آجاک - acak آینده پژوهی

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ممنوع

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ممنوع

آجاک: پژوهشگران کشور با انجام پژوهشی اعلام نمودند که باید از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها اجتناب شود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در این مطالعه پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد، آنتی بیوتیک "کلیندامایسین" را که یکی از داروهای مفید بر ضد عفونت ها است، مورد آزمایش قرار دادند و اثر آنرا بر روی انواع مختلفی از میکروب های بیماری زا ارزیابی کردند.
نتیجه نشان داد: به سبب استفاده بیش از اندازه از آنتی بیوتیک ها، برخی از میکروب ها به تدریج درحال مقاوم شدن به این داروها هستند و در صورتیکه این مساله ادامه یابد، در آینده دیگر قابل استفاده نخواهند بود و در نتیجه پزشکان برای درمان عفونت ها باید به دنبال آنتی بیوتیک های جدید باشند که ساخت آنها بسیار دشوار است. باتوجه به این مساله تمامی مردم باید دقت کافی را در استفاده از آنتی بیوتیک ها داشته باشند و از مصرف خودسرانه آنها اجتناب کنند.
نتایج این پژوهش که توسط کیارش قزوینی انجام شده، هم توسط پزشکان در بالین بیمار و هم توسط پژوهشگرانی که بخواهند در آینده روند تغییرات مقاومت آنتی بیوتیک ها را بررسی نمایند قابل استفاده می باشد. پزشکان می توانند برای تجویز منطقی تر آنتی بیوتیک ها به نتایج این مطالعه توجه نمایند و پژوهشگران نیز قادر به انجام مقایسه بین نتایج این مطالعه و نتایج مطالعات آینده خواهند بود تا روند تغییرات مقاومت های آنتی بیوتیکی را ارزیابی کنند.
منبع:

1400/12/23
12:30:02
0.0 /5
410
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی