آجاک - acak آینده پژوهی

پیش بینی تاثیر كرونا بر رشد تولید ملی ایران

پیش بینی تاثیر كرونا بر رشد تولید ملی ایران

آجاك: نتایج یك پژوهش با در نظر گرفتن اثرات شیوع بیماری كووید-19 در ایران نشان میدهد كه تولید با فرض ثبات سایر شرایط در بهترین سناریو دارای رشدی معادل 4.17- درصد خواهد بود. در بدترین سناریو رشد می تواند تا 17.5- درصد كم شود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، از روزهای آخر سال ۲۰۱۹ که خبر پدیدار شدن ویروس کرونا در چین به گوش همگان رسید، تابحال که شیوع گسترده و سریع آن سبب پدید آمدن پاندمی کووید-۱۹ شده است، این ویروس شمار زیادی از مردم کشورهای مختلف را مبتلا کرده و تعداد زیادی را نیز به کام مرگ کشانده است.
بعد از آن که این بیماری به یک پاندمی تبدیل شد و خیلی از کشورها خصوصاً کشورهای غربی درگیر آن شدند، اقتصاد جهانی گرفتار رکود بزرگی شده است. عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی در پژوهشی با عنوان تاثیر پاندمی کرونا بر پیش بینی رشد تولید ملی سال ۱۳۹۹ این مساله را بررسی نموده است.
در بخشی این مقاله که توسط سید محمد موسی مطلبی نوشته شده است، آمده است: « این مقاله برای دستیابی به هدف خود، اندازه گیری آثار شیوع کووید-۱۹ بر تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی کشور، از روش تحلیلی با به کارگیری سناریو استفاده می نماید بدین سبب در آغاز به سبب نبود داده های آماری مناسب، آثار کووید-۱۹ را با بهره گیری از منابع موجود در مقالات و گزارش های پژوهشی، نشریه ها، خبرگزاری ها و گفت وگوهای صاحب نظران و مجریان تحلیل می کند. بعد از آن برمبنای چهار سناریوی با احتمال بالاتر از سناریوهایی که مکنزی طراحی نموده، به میزان تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی متاثر از کووید-۱۹ در هر سناریو می پردازد.
نویسنده این مقاله بعد از بیان پیشینه پژوهش و آثار اقتصادی کووید-۱۹ بر اقتصاد جهانی، تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی در ایران قبل از پاندمی کووید-۱۹ را ذکر کرده است.
مطلبی می گوید: « اتاق ایران، شاخص مدیران خرید(شامخ) در اسفند ۱۳۹۸ را ۳۱.۳۹ واحد اعلام نمود. این شاخص نسبت به بهمن ۹۸ بیش از ۱۶.۲۳ واحد معادل ۱۵.۷ درصد افت کرده است که از دورنمای رکود اقتصادی از نظر فعالان اقتصادی حکایت دارد. همین طور در اسفند ماه از میان همه ی مولفه های اثرگذار شامخ، زیرشاخص انتظارات تولید در ماه آینده به کمترین مقدار رسیده است که از وخامت دورنمای تولید در فروردین ۹۹ حکایت دارد.»
در بخش دیگری از این مقاله آمده است: « پاندمی کووید-۱۹، اقتصاد را هم با شوک طرف عرضه و هم شوک طرف تقاضا مواجه کرده است. کاهش عرضه نیروی کار و تامین مواد اولیه تولید از یک سو موجب کاهش تولید شده و از طرف دیگر سبب کاهش تقاضا می شود. تعطیلی کسب وکارها، تعدیل نیروی کار و در نتیجه کاهش درآمد خانوار را به دنبال دارد که کاهش تقاضا را به همراه می آورد. همین طور عدم اطمینان نسبت به آینده سبب پس انداز بیشتر و در نتیجه کاهش بیشتر مصرف و در نهایت کاهش تقاضا می شود.»
نویسنده این مقاله بعد از بررسی مباحثی در حوزه اقتصاد کلان، تجارت داخلی و خارجی، درآمد ارزی، بازارهای مالی به بیان مطالبی درباره بخش های اقتصادی متاثر از پاندمی کووید-۱۹ پرداخته است.
در این پژوهش بیان شده است: « پیش بینی مدیریت سلامت و اقتصاد در شرایط کرونا بستگی به این دارد که ویروس چگونه توسعه می یابد و جامعه چگونه به شیوع آن پاسخ می دهد و مداخلات در حوزه سلامت و اقتصاد، چه قدر کارآمد و به هنگام است. جهت بررسی بهتر این که چه باید کرد، سناریوهایی که مکنزی طراحی نموده است را به کار می بریم. در این سناریوها، دو محور عدم قطعیت ویروس و پاسخ سلامت عمومی به آن و اثرگذاری پاسخ عمومی از یکسو و اثرات انعکاسی و پاسخ سیاستی اقتصادی و اثرگذاری سیاست اقتصادی دولتی از دیگر سو، ۹ سناریو را به دست می دهد.
در این پژوهش نتایج برآورد تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۹ ناشی از کووید-۱۹ در چهار سناریو در جدول زیر ارائه شده است. در این روش باید دقت شود که سایر عوامل موثر بر تولید ناخالص ملی در نظر گرفته نشده است. به این معنا که عوامل شتاب دهنده رشد مانند بهره وری، سرمایه گذاری، نوآوری و... یا عوامل مانع رشد مانند تحریم ها و... در این روند محاسبه نشده است.


این محقق در بخش پایانی مقاله خود سفارش های سیاستی را نیز بیان کرده است.
این پژوهش در دومین ویژه نامه کرونای فصلنامه ارزیابی تاثیرات اجتماعی انتشار یافته است.
منبع:

1399/03/04
22:40:59
5.0 /5
1949
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی