آجاک - acak آینده پژوهی
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی خبر داد؛

تدوین سند ملی هوش مصنوعی به شیوه حکمرانی شبکه ای

تدوین سند ملی هوش مصنوعی به شیوه حکمرانی شبکه ای

به گزارش آجاک، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از تدوین سند ملی هوش مصنوعی به شیوه حکمرانی شبکه ای و با مشارکت ذی نغعان خبرداد.به گزارش آجاک به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، نشست علمی «تخصصی اولویت ها و تقسیم کار ملی در حکمرانی هوش مصنوعی» با حضور حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس، دکتر رضوی زاده رئیس پژوهشگاه فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر علی اصغر انصاری معاون برنامه ریزی وزارت ارتباطات و نمایندگانی از وزارت خانه های علوم، دفاع، آموزش و پرورش، مرکز ملی فضای مجازی، معاونت علمی و فناوری، دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور و نمایندگان سکوهای هوش مصنوعی در کشور به میزبانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه، در این جلسه، با تاکید بر این که در باب لزوم توجه ویژه به مبحث هوش مصنوعی در کشور اجماع وجود دارد، اظهار داشت: در حوزه علم و پژوهش اقدامات بزرگی در کشور در این حوزه صورت گرفته است اما همچنان فاقد حکمرانی در حوزه هوش مصنوعی هستیم و نیازمند تلاش بیشتر در این بخش هستیم.
وی اضافه کرد: هوش مصنوعی کوانتومی مقوله بسیار متفاوتی از هوش مصنوعی رایج است که یک مرکز علمی در کشور در این عرصه کارهای قابل اعتنایی را انجام داده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه چهار ساحت در حوزه هوش مصنوعی داریم که باید متولی آنها در کشور مشخص شوند، اظهار داشت: یک ساحت در این عرصه فلسفه هوش مصنوعی است که بنده آنرا -در فضای معرفتی خودمان- به حکمت تعبیر کرده ام که هم ارزش ها و هم مبانی را شامل می شود و باید نسبت خودمان با هوش مصنوعی را مشخص نماییم.
استاد خسروپناه خاطرنشان کرد: ساحت دوم؛ سیاستگذاری در حوزه هوش مصنوعی است و تدوین سیاست در مبحث هوش مصنوعی را شورایعالی انقلاب فرهنگی شروع کرده است و این سند باید ذیل سند مهندسی فرهنگی و سند نقشه جامع علمی کشور طراحی شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: شورایعالی انقلاب فرهنگی هم باید این سند را با شیوه حکمرانی شبکه ای یعنی مشارکت تمام ذی نفعان تدوین کند که البته همین شیوه ملاک عمل بوده است.
وی اضافه کرد: شورایعالی انقلاب فرهنگی یک شورای فراقوه ای است که سران قوه در آن حضور دارند و ظرفیت این شورا در جایگاه سیاستگذاری کشور منحصر به فرد بوده و با عنایت به این ظرفیت؛ بهترین ساختار برای تصویب سند هوش مصنوعی همین شوراست و همه دستگاه ها برای تدوین و تصویب این سند به شورایعالی انقلاب فرهنگی کمک کنند.
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه تنظیم گری را "ساحت سوم" خواند و عنوان کرد: منظور از تنظیم گری مقررات گذاری، ساختارسازی، بازتوزیع و تسهیل گری است که به نظر بنده بهترین مجموعه کشور برای مسئولیت این ساحت مجلس شورای اسلامی است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از تصدی گری بعنوان ساحت چهارم هوش مصنوعی نام برد و خاطرنشان کرد: مسئولیت این ساحت بر عهده دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز فناورانه و سکوهای دولتی و غیردولتی است که هم اکنون این بخش ها به صورت ویژه سکوها، از بخش های حکمرانی جلوتر بوده و در صورت عدم تصویب سیاست در این بخش فعالیتهای آنها در ادامه مسیر گرفتار تبعاتی خواهد شد که شایسته است این سیاست ها در زمان مناسب به تصویب برسد.
وی حجم مسائل زمین مانده در حوزه هوش مصنوعی را زیاد عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به حجم بالای این کارها، مناسب می باشد که همه با همدلی و مراقبت همدیگر را یاری کنند و با مشارکت گسترده ذی نفعان ان شاءالله این کار با اجماع ملی و اتقان بالا به سر انجام برسد.


منبع:

1402/07/11
16:01:35
0.0 /5
217
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی