت اصول اخلاقی در «استفاده از حیوانات در امور علمی»، در سطح ملی و بین المللی اهمیت بسیار یافته است. امروزه، اثبات شده است که اغلب گونه های حیوانی مورد استفاده در امور علمی، دارای قابلیت های حسی و ادراکی وسیعی هستند و در خیلی از پروژه های علمی، مجبور به تحمل حالاتی رنج آور نظیر درد، اضطراب، ناامیدی، اندوه و افسردگی شده و اغلب نیز در انتهای کار کشته می شوند.
استفاده از حیوانات در امور علمی باید با توجه به سه اصل «استفاده از روش های جایگزین حیوانات یا Replacement»، «کاهش استفاده از حیوانات یا Reduction» و «بهینه سازی شرایط مراقبت از حیوانات یا Refinement» صورت گیرد. این اصول در دنیا تحت عنوان اصول 3Rs شناخته شده اند. اصل «استفاده از روش های جایگزین حیوانات» به این معنا است که چنانچه راهکار جایگزینی جهت استفاده از حیوانات زنده در امور علمی مقدور باشد آنگاه استفاده از حیوانات مذکور از نظر اخلاقی مجاز نبوده و استفاده از روش های جایگزین در اولویت است.
در این راستا «وبینار ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی» به هدف آشنایی جامعه علمی با این فناوری ها در روز پنج شنبه 22 خرداد 1399 از ساعت 9 تا 12 توسط پژوهشگاه رویان با همکاری دانشکده علوم پایه و تکنولوژی های جدید علوم پزشکی جهاد دانشگاهی برگزار می گردد.
بنا بر اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، از علاقمندان دعوت می شود جهت شرکت در این وبینار بوسیله لینک https: //b2n.ir/091926 اقدام نمایند و یا با شماره های: 02123562178 و 09334226492 تماس بگیرند.
همین طور علاقمندان برای مشاهده این وبینار می توانند بوسیله صفحه اینستاگرام معاونت آموزشی پژوهشگاه رویان به آدرس Royan_edu به صورت لایو، بیننده این وبینار باشند.
این وبینار دارای امتیاز بازآموزی برای جامعه پزشکی است.
محورهای اصلی وبینار عبارتند از:
1- سلول های بنیادی و ارگانوییدها بعنوان جایگزین حیوانات آزمایشگاهی
2- بانکهای زیستی بعنوان جایگزین حیوانات آزمایشگاهی
3- شبیه سازها و مولاژها بعنوان جایگزین حیوانات آزمایشگاهی
منبع:

1399/03/16
12:46:12
5.0 /5
1995
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی