آجاک - acak آینده پژوهی

تکمیل ایستگاه فضایی و ۴۰ پرتاب از برنامه های چین در سال ۲۰۲۲

تکمیل ایستگاه فضایی و ۴۰ پرتاب از برنامه های چین در سال ۲۰۲۲

چین باردیگر متعهد شده است که ایستگاه فضایی درحال چرخش خودرا تا آخر سال جاری میلادی تکمیل خواهدنمود و اعلام می کند که درحال برنامه ریزی بیش از 40 پرتاب فضایی برای سال 2022 است که تقریباً با آمریکا برابری می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، شرکت علوم و فناوری هوافضای چین موسوم به CASC گزارش داد که این پرتاب ها شامل دو ماموریت خدمه دار «شنژو»، دو پرتاب فضاپیمای باری «تیانژو» و پرتاب دو ماژول اضافی به این ایستگاه می شود.
این ماژول های علمی که Mengtian و Wentian نامیده می شوند به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام «تیانه» می پیوندند که هم اکنون خانه یک خدمه سه نفره است. این برنامه های پرتاب نشان میدهد که چین در کوشش برای ایفای نقش پیشرو در اکتشافات فضایی، چگونه به طور محتاطانه درحال افزایش سرعت ماموریت های فضایی خود است.
آمریکا نیز به دنبال کاهش سرعت ماموریت های فضایی خود در سال ۲۰۲۱ به سبب همه گیری کرونا، انتظار دارد امسال تقریباً همین تعداد پرتاب فضایی داشته باشد.
برنامه فضایی نظامی چین مدتاً به سبب مخالفت های آمریکا از ورود به ایستگاه بین المللی فضایی قدغن شد. چین که تا حد زیادی به تنهایی کار می کند، برنامه ایستگاه فضایی خودرا به نام «تیانگونگ» را به خوبی پیش برده است.
ماموریت فعلی ۶ ماهه «شنژو-۱۳» که توسط خدمه مقیم ماژول تیانه در ایستگاه فضایی چین انجام می شود، طولانی ترین ماموریت چین از زمان اعزام انسان به فضا در سال ۲۰۰۳ است و این کشور بعد از روسیه و آمریکا، سومین کشوری است که موفق به انجام چنین ماموریتی شده است.
این خدمه یک جفت پیاده روی فضایی انجام دادند که همچون نخستین پیاده روی فضایی لود که ازطریق یک فضانورد زن چینی انجام شد و آزمایشاتی را در کنار بازوی سرویس رباتیک این ایستگاه فضایی انجام دادند. بازوی سرویس رباتیک ایستگاه فضایی چین روز پنجشنبه برای نخستین بار فضاپیمای باری «تیانژو-۲» را بارگیری کرد.
ایستگاه فضایی چین بعد از تکمیل حدود ۶۶ تن وزن خواهد داشت که تقریباً یک چهارم وزن ایستگاه بین المللی فضایی خواهد بود. نخستین ماژول ایستگاه بین المللی فضایی در سال ۱۹۹۸ میلادی افتتاح شد و وزن این ایستگاه حدود ۴۵۰ تن است.

1400/10/18
17:04:56
0.0 /5
628
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی