آجاک - acak آینده پژوهی
توسط محققان دانشگاه تربیت مدرس انجام شد

ارائه یک پروتکل درمانی برای رشد زبانی کودکان مبتلا به اوتیسم

ارائه یک پروتکل درمانی برای رشد زبانی کودکان مبتلا به اوتیسم

آجاک: پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با انجام مطالعه ای، یک پروتکل درمانی برای توانبخشی و رشد زبانی کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه دادند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در زبان فارسی برنامه ­های درمانی و ابزار سنجش در زمینه مفاهیم انتزاعی و استعاری برای کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم بسیار محدود است. بنا بر این مهدی مدنی ­فرد؛ دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس در قالب رساله دکترای تخصصی خود در رشته «علوم شناختی-زبان­شناسی» با ارائه یک پروتکل درمانی، گامی به سمت توانبخشی و رشد زبانی کودکان مبتلا به اوتیسم فارسی­ زبان برداشته است.
این رساله در چهار مرحله و با بهره گیری از دو نوع آزمون دیداری و شنیداری به بررسی درک استعاره های مفهومی بدن مند (Embodied Conceptual Metaphors) بر روی دو گروه کودکان مبتلا به اوتیسم و کودکان عادی پرداخته است. سپس، با طراحی یک برنامه تقویتی شامل پنج مجموعه به آموزش مفهوم انتزاعی استعاره و اجرای آن در ۲۰ جلسه پرداخته و تأثیر این برنامه را بر روی درک استعاره های مفهومی بدن مند در پسران ۷ تا ۱۲ ساله فارسی ­زبان که مبتلا به اوتیسم خفیف هستند، بررسی نموده است.
یکی از شاخص ­ترین دستاوردهای این پژوهش دست یافتن به روشی برای تقویت درک استعاره های بدن مند و بطور کلی تقویت تفکر انتزاعی در کودکان مبتلا به اوتیسم است. در حقیقت، این برنامه می ­تواند نتایج مثبتی بر روی عملکرد زبانی و ارتباطی این کودکان داشته باشد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، این پژوهش با راهنمایی دکتر سحر بهرامی­ عضو هیأت علمی دانشکده علوم انسانی این دانشگاه انجام شد.
منبع:

1401/05/13
13:34:57
0.0 /5
426
تگها: پژوهش , طراحی
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی