آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه بررسی شد

تبعات حقوقی اصرار بر تاریخ تولد خاص فرزند

تبعات حقوقی اصرار بر تاریخ تولد خاص فرزند

به گزارش آجاک مدتی است که در کشور ما، والدین برای به دنیا آوردن فرزند خود در روز و تاریخی خاص، علاوه بر تحت فشار گذاشتن پزشکان، خطرات و دردسرهای بسیاری را هم برای خود و فرزندشان به جان می خرند. محققان کشور در پژوهشی نشان داده اند که چنین کاری علاوه بر تبعات سلامتی، می تواند واجد تبعات حقوقی هم باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، تولد کودک، یک هدیه خداوندی به انسان ها است که روند آن از راه زایمان طبیعی یا سزارین است. زایمان طبیعی یک پدیده فیزیولوژیک است که اگر شرایط مادر و جنین برای انجام آن مساعد باشد، از حیث نتایج و عوارض به مراتب بهتر از زایمان سزارین یا زایمان به روش جراحی است. سزارین امکان دارد عوارضی همچون خونریزی زیاد، عوارض بیهوشی، احتمال بالاتر عفونت، مشکلات تنفسی نوزاد و مواردی از این قبیل داشته باشد. بااین حال، منابع پزشکی مواردی را در وضعیت مادر و جنین را ذکر کرده اند که درصورتیکه فرد دارای یکی از این مشکلات باشد، زایمان به روش سزارین سفارش شده است.
بنا بر نظر متخصصان، زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی خطرات بیشتری را هم برای مادر و هم برای کودک دارد. امروزه نگرانی اصلی خیلی از کشورها افزایش میزان زایمان سزارین است. تعداد رو به رشدی از کودکان در سرتاسر جهان با زایمان سزارین متولد می شوند که می تواند زنان آبستن و نوزادان آنها را در معرض مشکلات کوتاه مدت و بلندمدت قرار دهد. اما این روزها باوجود آن که کماکان عمل سزارین بعنوان یک امر تشخیصی و درمانی پزشکی به حساب می آید، به وفور دیده می شود که برخی زنان، عمل سزارین را برای انتخاب روزی خاص برای تولد فرزند خود برمی گزینند؛ امری که می تواند با خروج غیرطبیعی از موعد طبیعی زایمان، عوارضی بسیار جدی و خطرناک برای نوزاد علاوه بر عوارض سزارین تحمیل کرده و حیات فعلی و آینده کودک را به خطر اندازد.
در مورد مسائل حقوقی این روش به دنیا آوردن فرزندان، یکی از پژوهشگران کشور از دانشگاه تهران مبادرت به انجام مطالعه ای کرده است که در آن به چنین سزارین های نابهنگامی از دیدگاه نقض حقوق بنیادین کودک و شناسایی مسئولیت آن پرداخته شده است.
این پژوهش با شیوه توصیفی- تحلیلی انجام شده و جمع آوری اطلاعات آن هم با ابزار اسنادی- کتابخانه ای صورت گرفته است.
یافته های این مطالعه حکایت از آن دارد که عدم درک صحیح از الزامات حقوق کودک، پایه ها و مبانی آن و ازجمله حق سلامت، منجر به ایجاد تفکر انتخاب تاریخ برای تولد کودک و مناسبتی کردن آن شده که صدمه های جدی را در ابعاد مختلف متوجه این کودکان خواهد نمود.
مهرنوش ابوذری، محقق گروه حقوق جزا و جرم شناسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران دراین باره می گوید: «با بررسی های انجام شده در تحقیق ما، این نتیجه حاصل شد که با وضعیت حقوقی فعلی، میتوان برای پزشک و والدین، مسئولیت حقوقی و کیفری شناسایی کرد، گرچه توجه اختصاصی قانون گذار در این عرصه ضروری می نماید و البته قبل از آن، برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی در تغییر این امر، سفارش می شود».
به قول این محقق، «نوزادانی که پیش از کامل شدن و به پایان رسیدن رشد و تکامل داخـل رحمی و یا با وزن کم متـولد می شوند، در خطر بالای مرگ ومیر در دوره نوزادی و شیرخوارگی و افزایش ریسک مبتلا شدن به فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی و سایر معلولیت ها و صدمات حسی و درکی قرار دارند».
بنا بر اشارات این تحقیق، تعجیل یا تأخیر در تولد کودک و تلاش در انتخاب تاریخ خاص برای تولد وی، صرف نظر از صدمه های جسمی مذکور و نادیده گرفتن آمادگی جسمی کودک برای تولد و حیات مستقل از مادر، می تواند از مصادیق بارز بی توجهی و رفتار توأم با سهل انگاری نسبت به کودکان دانسته شود که از اقسام کودک آزاری و نقض حقوق کودکان در نادیده گرفتن بهداشت و سلامت و حق حیات کودکان به باعث اسناد بین المللی و قوانین داخلی است.
ابوذری معتقد است: «درواقع، حق بر سلامت، حق اساسی همه انسان ها است که تضمینات شناسایی این حق، سبب کاهش مرگ ومیر و بیماری در افراد ازجمله مادر، نوزاد و کودک شده و ریشه ای برای برابری و حفظ منزلت زنان و کودکان است».
این محقق می افزاید: «در خصوص قواعد و امکان سنجی شناسایی مسئولیت برای پزشک یا والدین در تولد زودرس به صورت انتخابی، میتوان گفت در صورت بروز مشکل جسمانی یا بیماری در کودک و احراز رابطه سببیت میان تولد خارج از موعد وی و بیماری یا نقص حادث شده، مسئولیت کیفری برای والدین و مسئولیت انتظامی و کیفری برای پزشک معالج و بیمارستان مربوطه قابل شناسایی است».
هرچند بر مبنای نظر این متخصص، فرهنگ سازی و ترویج زایمان طبیعی با تخصیص بودجه و نیروی کافی در تسهیل و آموزش در این حوزه، اقدامی بسیار مؤثر در کاهش آمار زایمان های زودرس به صورت خودخواسته خواهد شد. درواقع، سطح سواد بهداشتی زنان آبستن بعنوان عامل مداخله گر اصلی، امر مؤثری در کاهش آمار درخواست زایمان سزارین و کاهش مرگ و بیماری مادر، جنین یا نوزاد خواهد بود.
این یافته های پرارزش در «مجله حقوق پزشکی» متعلق به انجمن علمی حقوق پزشکی ایران انتشار یافته اند.1401/01/27
19:56:54
0.0 /5
455
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی