آجاک - acak آینده پژوهی
اخلاق در پژوهش؛ سه سال پس از قانون مند شدن،

بخشی از تخلفات پژوهشی امکان دارد به علت ناآگاهی رخ بدهد

بخشی از تخلفات پژوهشی امکان دارد به علت ناآگاهی رخ بدهد

مدیر امور پژوهشی دانشگاه خوارزمی در مورد نحوه بررسی پرونده ها در کمیته اخلاق در پژوهش، با بیان اینکه بررسی تمام پژوهشها از نظر تخلفات، برای کمیته اخلاق در پژوهش امکان پذیر نیست، اظهار داشت: به طور عمده فعالیت کمیته های اخلاق در پژوهش، طبق گزارش است. امکان دارد این گزارش ها بر مبنای شکایت یکی از طرفین یعنی اعضای هیئت علمی یا دانشجو باشد و یا بر مبنای شکایت یکی از سازمان های بیرونی دانشگاه باشد.دکتر روزبه جوادکلباسی در گفت و گو با ایسنا، درباره آمار پرونده های تخلفات پژوهشی و مقالات ریترکت شده دانشگاه خوارزمی در سال ۱۴۰۰ توضیح داد: پرونده های تخلفات پژوهشی دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۹۹، ۱۰ مورد بودند، ولی در سال ۱۴۰۰ به صفر پرونده رسیدند. از ۱۰ پرونده مربوط به سال ۱۳۹۹، هفت مورد مختومه شده و سه مورد از آن ادامه پیدا کرده که به وزارت علوم اعلام شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که کمیته اخلاق در پژوهش در این دانشگاه بصورت فعالانه، تخلفات را بررسی می کند و یا گزارشات واصله از تخلفات را مورد بررسی قرار می دهد، اظهار داشت: عمدتا فعالیت کمیته های اخلاق در پژوهش، طبق گزارش است. ممکنست این گزارش ها برمبنای شکایت یکی از طرفین یعنی اعضای هیئت علمی یا دانشجو باشد و یا برمبنای شکایت یکی از سازمان های بیرونی دانشگاه باشد.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه خوارزمی اشاره کرد: در حقیقت بررسی مستقیم تمام تحقیقات از نظر تخلفات، برای کمیته اخلاق در پژوهش امکان پذیر نیست و بدین سبب برمبنای رصدهای دانشکده و گروه و بررسی شکایات و اعتراضات، فعالیت انجام می شود.

وی افزود: اعتراضات درباب پژوهش ها، ممکنست درباب عدم رعایت صحیح سهم نویسندگان در مقاله، اشتباه در ترتیب اسامی، اضافه کردن نام فردی که در پژوهش مسئولیت نداشته و یا اعلام تخلف از طرف ناشر مجلات باشد که این موارد در کمیته اخلاق مورد بررسی قرار می گیرند.

وی دلیل به صفر رسیدن پرونده های کمیته اخلاق را سخت گیری و برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی دانست و اشاره کرد: دوره ها و کارگاه هایی که برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی برگزار می شود، دراین زمینه موثر بوده است. چون قسمتی از تخلفات ممکنست به سبب ناآگاهی رخ بدهد که با آگاهی رسانی بیشتر، کاهش پیدا می کند.

جوادکلباسی به بحث کد اخلاق در رشته های علوم زیستی و پزشکی اشاره نمود و اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی یکی از مجموعه هایی است که مجوز صدور کد اخلاق برای رشته های علوم زیستی و پزشکی دارد و در سال ۱۴۰۰، ۵۲ کد اخلاق در این دانشگاه صادر گردیده است. این میزان در سال ۱۳۹۹، ۴۷ مورد بوده است.
1401/04/22
20:40:46
0.0 /5
399
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی