آجاک - acak آینده پژوهی
در گفت وگو با آجاك اعلام شد

مأموریت گرا شدن دانشگاه ها می تواند به حل مشکلات مردم کمک نماید

مأموریت گرا شدن دانشگاه ها می تواند به حل مشکلات مردم کمک نماید

به گزارش آجاک مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در پاسخ به این سؤال که چرا ارتباط پژوهشگران و جامعه علمی با جامعه، خیلی مورد توجه نیست و نتایج تحقیقات پژوهشگران در جامعه منعکس نمی گردد، اظهار داشت: این مورد مهمی است، ولی ما کمی در این حوزه ضعیف بوده ایم. ولی مبحث مأموریت گرایی دانشگاه ها و مزیت های استانی که اخیراً مطرح گردیده است، در جهت همین زمینه است.دکتر محمدسعید سیف در گفتگو با ایسنا، در مورد مأموریت گرایی دانشگاه ها و مزیت های استانی توضیح داد: در دانشگاه های مختلف در استانهای کشور، فعالیتهای علمی خوبی در حوزه های مختلف علمی مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و... در حال انجام می باشد و نتایج این فعالیت ها در سطح دنیا منتشر می شود. ولی در هر استان ما یک دغدغه ای وجود دارد و مسائل جامعه متفاوت می باشد. برای مثال در یک استان دغدغه زعفران، در استان دیگر مبحث عسل، پسته، خرما و... وجود دارد. باید از راه دانشگاه بتوانیم به حل این دغدغه ها کمک نماییم.

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت، افزود: در همین راستا از استانداران و وزارت کشور درخواست کردیم که همراهی کنند و در هر استان، مزیت، مبحث و فرصتی را که وجود دارد، شناسایی کرده تا دانشگاه ها بتوانند در رفع این چالش ها و دغدغه ها کمک کننند.

وی ضمن اشاره به این نکته که امکان دارد از این موضوعات مقالات زیادی بیرون نیاید، اظهار داشت: این موضوعات شاید سطح علمی خیلی بالایی نداشته باشند، ولی مشکل و مساله مردم را حل می کنند و کمکی به اشتغال و درآمد مردم هستند. به همین دلیل؛ این کار را شروع کردیم و چنین خروجی هایی تعریف شده است.

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تصریح کرد: یکی از سیاست های اساسی این است که از اساتید دانشگاه بخواهیم که بخشی از توانشان را جدا از فعالیتهای علمی مورد علاقه خودشان در موضوعات علمی مطرح در دنیا، بر روی این مورد بگذارند. از این طریق می توانند حمایت بقیه ذی نفعان هم مانند ادارات استان ها، بخش های خصوصی، استانداری و... را جذب کرده و مشکل منطقه را حل کنند.

اگر دانشگاه ها در حل مسائل مردم وارد شوند، حمایت مالی می شوند

سیف در مورد تأمین بودجه این پژوهشها توضیح داد: مطمئن هستیم که اگر دانشگاه در این جایگاه قرار بگیرد، بودجه های خوبی برای پیگیری به آنها اختصاص پیدا می کند. چون که همه می خواهند کسب و کار مردم شکل بگیرد و نهادهای خصوصی، دولتی، سازمان برنامه و بودجه و... در این حوزه کمک می کنند و ما این کمک ها را دیده ایم.

وی اضافه کرد: مبحث اصلی این است که دانشگاه خودش را در این جایگاه قرار بدهد و حس کند که مسئولیتش این است که در کنار مسائل علمی، آموزشی، مقاله و... باید بر روی یکی دو مشکل استان متمرکز شود و بعنوان یک مشارکت کننده وارد عمل شود.

پژوهشگران علوم انسانی چگونه می توانند به حل مسائل مردم کمک کنند؟

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در پاسخ به این سؤال که «آیا امکانی وجود دارد که همانند پژوهشگران فنی و مهندسی که با صنعت ارتباط برقرار می کنند، پژوهشگران علوم انسانی هم بتوانند با سیاست گذاران ارتباط برقرار کنند؟» توضیح داد: این ارتباط تا حدودی دو طرفه است. صنعت گران و محیط صنعت، مساله محورتر است؛ خودشان موضوعات را می شناسند و پروژه و مساله تعریف می کنند. ولی پژوهشگران حوزه های علوم انسانی بعضاً خودشان وارد این مسیر نمی شوند. مساله های مشخصی تعریف نمی کنند و یا احساس می کنند که نیازی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: البته این طور نیست که بگوییم دانشگاه ها، علاقه ندارند؛ دانشگاه ها علاقه دارند. ولی سیاست گذاران صورت مساله های مشخصی مانند حوزه فنی مهندسی عرضه نمی دهند و مسائل را بیان نمی کنند.

وی اضافه کرد: صدمه های اجتماعی مانند اعتیاد، طلاق و... در کشور وجود دارد و اساسا از دانشگاه ها و حوزه های علوم انسانی خواهیم خواست که روی این حوزه ها متمرکز شوند و ماموریتشان را این مسائل قرار دهند.

سیف ضمن اشاره به اینکه پژوهشگاه ها می توانند برای مسائلی مانند اعتیاد، فرصت مطالعاتی ایجاد کنند، اظهار داشت: از راه فرصت مطالعاتی یا رساله ها، برگزاری رویداد و.. میتوان روی این موضوعات تمرکز کرد و مطمئناً پس از مدتی نتایج خوبی به دست می آید.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزرات علوم در پاسخ به اینکه آیا دستگاههای اجرایی تا کنون تقاضایی داشتند که پژوهشگران مانند کارآموزی که به صنعت می رود، از پژوهشگر علوم انسانی استفاده کنند؟ توضیح داد: بله این تجربه را در وزارت ارشاد داشتیم و برای نخستین بار چند نفر از اساتید ما به صورت فرصت مطالعاتی به اداره ارشاد زنجان رفتند.

وی در انتها تصریح کرد: شاید ما در این عرصه مقداری کم کاری داشتیم و در این عرصه جدی تر نبودیم. البته باید توجه داشت که در این خصوص تجربه زیادی هم نداشتیم.

منبع:

1400/12/10
22:31:21
0.0 /5
514
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی