آجاک - acak آینده پژوهی
معاون علمی رییس جمهور در یادداشتی مطرح كرد؛

ایران مقتدر در منطقه در 45 سالگی و بلوغ فناوری های راهبردی

ایران مقتدر در منطقه در 45 سالگی و بلوغ فناوری های راهبردی

به گزارش آجاک، معاون علمی رئیس جمهور اظهار داشت: پس از گذشت 2 دهه و شکل گرفتن تعداد بسیار زیادی شرکت دانش بنیان و فناوری های توسعه یافته، امروز حوزه فناوری های راهبردی به رشد و بلوغ کافی رسیده است.به گزارش آجاک به نقل از مهر، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور همزمان با شروع ۴۵ سالگی انقلاب یادداشتی را در اختیار خبرنگار مهر قرار داد. مشروح این یادداشت به شرح زیر است؛
مطلع کلامم را از رهبر انقلاب وام می گیرم آنجا که فرمودند: انقلاب ایران همانند شجره طیبه ای است که میوه های ایستادگی آن بصورت عزت ملت، سربلندی سیاسی نظام اسلامی، پیشرفت ها و نوآوری ها در حوزه های مختلف علمی و اقتصادی و کوتاه نیامدن در مقابل قدرت های زورگو ادامه پیدا کرده و الان برای جهانیان بدل به الگو شده است.
این الگوی ۴۵ ساله و سمبل ایستادگی حالا یک درخت تنومند و ستبری است که میوه آن در کل زمین کام همه آزادی خواهان جهان را شیرین کرده است.
مختصاتش در ۴۵ سالگی دو کلمه است: «ایستادگی و پیشرفت» بزرگترین گفتمانی که انقلاب اسلامی برای نوجوانان و جوانان به وجود آورده است، گفتمان علم است.
بعد از انقلاب تمرکز، توجه و تشویق به علم آموزی و کار تحقیقاتی کردن، شدت گرفت؛ تعداد دانشجویان رشد پیدا کرد و امروز کشور ما در دنیا و منطقه به عنوان یک کشور موفق در عرصه توسعه علم و فناوری شناخته می شود.
از زمین بازی که گاهی کنارش و گاه در میانه اش ایستاده ام میگویم؛ از جوانان، اثرگذاران و نخبگان: پس از گذشت حدودا دو دهه از جنبش نرم افزاری به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی و شکل گرفتن تعداد بسیار زیادی شرکت دانش بنیان و فناوری های توسعه یافته، حوزه فناوری های راهبردی به رشد و بلوغ کافی رسیده است. در سالهای اخیر میزان سرمایه گذاری ها در عرصه دانش بنیان ها بالا رفته و یک ظرفیت بزرگ ملی و مبتنی بر دانش برای رفع مشکلات کلیدی کشور به وجود آمده است.
اکنون بزنگاه آنست که با مشارکت و نقش آفرینی صنایع بزرگ، درخت دانش بنیان به ثمره و نتیجه اصلی خود یعنی شیرین کردن کام مردم برسد. در این نقطه از تقویم بی شک زبان اقتدار، زبان فناوری و اقتصاد دانش بنیان است که به لطف خداوند، ایران در این زمینه پیشرفت های شایان توجهی داشته است و معادلات منطقه و جهان را تغییر داده است. ایام االله دهه فجر و ۲۲ بهمن از روزهای بزرگ هویت ساز ماست؛ ان شاءالله امسال ۲۲ بهمن، مانند هرسال باشکوه و مزین به حضور انجام خواهد شد.


منبع:

1402/11/23
08:35:30
0.0 /5
329
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی