آجاک - acak آینده پژوهی

فناوری تراهرتز یک گام به کاربرد در جهان واقعی نزدیک تر شد

فناوری تراهرتز یک گام به کاربرد در جهان واقعی نزدیک تر شد

آجاک: پژوهشگران یک تاثیر جدید در سامانه های رسانای دوبُعدی کشف کرده اند که چشم انداز روشنی برای بهبود عملکرد ردیاب های امواج تراهرتز به وجود آورده و می تواند کاربردهای مفیدی در جهان واقعی داشته باشد.


به گزارش آجاک به نقل از پایگاه خبری فیزیک (phys.org)، گروهی از دانشمندان در آزمایشگاه «کاوندیش» در انگلیس به همراه همکاران از دانشگاه های «آگزبورگ» (آلمان) و «لنکستر»، کشف کردند که زمانی که سامانه های الکترون دو بُعدی در معرض امواج تراهرتز قرار می گیرند یک تأثیر فیزیکی جدید ایجاد می شود.
امواج تراهرتز چیست؟
ما با استفاده از گوشیهای تلفن موبایل که تشعشعات مایکروویو (امواج مایکرو) انتقال می دهند ارتباط برقرار می نماییم، همینطور از دوربین های مادون قرمز برای دید در شب استفاده می نماییم.
پروفسور «دیوید ریچی» رئیس گروه فیزیک نیمه رسانا در آزمایشگاه کاوندیش دانشگاه کمبریج می گوید: تراهرتز نوعی از تشعشعات الکترومغناطیسی است که بین امواج مایکرو و تشعشعات مادون قرمز قرار دارد.
وی توضیح می دهد: اما هم اکنون منابع و ردیاب هایی (detector) برای این نوع امواج که ارزان، کارآمد و با کاربرد آسان باشند، نداریم و این مانعی در کاربرد گسترده از فناوری تراهرتز بوده است.
پژوهشگران از گروه فیزیک نیمه رسانا در کنار محققانی از ایتالیا نخستین کسانی بودند که در سال ۲۰۰۲ عملکرد یک لیزر در فرکانس تراهرتز را نشان دادند. این گروه از آن زمان به تحقیقات خود در این حوزه ادامه داده و هم اکنون روی دستگاههای کاربردی تراهرتز با به کارگیری مواد متا (متامتریال) برای شکل دادن به مدولاتورها و هم انواع جدیدی از موج یابها (detectors) کار می کند.
اگر فقدان دستگاههای قابل استفاده حل شود، تشعشعات تراهرتز می تواند کاربردهای سودمند بسیاری در امنیت، علوم مواد، ارتباطات و پزشکی داشته باشد. بعنوان مثال، امواج تراهرتز امکان تصویربرداری از بافت های سرطانی غیر قابل مشاهده با چشم را فراهم می سازد. این فناوری همینطور می تواند در ساخت نسل جدید اسکنرهای ایمن و سریع در فرودگاه ها مورد استفاده قرار گیرد که قادر به تشخیص دارو از مواد مخدر غیرقانونی و مواد منفجره خواهند بود. این فناوری همینطور تحقق ارتباطات حتی سریع تر از فناوری های کنونی را هم فراهم خواهد ساخت.


منبع:

1401/03/05
16:32:41
0.0 /5
466
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی