آجاک - acak آینده پژوهی

اولین پرتاب اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۲ با موفقیت انجام شد

اولین پرتاب اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۲ با موفقیت انجام شد

آجاک: شرکت فضایی «اسپیس ایکس» اولین پرتاب سال 2022 خودرا برای قرار دادن مجموعه ی تازه ای از ماهواره های استارلینک در مدار، با موفقیت انجام داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی سی. بی. سی نیوز، شرکت فضایی اسپیس ایکس ساعت ۱۶: ۴۹ دقیقه عصر پنجشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت ۰۱: ۱۹ بامدادان روز جمعه به وقت تهران) ۴۹ ماهواره استارلینک توسط موشک «فالکون ۹» از سکوی ۳۹A مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب کرد.
حدود ۹ دقیقه بعد از پرتاب بوستر مرحله اول موشک فالکون ۹ بر روی سکوی شناور بدون سرنشین A Shortfall of Gravitas فرود آمد تا صدویکمین بازیابی موفق موشک های اسپیس ایکس و اولین بازیابی اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۲ را رقم بزند.
با پرتاب امروز، اسپیس ایکس در حین ادامه به تلاش خود برای بسط شبکه ی اینترنت ماهواره ای استارلینک، حدود دو هزار ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار داده است. این شرکت فضایی در قسمتی از تلاش خود برای کارآمدتر کردن عملیات ماهواره ای، بتازگی ماهواره های خودرا با توانایی ارتباط با یکدیگر بوسیله پیوندهای لیزری ارتقا داده است. این خاصیت همین طور موجب کاهش نیاز ماهواره ها به ایستگاه های زمینی می شود.
این اولین پرتاب شرکت فضایی اسپیس ایکس و نخستین ماموریت موشک فالکون ۹ در سال ۲۰۲۲ میلادی است. سال ۲۰۲۱ اسپیس ایکس به رکورد پرتاب ۳۱ موشک دست یافت که رکورد قبلی خودرا با پرتاب ۲۶ موشک در سال ۲۰۲۰، شکست. در سال جدید هم این شرکت می خواهد با شتاب روند خودرا ادامه دهد و بدین سبب در ماه ژانویه چندین پرتاب دیگر هم انجام خواهد داد.
ماهواره های «استارلینک» قسمتی از برنامه اسپیس ایکس برای خدمات جدید و پرسرعت اینترنت است.
این طرح اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی با درخواست «ایلان ماسک»، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال برای کسب اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزان که می تواند دسترسی به اینترنت را فراهم آورد، به ثبت رساند.
البته اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که دراین زمینه سرمایه گزاری نموده و در این میان، آمازون و فیس بوک نیز طرح هایی را دنبال می کنند.


منبع:

1400/10/18
21:06:33
0.0 /5
569
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی