آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه بررسی شد

عوارض طولانی مدت مبتلا شدن به کرونا در کودکان

عوارض طولانی مدت مبتلا شدن به کرونا در کودکان

آجاک: پژوهشگران با بررسی عوارض طولانی مدت کرونا در کودکان عنوان کردند که اختلالات خلقی، کاهش اشتها و خستگی، شایع ترین عوارض جانبی طولانی مدت کووید-۱۹ در کودکان است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، شیوع بیماری کووید-۱۹ که نخستین بار توسط سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین اعلام شد، تا کنون بیشتر از ۵۴۰ میلیون نفر را مبتلا کرده و بیشتر از ۶ میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است.

در اوایل شیوع این بیماری مطالعه ای انجام شد و در آن مطالعه عنوان شد که در مجموع دو درصد از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ سن کم تر از ۱۹ سال داشتند. همینطور در بررسی دیگری مشخص شد که چهار درصد از کودکانی که تست مثبت کووید-۱۹ داشتند، بدون علامت بودند.

در حال حاضر مشخص شده است که این بیماری می تواند عوارض طولانی مدتی داشته باشد، ولی در مورد عوارض دراز مدت کووید-۱۹ در کودکان، شواهد بسیار محدود است و مطالعات محدودی این مورد را بررسی نموده اند.

بر همین اساس؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با انجام یک مطالعه، نتایج بلندمدت را در کودکانی که در گذشته به علت مبتلا شدن به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند را مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه تمام کودکان زیر ۱۸ سال مشکوک به بیماری کووید-۱۹ که از اسفند ۱۳۹۸ تا اسفند ۱۳۹۹ در بیمارستان شهید صدوقی یزد بستری شدند، از نظر عوارض بیماری مورد بررسی قرار گرفتند. پیگیری این بیماران هم از راه تکمیل پرسش نامه ای که سه ماه پس از ترخیص در اختیار خانواده ها قرار گرفت، انجام شد.

در بازه زمانی انجام این مطالعه، ۱۰۵ کودک به علت کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، ولی تنها خانواده ۸۰ کودک برای پیگیری سه ماه بعد، همکاری داشتند.

بررسی های سه ماه بعد از بستری کودکان نشان داد که عوارض باقی مانده در این بیماران، شامل اختلال خلق، کاهش اشتها، خستگی، درد مفاصل، سردرد، مشکلات تنفسی، اسهال، تب، سرفه، اختلال خواب، استفراغ و درد قفسه سینه بوده است. همینطور مشخص شد که با افزایش سن بیماران، میزان افرادی که حداقل یکی از این علایم را داشته اند، افزایش پیدا کرده است.

بیشترین عارضه طولانی مدتی که در کودکان بستری شده در این مطالعه مشاهده شد، اختلال خلق و خو بود که در بیشتر از ۳۵ درصد از کودکان گزارش شد. به قول پژوهشگران این مطالعه دلیل شیوع اختلال احتمالا به این علت است که خیلی از کودکان بیمار توانایی ابراز مشکلات خویش را نداشته و نمی توانند مشکلاتی از قبیل سردرد و... را از یکدیگر تفکیک کنند.

همچنین در این مطالعه مشخص شد که افزایش سن را میتوان بعنوان یک عامل خطر برای باقی ماندن عوارض بیماری در کودکان مبتلا به کووید-۱۹ در نظر گرفت. به صورتی که در بیماران با سن بیشتر، میزان عوارض باقی مانده، بیشتر بوده است و در گروه سنی نوزادی کمترین و در گروه سنی بالای ۵ سال، بیشترین میزان باقی ماندن عوارض کووید-۱۹ دیده شده است.

به گفته محققان این مطالعه؛ نتایج این تحقیق حاکی از این است که عوارض طولانی مدت کووید-۱۹ را نمی توان در کودکان و نوجوانان نادیده گرفت و مطالعات بیشتری در این خصوص نیاز است.

در انجام این تحقیق میثم یزدیان، فرزاد فردوسیان، زهرا نافعی، محمد نقیبی و الهه اکبریان؛ پژوهشگران گروه کودکان دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه تیرماه سال ۱۴۰۱ به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی عوارض کووید-۱۹ در کودکان بستری در بیمارستان شهید صدوقی یزد از اسفند سال ۱۳۹۸ لغایت اسفند سال ۱۳۹۹» در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد انتشار یافته است.
1401/04/11
19:47:21
0.0 /5
433
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی