آجاک - acak آینده پژوهی

برگزاری همایش بین المللی عدالت از منظر امیرالمومنین در دانشگاه اراک

برگزاری همایش بین المللی عدالت از منظر امیرالمومنین در دانشگاه اراک

به گزارش آجاک مرکزی سرپرست دانشگاه اراک اظهار داشت: همایش عدالت از منظر امیرالمومنین ۲۶ تیرماه سالجاری در دانشگاه اراک برگزار می شود.دکتر مجتبی ذوالفقاری روز یکشنبه ۲ خرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه، اضافه کرد: توجه به مساله محوری و تأثیر آن بر حل مسائل در جامعه از مهم ترین نگاههای اجرایی این همایش است.

وی با اشاره به اینکه بهره گیری از بیانات و فرمایشات امام علی( ع) در حل مشکلات یک نوآوری است، اضافه کرد: در روز عید غدیر همزمان با برگزاری این همایش بین المللی ستاد تغذیه بنیاد غدیر فعال است و راه اندازی پویش هیات دانشجویی در این عید بزرگ هم جلوه ویژه ای به این همایش می دهد.

وی ضمن اشاره به شیوع کرونا و وقفه طولانی بوجود آمده در جریان برگزاری همایش های علمی دانشگاه اراک و همینطور برگزاری همایش بین المللی عدالت از منظر امیرالمومنین(ع) خاطرنشان کرد: هم اکنون سامانه این همایش در دسترس بوده و تیزر تبلیغاتی این همایش هم تهیه شده و به دانشگاه ها و دادگستری های سطح کشور و استان ارسال شده است.

ذوالفقاری با تکیه بر این که پیروی از ائمه تنها راه نجات انسان از مشکلات دنیوی و اخروی است، افزود: الحاق مساله محوری به دیگر همایش ها و کنگره های دیگر همچون نتایج این همایش است، چونکه این همایش چگونگی استفاده از از بیانات اهل بیت(ع) بخصوص امیرالمومنین در جهت رفع مشکلات و پیروی از شیوه زندگی ائمه را به ما خاطرنشان می کند.

وی اظهار نمود: این همایش با محورهای مبانی عدالت از منظر امیرالمومنین(ع)، عدالت و تحقق در علوم انسانی، عدالت و اقتصاد، عدالت و فرهنگ، عدالت و حقوق، عدالت و حکمرانی، تخصصی شدن محاکم، قضاوت و وکالت راهکار مبارزه با اطاله دادرسی و راهکارهای نوین دستگاه قضا در گره گشایی از مشکلات مردم تدوین شده است و ارسال مقالات باید حول محورهای ذکر شده نگاهشته شده و ارسال شوند.

رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه اراک و دبیر علمی این همایش هم اظهار داشت: زیرساخت های علمی همایش بین المللی عدالت از منظر امیرالمومنین(ع) با همکاری دانشگاه اراک و بنیاد غدیر فراهم شده و تابحال ۲۵ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.

حجت الاسلام مهدی مهدوی اطهر افزود: مقالات برتر ارسالی این همایش در مجله وحدت حوزه و دانشگاه به چاپ می رسد و مجموعه مقالات همایش هم در چارچوب یک جلد کتاب منتشر خواهند شد.

وی ضمن اشاره به ترجمه فراخوان این همایش به چهار زبان و ترجمه سایت این همایش به سه زبان، اظهار داشت: تابحال چهار مقاله سفارشی باکیفیت مناسب به دبیرخانه ارسال شده و در برگزاری این همایش دانشگاه های مختلف کشور همچون دانشگاه تهران، شهیدبهشتی، جامعه المصطفی و موسسه امام خمینی( ره) هم مشارکت دارند.

دبیر علمی این همایش خاطرنشان کرد: تقویت و نهادینه کردن پیوست عدالت علاوه بر پیوست فرهنگی در مسائل اجتماعی همچون نگاههای اصلی این همایش است، بنابراین انتظار می رود پیوست عدالت در مسائل بنیادین علمی و همینطور در زمینه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی در نتیجه این همایش ایجاد شود.

حجت الاسلام مهدوی اطهر ضمن اشاره به ارتباط و همبستگی عدالت و مباحث قوه قضاییه بر استفاده از سایر آثار و کتب امیرالمومنین، علاوه بر نهج البلاغه امیرالمومنین (ع) و شیوه زندگی و عدالت پروری او، بر استفاده از درسهای زندگی این شخص در کلام و عمل تصریح کرد.

وی یاد اور شد: در ساختار این همایش از ظرفیت اساتید و هیات علمی دانشگاه های خارجی بهره گیری شده و مساله محوری و کمیت و کیفیت مقالات هم به صورت ویژه مدنظر قرار گرفته است.

دبیر علمی در مورد مهلت ارسال اثار به دبیرخانه این همایش تصریح کرد: متقاضیان می توانند تا دهم خردادماه چکیده مقالات و تا ۳۱ خردادماه سالجاری اصل مقاله خویش را به دبیرخانه این همایش و یا از راه سایت ghadir.arak.u.ac.ir ارسال نمایند.

دبیر اجرایی بنیاد غدیر استان مرکزی هم در این جلسه افزود: این همایش با محوریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود و مجمع جهانی اهل بیت(ع)، سفرای فرهنگی کشورهای هماهنگ شده و همینطور بنیاد غدیر کشور در این خصوص تعامل و همکاری خواهند کرد.

محمد هاشم مرادی با بیان این مهم که استان مرکزی در برگزاری مراسمات دهه ولایت و امامت در کشور پیشگام است، تصریح کرد: این همایش ۲۶ تیرماه همزمان با روز عید غدیر برگزار می شود و در این عید بزرگ هم بازخوانی خطبه غدیر، برگزاری جشن سرود دهه امامت در ۱۰ شب، دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران، اعزام پزشکان به مناطق محروم و همینطور تهیه و توزیع بسته های معیشتی میان نیازمندان هم صورت خواهد گرفت.
1401/03/04
11:07:36
0.0 /5
514
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی