آجاک - acak آینده پژوهی

تفاوت زنان و مردان در بروز سکته مغزی

تفاوت زنان و مردان در بروز سکته مغزی

آجاک: نتایج یک تحقیق داخلی نشان می دهد: خطر بروز سکته مغزی در مردانی که فشار خون بالا دارند، 2.5 برابر بیشتر از زنان مبتلا به فشار خون بالاست.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در سراسر جهان است که ۷۰ درصد موارد آن در کشورهای با درآمد پایین رخ می دهد. عوامل خطر سکته مغزی مانند عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی شامل فشار خون بالا، دیابت، چربی خون و سایر عوامل خطر در رابطه با سبک زندگی است.
نتایج حاصل از پژوهش های مختلف حاکی از آنست که نیمی از موارد بروز سکته مغزی به سبب فشار خون بالا بوده و همین طور نشان داده شده که دیابت خطر مبتلاشدن به سکته مغزی را حداقل ۲ برابر می افزاید.

برمبنای برخی شواهد موجود در جوامع با درآمدهای بالا، بین دو جنس زن و مرد در عوامل خطر سکته مغزی اختلاف وجود دارد.

نظر به عدم اطمینان در مورد تفاوت عوامل خطر سکته مغزی در دو جنس در کشورهای با درآمد کم و متوسط، مطالعه ای در این خصوص در مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان بیماریهای متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برمبنای داده های مطالعه قند و لیپید تهران انجام شد.

دکتر فرزاد حدائق، رییس این مرکز تحقیقاتی و مجری اصلی این پروژه اظهار داشت: بااینکه در مطالعه ما فشار خون بالا در هر دو جنس زن و مرد سبب افزایش بروز سکته مغزی شد، ولی خطر بروز سکته مغزی در مردانی که فشار خون بالا داشتند ۲.۵ برابر بیش از زنان مبتلا به فشار خون بالا بود.
این استاد دانشگاه همین طور افزود: خطر بروز سکته مغزی در مردان دیابتی در حدود ۲ برابر بیش از زنان دیابتی بود.

وی با استناد به نتایج حاصله به اهمیت اتخاذ سیاست گذاری های پیشگیری و درمانی در ایران بر حسب جنس اصرار کرد.

منبع:

1401/04/20
07:52:38
0.0 /5
428
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی