آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه انجام شد؛

ساخت کامپوزیت دوستدار محیط زیست از بقایای نخل

ساخت کامپوزیت دوستدار محیط زیست از بقایای نخل

آجاک: تحقیقات اخیر دانشیار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران نشان میدهد بقایای درخت نخل خرما را می توان در تهیه کامپوزیت های پیشرفته پایدار و دوستدار محیط زیست به کار گرفت.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر حمید زارع حسین آبادی، عضو هیأت علمی گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، در تحقیقات اخیر خود بر استفاده از بقایای هرس درختان در ساخت کامپوزیت های لیگنوسلولزی متمرکز شده است.

بیوکامپوزیت لایه ای از الیاف بلند نخل و ابریشم استبرق و کامپوزیت تراشه ای پایدار از بقایای نخل خرما همچون محصولاتی است که بتازگی توسط این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در زمینه کامپوزیت های لیگنوسلولزی تولید شده است.

دکتر زارع می گوید: باتوجه به وجود ۲۵۰ هزار هکتار سطح زیر کشت نخل در کشورمان، میزان بقایای ناشی از هرس سالانه نخیلات به اندازه ای است که قابلیت بهره برداری صنعتی از آن در مقیاس گسترده وجود دارد. از طرف دیگر محدودیت پوشش جنگلی کشورمان استفاده از بقایای گیاهی برای ساخت کامپوزیت های لیگنوسلولزی را ضروری می کند.

به گفته دانشیار دانشگاه تهران، کامپوزیت تولید شده با محور برگ درخت نخل خرما، مقاومتی برابر یا بالاتر از کامپوزیت های چوبی رایج دارد. همین طور الیاف بلند استحصال شده از برگ درخت نخل خرما در تقویت کامپوزیت های پلیمری، مقاومت مکانیکی بیش از الیاف شیشه نشان میدهد.

دکتر زارع اشاره کرد: در تهیه این نوع کامپوزیت مقاوم، علاوه بر الیاف بلند محور برگ درخت نخل خرما، ابریشم گیاه استبرق نیز به کار می رود. گیاه استبرق از گیاهان خودرو و مقاوم به کم آبی است که در جنوب و جنوب شرق ایران می روید و قابلیت تکثیر آن بصورت قلمه نیز وجود دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، نوآوری در استفاده از قابلیت های طبیعی بومی که توسعه صنعتی را با شرایط زیست بوم سازگار می کند، سرلوحه تحقیقات جاری در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران است.

منبع:

1401/09/28
21:18:40
0.0 /5
296
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی